ZVOLEN. Občianske združenie Mačky Zvolen, ktoré sa od roku 2013 zaoberá odchytom túlavých mačiek, ich kastráciou a umiestňovaním do nových domovov, odchytilo vlani na území Zvolena a Banskej Bystrice takmer 300 mačiek. Za rok zrealizovalo viac ako 180 adopcií a vykonaných bolo 167 kastrácií.
"S novými majiteľmi mačiek ostávame aj po adopcii v kontakte," hovorí zástupkyňa združenia Slavomíra Majerová. Kastrované sú pri tom všetky mačky a kocúry, umiestňované do nových domovov. Z hľadiska veku nie sú pri umiestnení kastrované iba mačiatka. "Noví majitelia sú zmluvne zaviazaní, že ich kastráciu vykonajú v primeranom veku na vlastné náklady," podotýka.
Podľa nej sa však na uliciach stále objavujú nové mačky. Občania volajú, hlásia ich výskyt a žiadajú o pomoc. Niektoré činnosti však podliehajú "sezónnosti". "Tým myslíme ´obdobie mačiatok´, ktoré sme vlani riešili od skorej jari až po neskorú jeseň. Mačatá z ulice sa odoberali až do polovice decembra 2015, čo je pomerne neskoro," pokračuje zástupkyňa združenia. Rovnako sú obdobia, kedy sa kastrácie pouličných mačiek vykonávajú menej, napríklad dni s vysokými alebo nízkymi teplotami.
Organizácie, ktoré sa zaoberajú odchytom a kastráciou mačiek, rozlišujú dva typy mačiek z ulice. Tzv. ferálne mačky sú divožijúce, ktoré sa po kastrácii a veterinárnom ošetrení vracajú do pôvodného prostredia, kde pôsobia ako prirodzený deratizátor. Kastráciou sa zároveň eliminuje aj prenos chorôb, ruje a neželané potomstvo.
Ďalším typom sú mačky prítulné, ktoré sa ocitli na ulici "omylom". U nich sa rovnako zabezpečuje kastrácia, veterinárne ošetrenie, dočasná starostlivosť a inzercia za účelom umiestnenia do nového domova.
Zvolenské združenie pracuje systémom dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú najmä pri odchytoch mačiek, poskytujú im dočasnú starostlivosť, inzerujú ich na inzertných portáloch, sociálnych sieťach, prevážajú ich na veterinárne ošetrenie a do nových domovov. Ďalší zase vykonávajú administratívne a evidenčné práce, marketing alebo poskytujú odborné rady. "Spolupracujeme aj s rakúskym občianskym združením na pomoc mačkám," pripomína Majerová.
Mačky sú po absolvovaní karantény umiestňované do dočasnej domácnosti a žijú život bežnej domácej mačky, až pokiaľ si nenájdu nový domov. "Často takto zabezpečujeme starostlivosť aj o 30 až 40 mačičiek."
Od roku 2013, kedy združenie začalo so systematickou činnosťou, bolo v oboch mestách kastrovaných niekoľko mačacích kolónií. "Stav v týchto kolóniách sa priebežne monitoruje, kastrované mačky boli označené zastrihnutím ušnice, aby boli ľahko rozpoznateľné od tých, ktoré pribúdajú ako nové," dodáva Majerová.
Podľa nej vzťah človeka k mačkám je dnes rôzny a často nevychádza z reálnej skúsenosti, ale je ovplyvnený fámami, dogmami, polopravdami a nepravdami, počínajúc tou o mačacej falošnosti. "Mačka na rozdiel od psa prešla inou formou domestifikácie a nebola tisícročia učená poslušnosti a povelom. Ostala prirodzená a svojská, istým spôsobom nespútaná. Treba ju takú aj brať. Ak si uvedomíme, že ročne uloví stovky hlodavcov, tak ju vieme oceniť aj ako prirodzeného deratizátora - čističa ulíc," uviedla.
Potešilo by ju preto, keby ľudia začali konečne vnímať zvieratá ako živé tvory, ktoré si skrotili a teda sú povinní sa o ne aj zodpovedne postarať.