Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Agáva

Kde a kedy ?

Réžia: Ondrej Šulaj 

Hrajú: Milan Kňažko, Katarína Šafříková, Marek Geišberg, Milan Lasica, Diana Mórová, Attila Mokos, Pavol Šimun a ďalší

Minutáž: 91 min
Verzia: OV
Prístupnosť: 15
Žáner: dráma
Pôvod: SR
Premiéra: 31.3.2016

 

Popis

Do malého juhoslovenského mesta prichádza vážený staviteľ Hampl so svojou mladou manželkou Naďou. Jej pozornosť zaujme rovnako mladý učiteľ Daniel Orešanský, na ktorom účasť v 2. svetovej vojne zanechala jazvy. Naďa je spočiatku rozhodnutá nepodľahnúť Danielovej charizme, no horúce leto a božská vôňa rozkvitajúcej agávy všade navôkol jej rozhodnutie komplikujú. Keď agáva po tridsiatich rokoch konečne zakvitne, Nadino úsilie je načisto zmarené...
Agáva je hraný film na námety druhej kapitoly románu Agáty slovenského spisovateľa Ladislava Balleka. Ide o ľúbostný príbeh lásky odohrávajúci sa v prelomovom období tesne po druhej svetovej vojne. Za dverami sa už nenápadne hlási Víťazný február, ktorý vymazal z dejín takmer celú jednu vrstvu slovenskej inteligencie.
Zdanlivo jednoduchý príbeh lásky je vo vnútri však silná psychologická štúdia rôznych charakterov. V Agáve sa hrdinovia zhrýzajú a trýznia, ale všetko je to dlho utajené v ich najhlbšom vnútri. Keď sa však vyplaví na povrch ich krutosť či vášeň, je to ako výbuch sopky.