Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Anne Habecková-Adamecková: Ten okamih patril mne

Kde a kedy ?

20. januára o 18.30 hod.

Popis

V hre TEN OKAMIH PATRIL MNE je citlivo zaznamenaný príbeh dvoch výnimočných osobností: lekára, spisovateľa, významného dramatika Antona Pavloviča Čechova a poprednej herečky legendárneho moskovského divadla MCHAT Oľgy Leonardovnej Knipperovej. Chorľavejúci Anton Pavlovič sa liečil, písal svoje slávne hry a listy na Kryme, jeho neskoršia manželka Oľga v nich stvárňovala hlavné postavy a písala mu o osude inscenácií a udalostiach v Moskve. Úctyhodnú vzdialenosť 1500 kilometrov vytrvalo prekonávali stovky ich listov. V nich sú autenticky zachytené nie iba zaujímavé fakty, ale i napätie z odlúčenia a hrejivé pocity vyplývajúce zo vzácnych spoločných okamihov.

Autorka Anne Habecková - Adamecková vychádzala zo zachovanej bohatej korešpondencie, kde vedľa seba stoja duchaplné súboje myšlienok, ale i navonok banálne veci a každodenné problémy. Okrem krásnych a ojedinelých vyznaní lásky sú súčasťou týchto partnerských dialógov na diaľku i nadčasové pohľady na umenie a zaujímavé výpovede o vzniku hier Čajka, Ujo Váňa, Tri sestry, Višňový sad, ktoré patria medzi klenoty dramatickej tvorby vôbec. Divadlo JGT uvádza hru pri príležitosti životného jubilea Anity Krepčárovej - Šafárikovej, ktorá stvárňuje O. L. Knipperovú a A.P. Čechova zosobňuje práve jej manžel Štefan Šafárik.

Režiséra a autora scénickej hudby Kamila Žišku pozná slovenská divadelná verejnosť ako inscenátora autentických príbehov s výrazným estetickým cítením a etickým presahom. Návštevníkom nášho divadla je povedomý poetickým režijným rukopisom inscenácie o živote J. G. Tajovského Na konci... Komorný prostredie štúdia DJGT umocňuje výpoveď a intímne ovzdušie divadelnej hry, v ktorej zaznie i veta: „Bozkávam Tvoje oči, aby ich nik neľúbil“.

Inscenácia je určená divadelným fajnšmekrom, študentom a všetkým záujemcom o pútavý a lyrický príbeh týchto známych osobností.

Dĺžka predstavenia: 60 min bez prestávky

OSOBY A OBSADENIE:         

Anton Pavlovič Čechov            Štefan Šafárik

Oľga Leonardovna Knipperová           Anita Krepčárová-Šafáriková

Preklad        Viera Loll-Turzová

Dramaturgia          Ján Chalupka

Scéna a kostýmy   Dušan Krnáč

Réžia           Kamil Žiška