Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Beta, kde si?

Kde a kedy ?
DramaturgiaJán Chalupka
ScénaVladimír Suchánek
KostýmyHelena Bezáková
HudbaPavol Janíček
RéžiaMatúš Oľha

Popis

OSOBY A OBSADENIE: 
Ondrej BrtáňMarek Rozkoš
Uľa, jeho ženaLucia Letková
Beta, ich dcéraKatarína Čudejková
Hana Horecká, Brtáňova sestraDominika Výrostek Misárová
Šimčíčka, švagriná BrtáňovcovDana Karolová
Turoň, Brtáňov kmotorRichard Sanitra
Katra, jeho dcéra, Betina priateľkaVeronika Slamková a. h.
Košľavá, dedinská mesalinaMária Olejníková a. h.
Taraj, dedinský seladonJán Marcinek
Čobejka, sedliačkaSvetlana Sarvašová
RichtárMichal Ďuriš
ŽandárOndřej Daniš
FarárJozef Kubánek a.h.
LekárDaniel Výrostek
Kostolník JanoPavel Korduliak
Zvedavec IPavol Olešňan, posl. AU BB
Zvedavec IIDavid Szöke, posl. AU BB

 

Hra slovenského klasika Mila Urbana zachytáva život na dedine a jeho navonok drobné konflikty, ktoré prerastajú do univerzálnej morálnej dilemy antických rozmerov. V autentickom slovenskom ľudovom prostredí sa rozvíja tragédia dievčiny Bety, ktorá sa opovážila vzdorovať nalinkovanému osudu. Mladá hrdinka po návrate z mesta do rodnej dediny odmieta žiť konvenčne a je tak vystavená predsudkom podozrievavých susedov, príbuzných i vlastných rodičov. Plasticky stvárnené postavy hry podávajú svedectvo o hlbinách a zákutiach ľudskej duše.

V rámci cielených dramaturgických návratov k slovenskej klasike ponúka DJGT možnosť spoznať dramatickú tvorbu Mila Urbana, ktorá je popri jeho románoch a poviedkach takmer neznáma. Milo Urban (1904 – 1982) je slovenský prozaik, prekladateľ, novinár, jeden z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry 20. storočia, tvorca románu Živý bič a poviedky Za vyšným mlynom, ktorá je predlohou opery Krútňava.

Milo Urban vo svojom diele neprichádza s prvoplánovým mravným ponaučením a odsúdením, ale s úsilím preniknúť do súhry síl v človeku – do jeho myšlienok, i do síl mimo neho, ktoré dovedna ovládajú jeho osud. Tieto motívy sú dominantné aj v divadelnej hre Beta, kde si? Hra ponúka množstvo nevšedných charakterov, predovšetkým prototyp rebelujúcej hrdinky, ktorá má svoje jedinečné miesto v kontexte ženských postáv slovenskej dramatiky.

 

Inscenácia s aktuálnou medzigeneračnou tematikou a výrazným mravným posolstvom je pútavým titulom pre dnešného diváka ako i pre študentov, keďže Milo Urban má svoje pevné miesto v učebných osnovách. Režisér Matúš Oľha má bohaté skúsenosti s citlivým prezentovaním klasiky na divadelných scénach u nás i v zahraničí. Výtvarnú podobu vtisnú inscenácii popredné slovenské osobnosti, výtvarníčka Helena Bezáková a scénograf Vladimír Suchánek. Premiéra sa uskutoční v stredu 27. septembra 2017.