Agentúrnu správu sme o 12:33 nahradili autorským článkom.
ZVOLEN. Bučina DDD, najväčší výrobca drevotrieskových dosák na Slovensku, dočasne prerušil svoju výrobu do 10. januára budúceho roku.
Dôvodom nútenej odstávky je celkový nedostatok dreva na Slovensku. Štátny podnik Lesy SR spoločnosti Bučina dodal zmluvne dohodnuté množstvá drevá pre rok 2010, dokonca o štyri tisíc kubických metrov viac.
Problémom je však nedostatok piliarskych sortimentov ako sú piliny, štiepka a odrezky, ktoré Bučina odoberá od píl. Tie predstavujú približne 70 percent vstupov do výroby.
Dočasná odstávka výroby pre nedostatok dreva je doteraz prvou od prevzatia spoločnosti nadnárodnou skupinou Kronospan. Bučine spôsobí ekonomické škody približne pol milióna eur. Vedenie firmy ubezpečuje, že dohodnuté dodávky pre zákazníkov splnia v požadovaných termínoch a ďalšie odstávky v budúcom roku už neplánuje.
Konateľ spoločnosti Bučina Antonín Juříček tvrdí, že nedostatok dreva bude pokračovať na Slovensku aj v budúcom roku. Zlý výhľad na slovenskom trhu nedávno potvrdil aj generálny riaditeľ štátnych lesníkov Igor Viszlai. Avizoval, že budúci rok bude enormný nedostatok dreva, pretože štátny podnik vyťaží o približne 800 tisíc kubíkov menej ako v tomto roku.
Situácia sa nezlepší ani v ďalších minimálne desiatich rokoch. Dopyt po dreve už teraz takmer dvojnásobne prevyšuje možnosti Lesov SR.
Výhľadová štúdia štátneho podniku hovorí, že Lesy SR budú ročne ťažiť len okolo štyri milióny kubických metrov dreva. Podľa hovorcu Lesov SR Vlastimila Rezeka aj toto množstvo môže klesnúť, pretože štátny podnik hospodári aj na pozemkoch, ktoré sú nevysporiadané, alebo patria súkromným vlastníkom.
„Lesy SR nám pre rok 2011 skrátili dodávky dreva o 30 percent. Ceny vlákniny v roku 2010 stúpli o 40 percent a v I. štvrťroku 2011 stúpnu o ďalších 18 percent, čo sa premietne do celého drevospracovateľského reťazca. Riešeniu situácie by pomohlo napríklad aj to, ak by sa kvalitná drevná štiepka a piliny prednostne využívali na zhodnocovanie vo výrobnom procese, a nie ako palivo na vykurovanie, či výrobu elektrickej energie. Najväčší podiel na súčasnej situácii však stále majú diskriminujúce zmluvy, ktoré Lesy SR uzavreli v predchádzajúcom období," povedal Juříček.
Od prevzatia nadnárodnou skupinou Kronospan spoločnosť Bučina vo Zvolene dala do investícií viac ako 130 miliónov eur a zamestnáva 265 pracovníkov, čo je od jej vzniku v roku 2003 viac o 80 pracovných miest.
Spoločnosť Drevomax z Rajeckých Teplíc, ktorá je lídrom na európskom trhu vo výrobe okenných eurohranolov, má tiež nedostatok suroviny. Potrebuje 60 tisíc kubických metrov dreva na rok, ale na budúci dostane len okolo 24 tisíc.
„Postupne nám dodávky znižovali a zo 40 tisíc máme teraz 24 tisíc kubíkov smrekového dreva. To nám nestačí. Drevo kupujeme bez zliav. Na Slovensku absolútne nie je hmota, mnoho píl budú musieť zavrieť. Vedenie Lesov SR sa snaží, ale nemá veľa možností kvôli dedičstvu bývalého vedenia, ktoré na niekoľko rokov dopredu podpísalo zmluvy na stotisíce kubíkov dreva," tvrdí Michalík.