ZVOLEN. Prípady mŕtvo narodených detí sú vo zvolenskej nemocnici skôr ojedinelým javom. Vyplýva to zo štatistiky, ktorou sa vo Zvolene zaoberali primári gynekologicko-pôrodníckych oddelení všetkých okresných nemocníc v Banskobystrickom kraji.
Rozbor sa týkal perinatologickej a materskej úmrtnosti, to znamená obdobia pred pôrodom a siedmich dní po pôrode. Hodnotil sa prvý polrok 2010, podľa primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia zvolenskej nemocnice Ivana Taufera sú však výsledky porovnateľné s ostatnými obdobiami.
Ilustračné foto: JÁN KROŠLÁK
Za sledované obdobie mala zvolenská nemocnica 380 pôrodov. Živých sa pri nich narodilo 382 detí, mŕtve jedno.
„Perinatologická úmrtnosť predstavuje 2,62 promile, čo je uspokojivé číslo, v tomto smere zaujímame popredné miesto v rámci Banskobystrického kraja," povedal Taufer.
„V Banskobystrickom kraji dosiahla sledovaná úmrtnosť 4,71 promile, európsky priemer je 6,49 promile. Napríklad Česko má toto číslo 4,2, Poľsko 6,7, Maďarsko 7,8, Rakúsko 5,9, Írsko 4,9, Holandsko 6, Francúzsko 11,2," dodal.
V druhom polroku bol vo zvolenskej nemocnici jeden prípad mŕtveho plodu, podľa Taufera zomrel vnútromaternicovo, nedal sa zachrániť. „V minulom roku sme mali dva odumreté plody, jedno dieťa umrelo pri pôrode cisárskym rezom. Nezvládlo pôrodný stres."
Sú úmrtia, ktoré sú nepredvídateľné a nevysvetliteľné, konštatoval Taufer. Na štatistikách úmrtí však majú často podiel aj budúce rodičky s nezodpovedným prístupom k svojmu tehotenstvu.
Ignorujú pravidelné prehliadky a ani počas tehotenstva sa nezbavia alkoholu a nikotínu. Ak sa dieťa takejto žene narodí živé, väčšinou príde na svet s nižšou pôrodnou hmotnosťou, pretože v bruchu matky bolo vystavené stresu. Napríklad z nedostatku kyslíka pri nadmernom fajčení.