ZVOLEN. Spoznať názory jednotlivých kandidátov na post primátora Zvolena na riešenie aktuálnych problémov poskytne diskusné fórum, ktoré sa uskutoční 18. novembra od 16. - 18. h. v zasadačke mestského úradu.
Účasť prisľúbili všetci šiesti kandidáti: Lenka Balkovičová, Mária Fiľová, Miroslav Gálik, Miroslav Kusein, Juraj Pilát, Jozef Pinka.
Na stretnutí budú mať kandidáti možnosť krátko predstaviť svoju víziu Zvolena na najbližšie štyri roky, dostanú štipľavé otázky od organizátorov stretnutia a priestor bude aj pre otázky obyvateľov mesta.
Stretnutie organizuje Občianske združenie CEPTA (centrum pre trvalo-udržateľné alternatívy). Diskusiu bude moderovať občiansky aktivista Kajo Zbořil, ktorý sa tejto úlohy zhostil už viackrát pri voľbách v minulosti.
Diskusné fórum je jedinečnou príležitosťou spoznať bližšie šesticu, z ktorej po komunálnych voľbách 27. novembra vzíde nová hlava mesta na ďalšie štyri roky. Človek, ktorý bude spolu s poslancami rozhodovať o tom, ako naloží s našimi peniazmi.
Ľuďom v mestách a obciach často nedochádza, že miestna samospráva rozhoduje o ich peniazoch, myslí si vedúci úradu vlády a bývalý splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský.
"Miestne zastupiteľstvo rozhoduje o ich peniazoch, to sú ich dane, ktoré oni platia. A tí ľudia o nich rozhodujú. Čo sa kde bude stavať, aký úver si zoberú, ako zadlžia obec," dodal Nižňanský.
"Ľudia sa však nazdávajú, akoby sa to financovalo z imaginárneho zdroja, ale to je financované obyvateľmi našich miest a dedín. Všetci by si mali dávať pozor na to, ako sa ich peniaze využívajú, ľudia by mali chcieť vedieť, prečo sa im napríklad zvyšujú miestne dane, čo za to zvýšenie pocítia, či to strovia úrady alebo sa vybuduje niečo konkrétne."
Nižňanský chápe, že obyvatelia môžu byť znechutení z politickej situácie, že sa znižuje účasť v parlamentných voľbách alebo voľbách do samosprávnych krajov, ktoré im toľko nehovoria. Na lokálnej úrovni sa však podľa neho rozhoduje napríklad o materských a základných školách, sociálnych službách, cestách, ihriskách, cestovnom ruchu či o športe.
Decentralizácia verejnej správy viedla práve k tomu, aby život v obci v čo najväčšej miere ovplyvňovali jej obyvatelia a lokálne komunity. "Keď obyvatelia nemajú záujem, potom sa nemôžu sťažovať, že zvolení politici
necítia na seba tlak, aby si dávali pozor a nespravili chybu. Tým akoby ich nabádali, nech si rozhodujú sami," poznamenal Nižňanský.
Zneužívanie právomocí verejného činiteľa na lokálnej úrovni totiž podľa neho závisí aj od toho, čo mu občania dovolia.