DETVA. Z dvoch nominovaných slovenských reprezentantov v športovej gymnastike na 42. majstrovstvá sveta mužov a 33. MS žien v Rotterdame (16. - 24. 10.) skončila svoje účinkovanie ako prvá Mária Homolová (nar. 29. 9. 1987). Reprezentantka KŠG Detva v nabitej konkurencii, ktorá sa zišla v zrekonštruovanej hale Ahoy Arena, podľa očakávania z kvalifikácie do finálových bojov nepostúpila.
Dvadsaťtriročná členka KŠG Detva obsadila vo viacboji v neredukovanom poradí 79. miesto so ziskom 50,115 bodu. Klasifikovali 217 pretekárok, do finále postupovalo 24 najlepšie ohodnotených gymnastiek, maximálne však dve z jednej krajiny.
Škoda pádu
„Podarilo sa nám splniť naše predsavzatia, s ktorými sme cestovali do Rotterdamu. Myslím si, že Mária zacvičila vynikajúco a nebyť pádu na bradlách, skončila by v konečnom účtovaní na 59. priečke. Viac ako 50 bodov v štvorboji dosiahla aj na júnových majstrovstvách Slovenska v Trnave, tam zašla viacboj bez pádu, čo znamená, že v letnej príprave urobila kus dobrej práce. Svoje osobné maximum z majstrovstiev sveta si vylepšila o 21 miest. Keď sme si teoreticky vypočítali redukované poradie a postupový kľúč na olympijské hry do Londýna, Majka by figurovala ako druhá náhradníčka," zhodnotila účinkovanie svojej zverenkyne trénerka Katarína Krekáňová a dodala: „Nebyť spomenutého pádu na bradlách postupovala by teoreticky Homolová priamo, čo je pre mňa ako trénerku, a samozrejme, i Majku veľká motivácia pre budúcoročnú prípravu."
Jedinú Slovenku v Rotterdame klasifikovali na 87. mieste na kladine (známka 12,666 bodu), na 98. pozícii v prostných (12,733 b), na 111. priečke na bradlách (11,800 b) a na 146. mieste v preskoku, kde paradoxne dostala najvyššiu známku (12,916 b). Do finále postupovalo v každej zo štyroch disciplín 8 najlepšie ohodnotených gymnastiek, tiež platilo pravidlo o maximálne dvoch pretekárkach z jednej krajiny.
Reprezentantka KŠG Detva obstála aj v nabitej svetovej konkurencii. FOTO: DANIEL VALACH
Londýnska nádej
„So svojím výsledkom som veľmi spokojná, i keď ma mrzí zaváhanie na bradlách. Pred pretekmi som bola veľmi vystresovaná. Aj keď som sa snažila upokojiť, tak sa mi to nedarilo. Ale postupom času, ako som kráčala do pretekárskej haly, tréma ustupovala," začala s hodnotením aj Mária Homolová, ktorú veľmi potešilo, keď videla v hale transparent s jej menom. Pripravili ho pre ňu jej mladšie spolucvičenky, prítomné tiež na MS 2010. „Až sa mi slzy tisli do očí, bola som dojatá. Baby boli počas celých pretekov mojou veľkou oporou a svojimi pokrikmi a povzbudzovaním ma sprevádzali až do posledného doskoku."
Kvalifikáciu začínala Homolová v prostných. „Predviedla som z minima svoje maximum, ktoré som schopná urobiť. Ak budem po zdravotnej stránke v poriadku, určite zvolím v akrobatickom rade aj náročnejšie prvky," skonštatovala Mária a vyjadrila sa konkrétnejšie aj k ďalším trom disciplínám. „To isté platí aj o preskoku, kde sa chcem vrátiť k svojmu skoku, ktorý som predvádzala pred zranením achilovky. V ňom by som mohla dostať aj pol bodu viac, čo by znamenalo posun v celkovom hodnotení. Rozcvičenie na bradlách som absolvovala podľa predstáv mojich i trénerkiných, no samotné cvičenie mi už nevyšlo. Mrzí ma to najmä kvôli dobrej technickej známke, ktorú som dostala i s pádom. Končila som mojím najsilnejším a najobľúbenejším náradím. Na kladine som zacvičila dobre, ale viem aj lepšie. Celkovo odchádzam z Rotterdamu s dobrým pocitom a s nádejou, že by sa mi mohlo podariť kvalifikovať sa na OH 2012 v Londýne."
Prospech družstva
Reprezentačná trénerka žien Katarína Krekáňová pripomenula ešte jednu zaujímavú skutočnosť. „Známka Homolovej na kladine bola určite ovplyvnená aj tým, že sme štartovali v mixe s pretekárkou z Bulharska, ktorá necvičila technicky dobre a v podstate Majku trochu stiahla zo sebou. Jednoducho pretekárky, ktoré tu majú svoje družstvo, majú veľkú výhodu, čo sa týka nasadzovania známok i samotnej pomoci pri príprave náradia. Bohužiaľ, my sme nepostavili družstvo na MS od roku 2003 v USA. Ako trénerka by som si veľmi želala, aby sa nám ešte v budúcnosti podarilo zložiť družstvo na takto významné podujatie. Bolo by to pre Slovensko len výhodné, a to po všetkých stránkach."
Reprezentantky Klubu športovej gymnastiky v Detve ešte pred svetovým šampionátom štartovali na medzinárodnom preteku Grand prix Ostrava 2010. Svetového pohára sa zúčastnilo celkovo 54 mužov a 18 žien z Čiech, Belgicka, Chorvátska, Iránu, Kataru, Kolumbie, Kuvajtu, Poľska, Rakúska, Grécka, Slovenska, Slovinska, Srbska, Turecka a Venezuely. Nechýbali medzi nimi ani medailisti a finalisti ME a MS ako Grék Elefherios Kosmidis (ME 2010, 2. v prostných), Poliak Adam Kierzkowski (ME 2010, 3. na bradlách) alebo Saša Bertoncelj zo Slovinska (ME 2010, 3. na koni naširoko).
Úspešný klub spod Poľany na podujatí okrem Márii Homolovej reprezentovala aj Viktória Gyürüsiová. Výkonom nesklamala ani jedna zo zvereniek trénerky Kataríny Krekáňovej, naopak, dievčatá milo prekvapili. Najviac Homolová, ktorá si vybojovala bronzovú medailu až v troch disciplínách, keď bola úspešná na bradlách, kladine a prostných. Viktória skončila v preskoku a na bradlách zhodne na 5. mieste.