Baktérie vo vode odhalil úrad verejného zdravotníctva, rozbor robil náhodne.
KRUPINA. Obyvatelia Krupiny by nemali používať vodu na pitie z verejného vodovodu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Zvolene ju čerstvú zakázal používať, pretože v nej našiel baktérie. Dnes mestský úrad urobil potrebné opatrenia a ľuďom pitnú vodu vozí cisterna.
Rozbor vody z krupinského vodovodu robil úrad náhodne. „Nie je to naša povinnosť, pitnú vodu monitorujeme len raz - dvakrát do roka," povedala Katarína Kramárová, zástupkyňa riaditeľa úradu verejného zdravotníctva. „Pravidelne ju kontrolujú vodárne," dodala. „V Krupine sa to občas stane, nie je to prvý raz."
Vzorku úrad odobral ešte 11. októbra, zákaz vydal 20. októbra. „Na mestský úrad nám ju doručili osobne v stredu popoludní, ja som ju dostal včera. Okamžite sme reagovali," povedal Adrián Špánik z referátu krízového riadenia.
Kontamináciu spôsobil nedostatok chlóru. „Príčinou bola porucha na dezinfekčnom zariadení," spresnila hovorkyňa Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Slavomíra Vogelová.
Akreditované laboratóriá spoločnosti vykonávajú rozbory pitnej vody podľa stanoveného harmonogramu, posledný rozbor z Krupiny bol podľa Vogelovej v poriadku.
„To, že voda bola prehlásená za nevyhovujúcu, sme sa dozvedeli včera od obyvateľov Krupiny, ktorí sa telefonicky informovali o vzniknutej situácii. Hneď sme nahradili zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou cisternami a zvýšenou dávkou dezinfekčného činidla. Oficiálne stanovisko úradu verejného zdravotníctva sa dozvedeli až dnes ráno telefonicky," dodala.
Včera o druhej popoludní odobrala vodárenská spoločnosť vzorky, výsledok rozboru bude známy v pondelok. Vzorku odobrali aj v Bzovíku a Dobrej Nive. Krupina je totiž napojená na vodovod v Podzámčoku, kontaminovanú vodu tak môžu mať aj niektoré okolité obce.
V tomto roku spoločnosť zhoršenie kvality vody nezaznamenala, toto je prvý prípad. Nedostatky v kvalite vody v oblasti Krupiny môže spôsobovať podľa hovorkyne v prípade zvýšených zrážok zhoršenie kvality vodného zdroja, no Špánik konštatoval, že za posledných päť rokov podobné opatrenia pre škodlivosť vody robiť nemuseli.
Ľudia obavy mať nemusia, voda je škodlivá len mierne. „Po prevarení by mala byť dobrá, varom sa baktérie zničia," povedala Kramárová. „Čerstvá je nebezpečná pre najmenšie deti, ale tým mamičky spravidla takú vodu ani nedávajú. A ešte pre starších ľudí. Môžu mať bolesti brucha či miernu hnačku. Zdravému dospelému by uškodiť nemala, ale aj tak odporúčame vodu z cisterny alebo keď už z vodovodu, tak prevarenú."
Do týždňa by podľa nej mala z vodovodných kohútikov opäť tiecť pitná voda. „Mesto si musí dať vykonať rozbor a výsledky nám predložiť. Keď posúdime, že je už vyhovujúca, zákaz zrušíme," dodala.
Cisternu s pitnou vodou zabezpečili vodárne najskôr pre nemocnicu. Do kuchyne si z nej vzali okolo sto litrov, podľa kuchárky (na snímke) však vodu prevárajú zakaždým, aj z vodovodu. FOTO: ROBERTA ČIERNA