ZVOLEN. Účasť škôl v environmentálnej výchove je témou dvojdňovej konferencie Škola zmeny, ktorá sa začne zajtra na Technickej univerzite vo Zvolene. Na konferencii vystúpia zahraniční i domáci lektori.
„Známy kalifornský antropológ Joseph Roy Sheppherd porozpráva o svojich poznatkoch z výskumu pôvodných kmeňov dažďových pralesov a vysvetlí, ako sa týmito starobylými kultúrami možno inšpirovať v dnešnom vzdelávaní," povedal Radoslav Plánička z Centrumu environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktorá konferenciu organizuje spolu s univerzitou.
O tom, ako riešiť problémy škôl aj samospráv kreatívne a so zapojením obyvateľov či žiakov, bude hovoriť nemecká lektorka Stephanie Pröpsting. Publicistka a školiteľka Zora Pauliniová pripravuje praktické ukážky participácie na školách i vo verejnom sektore.
Nebudú chýbať prezentácie aktivít škôl, diskusia o participácii medzi študentmi a pedagógmi, a tiež sprievodný program. Bude to napríklad prehliadka prírodnej lokality Lanice, ktorá je mestskou časťou Zvolena, či projekcia filmu Strážca divočiny spojená s diskusiou s jeho autormi Erikom Balážom a Robertom Rajchlom. Prírodopisná snímka, ktorá približuje ohrozenú krásu Tichej doliny vo Vysokých Tatrách, získala hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto. Podrobný zoznam konferencie je na webovej stránke zelenaskola.sk.
Súčasťou konferencie bude slávnostné udeľovanie medzinárodného certifikátu a vlajky Zelená škola (Eco-School). „Do 5. ročníka programu Zelená škola v minulom školskom roku z celkového počtu 112 materských, základných aj stredných škôl ocenia 67 certifikátom Zelená škola a 18 diplomom Na ceste k Zelenej škole," dodal Plánička.
Certifikáty udelila porota aj materským školám vo Zvolene Ďatelinka a Lienka a tiež škôlke v Detve. Ide o najväčší environmentálny vzdelávací program sveta, do ktorého sa zapojilo 27-tisíc škôl v 44 krajinách.
Konferencia je určená učiteľom, študentom aj ostatným záujemcom.