DETVA. Ľudia stále iba málo poznajú výhody technológií umožňujúcich efektívne a šetrné využívanie energií aj napriek tomu, že príkladov majú v regióne pomerne dosť. Informovanosť je cestou k tomu, aby začali využívať nové technológie vo svojich domácnostiach a v konečnom dôsledku znižovali ekologickú záťaž na krajinu.
Alternatívne zdroje energie
Detviansky projekt Informujme všetkých ako znižovať záťaž na životné prostredie získal dotáciu z Nadácie Baumit. Tá by mala pokryť celé náklady na jeho realizáciu. Cieľom projektu je zvyšovanie povedomia a informovanosti o alternatívnych zdrojoch energie a možnosti ich využitia v Podpoľaní.
Strom
Projekt začína v škôlkach. „Deti nakreslia svoje námety, ako by informovali ľudí o znižovaní záťaže na životné prostredie," hovorí koordinátor projektu Matej Lalík. Z víťazného návrhu bude vychádzať koncept informačno-propagačného objektu, ktorý umiestnia v parku pred Podpolianskym múzeom v Detve. Na ňom nájde každý informácie o obnoviteľných zdrojoch energie na Podpoľaní a o environmentálnej problematike. Predbežná podoba tohto objektu je už známa, bude pripomínať strom. Rozpočet na projekt nie je veľký, na jeho realizáciu nadácia odsúhlasila 1600 eur.
Informačný strom umiestnia pred múzeum.
Mesto prispeje pozemkom
Iniciatíva vznikla v občianskom združení Aktívne mesto, na samotnej realizácii spolupracujú s partnermi ako Anorganik, občianskym združením Kolovrátok, dielňou u Lesany a s Mestom Detva.
Zjednodušene by sa dalo povedať, že deti všetko navrhnú, členovia občianskeho združenia návrh prekreslia, dizajnér upraví a dobrovoľníci zhotovia. Mesto prispeje pozemkom, úpravou okolia a lavičkami, ako aj materiálom na stavebné práce.
Ešte nie je neskoro
Záťaž na životné prostredie je v súčasnosti veľká a aj preto narastá potreba osvety. „Inteligentnejší ľudia nepotrebujú žiadne projekty, robia to viac-menej sami od seba. Ostatní to berú ako záťaž, napríklad za triedením odpadu vidia iba vyššie náklady a viac starostí. Nepozerajú sa prírodné prostredie ako na niečo, čo treba zachovať a nie ničiť," hovorí Lalík.
O životnom prostredí v Detve sa podľa neho ešte nedá povedať, že je úplne zničené, práve naopak, stále je pekné a práve také ho možno zachovať.