ZVOLEN. Výroba hudobných nástrojov je študijným odborom na Združenej strednej škole drevárskej vo Zvolene. Špeciálnu prax a odborné predmety, ktoré súvisia s výrobou hudobných nástrojov, učí Juraj Danihel.
Prázdniny využila škola na svoju prezentáciu - navštívili viacero folklórnych festivalov, kde propagovali najmä študijný odbor výroba hudobných nástrojov. Okrem ukážok prác žiakov bol učiteľ Juraj Danihel pripravený odpovedať aj na otázky týkajúce technológie výroby hudobných nástrojov. Veď na festivaly chodia desiatky ľudových výrobcov. Viacerí z nich sa učili sami, alebo sa poradili so skúsenejšími majstrami. Najprv skúsili píšťalky a postupne sa dostali k zložitejším nástrojom.
Krivý vrták a termity
„Na čo ľudia pýtajú? Najviac sú zvedaví na to, ako sa dá vyvŕtať krivá diera," povedal s úsmevom na podujatí v Korytárkach Juraj Danihel. Krivá diera na fujaru alebo píšťalku nie je vraj vôbec tvrdý oriešok. Na našu otázku, ako sa vlastne dá urobiť, dostávame až príliš stručnú odpoveď: „Ako nič."
Hneď nato učiteľ odložil polotovar, ktorý brúsil jemným šmirgľom, nadýchol sa a s úplne vážnou tvárou nám technológiu vŕtania krivej diery vysvetlil: „Sú dve možnosti, buď krivým vrtákom alebo pomocou cvičených termitov. Dovážajú sa z Austrálie, kde podobným spôsobom vyžierajú hudobný nástroj didžeridú."
Vážnu tvár hneď vystriedal široký úsmev. Ani jedna možnosť samozrejme neprichádzala do úvahy, aj keď samotná teória vraj stojí za zamyslenie. Škola je vážna vec a výroba hudobných nástrojov ešte vážnejšia práca.
Fujara už za dva dni
Keď sa rozhodnem urobiť tradičnú slovenskú fujaru, potrebujem v prvom rade drevo. To sa dá nájsť hocikde. „Nikde nie je napísané, že to musí byť iba baza. Aj keď sa najviac používa, pretože má stržeň, ktorý je mäkký a bez problémov vedie vrták. Výroba je potom oveľa ľahšia," dodal Danihel. Klasickým drevom na výrobu dychových hudobných nástrojov je na Slovensku javor. Drevo by malo schnúť minimálne dva roky.
Výroba fujary nie je veľmi náročná, trvá okolo dvoch dní. Samozrejme takýto nástroj je ešte bez povrchovej úpravy a výzdoby. S tou sa výrobca dokáže zabávať celé týždne. Samotné sušenie dreva má svoje pravidlá. „Prvý rok, môže byť už aj predbežne predvŕtané, by malo schnúť v kôre niekde vonku, druhý rok sa už musí dosušovať v dielni."
Pracovať a pracovať...
Študentov do roboty netlačí. Vraj to ani nie je dobré. „Človek musí v prvom rade chcieť pracovať. Pokiaľ sa má, a to platí všade, človek tlačiť do roboty, nič poriadne neurobí," dodal Juraj Danihel.
Sám je samouk, začínal výrobou huslí. „Chce to len pracovať a pracovať, človek sa naučí," dodal. A už spomínaná krivá diera? „Je to jednoduché, drevo vystrieme, vyvŕtame a potom, keď sa znovu skriví, je aj diera v ňom krivá."