DETVA. Výsledky ojedinelého študentského výskumu, zameraného na mapovanie histórie života židovského obyvateľstva v regióne, sprístupnilo Podpolianske múzeum (PM) v Detve.
Ako pre TASR uviedla riaditeľka múzea Renáta Babicová, študenti detvianskeho gymnázia pod vedením profesorky Anny Bartókovej zbierali informácie k téme od vlaňajšej jesene. Zamerali sa najmä na príchod Židov do Detvy a okolia, obdobie prvej ČSR, autonómiu a tiež na ich pohnuté osudy počas Slovenskej republiky v rokoch 1939 - 1945.
"Nebolo ľahké hľadať dávno zabudnuté osudy, nitky k rodinám, ktoré tu kedysi žili, pracovali a boli súčasťou tunajšieho obyvateľstva. Bolo nutné vrátiť sa nielen k odbornej literatúre či navštíviť archívy, matriky, pamätné miesta, ale k slovu sa dostali hlavne žijúci pamätníci, regionálne židovské komunity i potomkovia židovských rodín, ktorí v niektorých rokoch výrazne ovplyvňovali tunajší verejný i hospodársky život," uviedla riaditeľka.
Navyše, študenti prezentovali svoje výsledky aj počas výskumu, a to formou rôznych prezentácii a prednášok v školách i na pôde múzea. "Výstava na 12 paneloch sprístupňuje verejnosti len časť poznatkov, ku ktorým sme sa počas roka dopracovali," pripomenula Babicová.
Výsledky práce detvianskych študentov si 20. septembra príde pozrieť asi 30 študentov a pedagógov z Poľska, Čiech, Maďarska a Ukrajiny, ktorí sa podieľali na podobnom projekte vo vlastných krajinách. V rámci trojdňového pobytu pre nich pedagógovia a pracovníci múzea pripravili aj odbornú exkurziu, dokumentujúcu hlavne židovské pamiatky v Detve, Zvolene, Lučenci, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Nitre.
Finálnym produktom projektu bude publikácia, ktorej autormi sú vybraní študenti z každej zúčastnenej krajiny. V nej budú prezentovať svoj región, osudy židovskej komunity, genealógiu miestneho židovského obyvateľstva a hlavne ideu spolupatričnosti a tolerancie medzi rozdielnymi krajinami.
Výsledky svojich zistení prezentovali študenti už v Poľsku, ktoré bolo zároveň prvou hosťujúcou krajinou ostatných účastníkov.
Medzinárodný študentský projekt mapovania života židovských komunít na území krajín strednej a východnej Európy je súčasťou RITA programu. Spoluorganizátormi sú spolky Deutsch Jewish Humanitarian Fund a Fundacja Batorego.