ZVOLEN. V dvoch rómskych komunitách sa rozšírila žltačka. Nakazených je sedem ľudí, no choroba špinavých rúk priamo ohrozuje tri stovky ďalších obyvateľov.
Zdravotníci začali očkovať
V stredu pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene priamo v osade Nový dvor vo Zvolenskej Slatine zaočkovali proti žltačke päťdesiat obyvateľov. Podľa epidemiológa Petra Reinhardta by sa choroba v tejto časti obce nemusela rozšíriť. „Rodiny sa tu nenavštevujú. Nákazu by mohli preniesť najskôr deti," konštatoval.
V bytovke na Balkáne úrad nepristúpil k plošnému očkovaniu, ale dvestopäťdesiatim obyvateľom doručil predvolanky na očkovanie. No oni nemajú záujem dať seba a svoje deti zaočkovať.
Hoci dospelí obyvatelia bytovky patria do lekárskeho obvodu praktickej lekárky Aleny Polónyovej, do jej ambulancie chodí len 30 z nich. „Do stredy rána sa ich prišlo zaočkovať len sedem," konštatovala lekárka. Pritom má pripravené vakcíny pre všetkých.
Hroziace nebezpečenstvo
Na Balkáne z troch pacientov, u ktorých potvrdili žltačku, sa už dvaja vrátili domov z nemocnice. U ostatných sa zatiaľ príznaky neprejavili. „Nezáujem dať sa zaočkovať sčasti pramení z toho, že títo ľudia zatiaľ nemajú žiadne príznaky. No ochorieť môžu aj o mesiac. Žltačka má inkubačnú dobu 50 dní," informoval epidemiológ Reinhardt a dodal, že nebezpečenstvo nákazy u nich je o to väčšie, že nedodržiavajú základné hygienické pravidlá.
Bytovka je časovaná bomba
Problémom nedodržiavania dostatočnej hygieny v bytovke na Balkáne je okrem iného aj zásobovanie domu pitnou vodou a nefunkčná kanalizácia. „Taký barák by bolo treba zbúrať, to je časovaná bomba. Čakáme roky, že tu vypukne epidémia a je zázrak, že to vydržalo až doteraz," konštatuje Peter Reinhardt.
Vodárenská spoločnosť bytovku odpojila od dodávky vody ešte v roku 2005 pre vysoké nedoplatky. Ponechala tu len jeden funkčný vodovodný kohútik, ktorý je osadený na vonkajšej fasáde domu. Z neho si môžu obyvatelia čerpať vodu s tým, že ju za nich uhradí mesto. „Vodu sme obyvateľom bytovky dodávali z obavy, aby tu nevzniklo ohnisko nákazy, ktoré by sa mohlo rozšíriť do celého mesta," odôvodnil postup radnice pred rokom prednosta Stanislav Jalakša. Obavy vedenia mesta sa v týchto dňoch naplnili.
Žltačka sa rozšírila z Neresnice
Ohnisko žltačky vzniklo podľa Reinhardta v Neresnici po záplavách. „Ľudia z tejto časti mesta sa navštevujú s obyvateľmi bytovky na Balkáne. Chorobu sem preniesli," povedal.
V iných častiach nášho regiónu túto chorobu regionálny úrad zdravotníctva nezaznamenal. „V súčasnom období sa choroba špinavých rúk, ako nazývajú žltačku, vyskytuje vo väčšej miere na celom Slovensku. „Je prekvapujúce, že prepukla v lete. Väčšinou sa takéto prípady objavujú na jar a v zime," dodal epidemiológ.