Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Tri ceny putovali do Zvolena, dve do jednej školy

Ocenenia získali študenti aj učiteľka v celoslovenskej konkurencii, kde súťažili autori s takmer 1500 prácami.

ZVOLEN. Tri ocenenia zo 16. ročníka celoštátnej súťaže Prečo som na svete rád putovali do Zvolena. Získali ich dvaja žiaci a učiteľka. Ocenenia odovzdali na Bratislavskom hrade na vernisáži výstavy, kde z 1458 súťažných prác vystavili 74.

Tri ocenenia

Na vernisáži odovzdali 26 cien v jednotlivých súťažných kategóriách a 14 mimoriadnych cien. Mimoriadne ocenenia prvýkrát udelili dvom pedagógom za vynikajúcu podporu projektu v podmienkach školy. Jedno získala učiteľka výtvarnej prípravy, modelovania a dejín výtvarnej kultúry na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene Elena Farkašová.

Druhé miesto v kategórii maľba udelila porota žiačke tejto školy Terézii Rapčanovej a Cenu predsedu NR SR si odniesol Martin Schwarz zo Súkromnej strednej umeleckej školy vo Zvolene.

Druhé miesto za maľbu

Terézia Rapčanová z Hriňovej, študentka druhého ročníka odboru tvorba nábytku a interiéru, nakreslila pôvodnú predlohu k víťaznej práci v čiernobielej verzii ceruzou už pred rokom v Arboréte Borová hora.
„Naši dizajnéri tam chodievajú v prvom ročníku na prax a kreslia v teréne štúdie rastlín a krajiny," povedala Terkina učiteľka Elena Farkašová.

„Na skici zachytila samu seba; svoje vlastné nohy ponorené do trávy. Motív v divákovi vzbudzuje pocit pohody a radosti zo života. Neskôr sme sa v školskom ateliéri rozhodli spracovať tento námet vo farbe a zaslať ho do súťaže. Terka k súťažnej práci napísala aj motto: Vždy sú dve, vždy sú pár, budú si navzájom dar," dodala učiteľka.

Druháčka Terka mala tento školský rok naozaj úspešný; vyhrala v konkurencii žiakov tretieho a štvrtého ročníka aj školskú dizajnérsku súťaž v navrhovaní kuchyne.

Elena Farkašová (vpravo) so svojou študentkou Terkou Rapčanovou stoja pri Terkinej súťažnej práci.

Osemnásť ocenení pre školu

Viac ako 17 600 mladých autorov vo veku od 14 do 18 rokov zo Slovenska aj zahraničia vyjadrilo v histórii súťaže prostredníctvom výtvarnej výpovede svoj postoj k drogám a k závislosti. Do súťaže sa zapojili aj mladí ľudia z Fínska, Talianska, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Nórska, Poľska a Malty. Žiaci Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene získali v súťaži v rokoch 1998 - 2010 už 18 ocenení.

Súčasťou expozície boli aj niektoré úspešné práce z predchádzajúcich ročníkov súťaže, medzi nimi aj práca bývalého žiaka zvolenskej drevárskej školy Richarda Chyžného, ktorý tragicky zahynul počas štúdia. Jeho práca získala v roku 2001 mimoriadnu cenu ministra kultúry a ocenenie v kategórii návrh na plagát, tričko či pohľadnicu.

Súťaž vyhlasuje Národné osvetové centrum s radom ďalších spoluorganizátorov.