Druhý májový víkend sa v slovinskom Maribore konal 43. ročník Šalamúnovho memoriálu, ktorý bol zároveň aj šiestym dielom tohtoročného Svetového pohára v športovej gymnastike. Na silne obsadenom podujatí, na ktorom sa predstavilo 50 špičkových pretekárok z 12 krajín, slovenské farby reprezentovali aj dve pretekárky z Klubu športovej gymnastiky Detva.
Vynikajúca Homolová
Zo zverenkýň trénerky Kataríny Krekáňovej sa viac darilo Márii Homolovej. Dvadsaťdvaročná členka KŠG Detva sa vo svojej najsilnejšej disciplíne - kladine kvalifikovala z ôsmeho miesta do finále, v ktorom si umiestnenie polepšila o ďalšie dve priečky a celkovo tak obsadila výborné 6. miesto. „Majka dosiahla najlepšie umiestnenie vo svojej doterajšej kariére," poznamenala hrdo trénerka Krekáňová, ktorá vzápätí dodala: „Nebyť nešťastného pádu v závere zostavy, mohla Mária dokonca siahať aj po striebornej medaile. Radosť však máme aj z tohto umiestnenia, pričom by som sa veľmi rada poďakovala Máriinej rodnej obci Kováčová, vďaka ktorej sa sme sa mohli tohto Svetového pohára vôbec zúčastniť."
Ďalším detvianskym želiezkom v ohni bola o dva roky mladšia Viktória Gyürüsiová. Dvadsaťročná pretekárka mala kus smolu, pretože vo svojej najlepšej disciplíne - preskoku ju od finále delilo skutočne len niekoľko stotín bodu. Viktória tak v kvalifikácii obsadila 9. miesto a pred sobotňajším finále figurovala ako prvá náhradníčka. „Viki nepredviedla svoj skok z vyššej známky, čo nás stálo finále a možno aj medailu. Žiaľ, taký je však šport," nechala sa počuť Krekáňová, ktorá svoju zverenkyňu pochválila rovnako ako Homolovú.
Mária so slovinským majstrom sveta na bradlách Mitjom Petkovšekom.FOTO: KATARÍNA KREKÁŇOVÁ
Chcú ísť do Holandska
„Výsledky naplnili naše očakávania a verím, že sú dobrou predzvesťou pred blížiacimi sa Medzinárodnými majstrovstvami Slovenska v Trnave, ktoré budú aj poslednou nominačnou súťažou na októbrový svetový šampionát v Holandsku. V prípade neúčasti družstva, naň môžu vycestovať tri pretekárky a naše dievčatá majú k nominácii veľmi blízko, pretože prvé z dvoch potrebných limitov si splnili na ukrajinskom podujatí, Pohári Stelly Zacharovej," dodala na záver zjavne spokojná a patrične hrdá detvianska trénerka.