ZVOLEN. Cesta k chatovej osade Oáza, ktorá sa nachádza v úplnom závere priehrady Môťová, je vo veľmi zlom stave. Vedie sem poľná cesta, ktorá je v čase dažďov a v zimných mesiacoch iba ťažko zjazdná. Chatári sa hnevajú, že platia mestu dane, k vlastným chatám však majú neraz problém dostať sa. Upozorňujú, že ak by tu prišlo k požiaru, hasiči k chatám zrejme ani neprejdú.
Zástupca chatárov Pavol Mlynarčík opakovane apeloval na mesto, aby urobilo nápravu. Vedenie mesta sa ale do opravy cesty pustiť nemôže, keďže ju nevlastní. Vedúca odboru výstavby, životného prostredia a dopravy Anna Bešinová konštatovala, že cesta je vo vlastníctve urbárskej spoločnosti, ktorá by sa mala o ňu starať. „Je na urbárskej spoločnosti, aby garantovala bezpečnosť dopravy na tejto ceste," dodala.
Cestu v minulosti vybudovali kvôli spojeniu s lesom. Pre lesné práce a sťahovanie dreva v tom čase postačovala. Neskôr tu však začala rásť rekreačná oblasť a frekvencia dopravy na poľnej ceste sa zvýšila. V súčasnosti tu stojí takmer 40 chát. Väčšina z nich má okolo štyridsať rokov, takže problém s cestou sa ťahá dlhé roky.
Pavol Mlynarčík hovorí, že chaty boli riadne skolaudované, bolo na ne vydané stavebné povolenie, riešiť sa preto mala aj prístupová cesta. „Pozemky pod cestou majú viacerých vlastníkov. Navrhli sme preto, aby ich mesto odkúpilo, zahrnulo do územného plánu a následne mohlo dať cestu opraviť. Zatiaľ bez úspechu," dodal Mlynarčík.
Prípadné majetkové vysporiadanie môžu podľa neho ešte oddialiť plány okolo výstavby sporného vodného diela Slatinka, prístupové cesty by v tom prípade zrejme boli riešené iným spôsobom. Ak by sa nepodarilo cestu vyasfaltovať, navrhujú ju chatári aspoň spevniť iným spôsobom.
„Najhoršia situácia bola pred časom, keď po ceste zvážali drevo. Bola rozbitá a k chatám bol problém dostať sa," hovorí ďalší z chatárov. Podobné starosti majú aj v zime, keď k chatám neraz prejdú až po tom, čo si zabezpečia odhrnutie snehu na vlastné náklady.