KRUPINA. Potreba bezbariérových vchodov do bytových domov či úradov sa väčšiny z nás akoby netýkala. Zmena prichádza, keď sme po úraze alebo chorobe sami pripútaní na invalidný vozík. Odrazu je problémom aj dovtedy bežný nákup v supermarkete.
Stavebný zákon a vyhláška ministerstva životného prostredia z roku 2002 ustanovujú podrobnosti vrátane požiadaviek na stavby, ktoré užívajú ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Pri nových stavbách určených pre verejnosť mestá požadujú riešenie bezbariérovosti aj od iných investorov.
Rekonštrukcie ulíc
„Príkladom je napríklad lekáreň na Kuzmányho ulici. Rozsiahle rekonštrukcie chodníkov a ciest sa uskutočnili aj na Hajdúskom rade, Vodnej a Školskej ulici, ale aj pri oprave Námestia SNP sa po povodni uplatnili niektoré kritériá. Finančne náročnou úpravou bol chodník od Námestia SNP po nákupné centrum. Financie sme použili z mestského rozpočtu a iba časť chodníka pri nákupnom centre zafinancovalo Tesco. Celá rekonštrukcia stála približne 66-tisíc eur," povedal Vladimír Macko, vedúci oddelenia životného prostredia, výstavby a regionálneho rozvoja MsÚ Krupina.
Vchod na mestský úrad
V najbližšom období plánujú úpravu chodníka v druhej časti mesta od Tesca až po Železničnú ulicu. „Uvažujeme aj s možnosťou upraviť vstup do budovy Mestského úradu. Nakoľko je však budova historická, naše možnosti sú v tomto smere dosť obmedzené," prezradil V. Macko a dodal: „Kde sa dá, tam sa snažíme zohľadňovať prístupy pre hendikepovaných ľudí."
Mesto na tieto práce nevyužíva iba peniaze zo svojho rozpočtu ale aj z eurofondov.
„Ešte stále je v meste veľa miest, kde sa my, vozičkári, máme problém dostať," zhodnotil situáciu respondent na invalidnom vozíku v centre mesta.