DETVA. Sprístupnenie pozoruhodností mesta doplnením a skvalitnením priestorového informačného systému a zelených zón je predmetom projektu zameraného na podporu turizmu v Detve. Projekt vypracovalo oddelenie rozvoja Mestského úradu (MsÚ) v Detve a prípravu žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z programu Leader zastrešilo miestne Servisné centrum.
Podľa Anny Ostrihoňovej z oddelenia rozvoja MsÚ súčasťou projektu je zhotovenie a osadenie informačných panelov o Detve a jej pozoruhodnostiach. Panely by mali osadiť na neďalekom prírodnom výtvore Kaľamárka, kde bude zároveň obnovený náučný chodník, ktorý približuje toto územie ako vzácnu archeologickú a prírodnú lokalitu, súčasť Chránenej krajinnej oblasti Poľana a biosférickej rezervácie UNESCO.
Informačné tabule v historickom centre predstavia zaujímavosti Detvy a v miestnej časti Sídlisko najmä novodobú históriu okresného mesta.
Súčasťou aktivít projektu bude aj doplnenie parkového mobiliára - lavičiek a odpadkových košov na ulici Obrancov mieru, M. R. Štefánika a na Novosadoch popri potoku Detvianka a tiež revitalizácia pamätného miesta na Partizánskej ulici, kde sa počas 2. svetovej vojny konala prehliadka československých, sovietskych, rumunských a francúzskych partizánskych vojsk.
Región Podpoľania je jedným z tých, ktorý najmä vďaka Miestnej akčnej skupine (MAS) Podpoľanie získal možnosť čerpať finančnú podporu z programu LEADER. Ten je súčasťou Programu rozvoja vidieka, určeného pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoj vidieka SR s podporou EÚ.