ZVOLEN. Obranný val v časti Drahy, ktorý sa tiahne v dĺžke takmer 600 metrov od Neresnickej doliny k dolnému Pustému hradu, zamestnal v minulých dňoch skupinu archeológov. Predpokladajú, že val mohol byť viac ako tri metre vysoký a ďalšie takmer dva metre mohla mať do skaly vysekaná priekopa pod ním.
Keďže zmienku o ňom v žiadnych písomných prameňoch nenašli, obdobie novoveku vylúčili. Môže byť zo stredoveku, čiže z 13. storočia, obdobia tatárskeho vpádu, alebo ešte starší. Z včasného stredoveku, mladšej či neskorej doby bronzovej, prípadne neskorej doby kamennej.
Vek valu, ktorý objavil lesník Dušan Fertáľ, určia v krakovskom laboratóriu rádiouhlíkovou metódou. Z výsledkov budú archeológovia vedieť, či slúžil ako obranná línia pred útokmi z juhu v čase, keď už stál Pustý hrad, alebo ešte pred jeho postavením. V tom prípade by chránil historickú cestu, ktorou kedysi chodili ľudia z Krupiny do Zvolena.
Drevo našli v Hrone
Rádiouhlíkovú metódu na určenie veku dreva už archeológovia použili pri výskume na Čiernych zemiach. „Drevo sme našli v zaniknutom koryte Hrona v mieste, kde sa kedysi zlieval s Kováčovským potokom. Spolu s drevom sme našli keramiku z praveku, z neskorej doby kamennej. Z toho vyplývalo, že aj drevo by malo byť rovnako staré, pretože mladšie nálezy sme s ním nenašli," povedal archeológ Ján Beljak z Archeologického ústavu SAV.
Analýza potvrdila, že drevo je staré 4500 rokov, z obdobia 2470 rokov pred Kristom. „Najväčšie kusy dreva mali priemer zhruba 30 centimetrov. Močiarna organická chémia, ktorá pomohla drevo zachrániť, však poškodila keramiku," dodal Beljak. Drevo z valu na Drahach sa zas zachovalo vďaka požiaru; zostali po ňom uhlíky. Výsledky analýzy uhlíkov z krakovského laboratória by mali byť známe zhruba o dva mesiace.
„Popri vale vedie jedna z nových lesných ciest zo sedla Pustého hradu na Haputku. Už asi 40 percent turistov sa nevracia dole serpentínami alebo cez Červený medokýš, ale touto lesnou cestou, takže výsledky budú zaujímavosťou aj pre nich. Na cestu chceme osadiť informačný panel, aby vedeli, okolo akej pamiatky prechádzajú," povedal Beljak.
Prednáška o Pustom hrade
V Krakove na Jagelovskej univerzite mal Beljak minulý týždeň prednášku o Pustom hrade. Spolu s Noémi Pažinovou a Pavlom Maliniakom. „Od júla do konca augusta pripravujeme na Pustom hrade letnú školu, niektorí študenti tejto univerzity sa na ňu hneď aj prihlásili. Slovenskí vysokoškoláci nám pomáhali už pri výskume valu. Pre študentov z Nitry to bola povinná prax, študenti z Bratislavy prišli dobrovoľne. Boli to budúci archeológovia a historici."
Na letnú školu archeológie chce získať Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre 5500 eur z vyšehradského fondu. Okrem slovenských a poľských študentov očakávajú v letnej škole aj vysokoškolákov z Maďarska a Česka.