ZVOLEN. Jeden z najväčších drevospracujúcich podnikov na Slovensku, Bučina DDD Zvolen, pripravuje ďalšiu významnú investíciu. Bude ňou zdvojnásobenie výroby drevotrieskových dosiek a zníženie tuhých, plynných a pachových emisií zo sušiarne drevotriesky a hlukových emisií z vybraných zariadení.
"V súčasnosti na tomto zámere pracujeme. Sme vo fáze spracovania podkladov pre posudzovanie vplyvov na životné prostredia, tzv. EIA," uviedol pre TASR konateľ spoločnosti Antonín Juříček. Investícia by mala dosiahnuť 35 až 50 miliónov eur, z toho len náklady na zníženie do ekologických zariadení vyjdú na 15 až 18 miliónov eur. Mala by zároveň priniesť asi 50 nových pracovných miest.
S investíciami, ktoré Bučina DDD realizovala vo Zvolene v rokoch 2003-2008 vo výške približne 100 miliónov eur, je podľa Juříčka všeobecná spokojnosť. "Investície sa realizovali na poslednú chvíľu, dnes v čase recesie by sa neinvestovalo," konštatoval. Vynaložené peniaze priniesli závodu perspektívu na ďalších 20 až 30 rokov.
Zástupca spoločnosti však hodnotí naše podnikateľské prostredie ako podpriemerné. "Posledné štyri roky je zjavný rastúci vplyv populistickej politiky. Politika z hľadiska vplyvov na podnikateľské prostredie a poskytovania investičných stimulov predbieha ekonomiku," tvrdí.
Aj prechod na euro hodnotí z hľadiska firmy ako zlý krok, a to najmä preto, že sme sa stali menej konkurenční voči Poľsku a Česku. "Tento prechod mal pre našu firmu horší dosah ako kríza či recesia, pretože zhruba 70 % produktov exportujeme. Všeobecne ale tento vplyv dopadol negatívne na všetkých veľkých exportérov, ktorí vyvážajú do európskych krajín s národnou menou inou, ako je euro," dodal.