DETVA. Minulý pondelok v Detve slávnostne otvorili prvé regionálne servisné centrum na Slovensku. Pri otvorení sa stretli podpolianski primátori a starostovia, britský veľvyslanec Michael Roberts, nórska veľvyslankyňa Trine Skymoen, zástupcovia samosprávneho kraja, Úradu vlády SR, ZMOS, okolitých mikroregiónov, občianskych združení a pracovníci centra.
Správne čerpanie zdrojov regiónom pomohlo
Servisné centrum pre mikroregión Podpoľanie bude vychádzať zo skúseností podobných centier v zahraničí, ktoré robia všetko preto, aby región dostal z eurofondov maximum. „V zahraničí sme videli regióny, ktoré boli kedysi zaostávajúce a na vyššiu úroveň sa dostali práve správnym čerpaním zdrojov z Európskej únie. Touto cestou chceme ísť aj my," povedal predseda Koordinačného združenia obcí mikroregiónu Podpoľanie Jozef Výbošťok, ktorý je zároveň starostom obce Klokoč.
Financie z Nórska
Detvianske servisné centrum je podporované grantom z Nórska prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu. „Po prvýkrát bude na Slovensku mikroregión dostávať pomoc v takomto význame a rozsahu," povedala pri otvorení riaditeľka Servisného centra pre mikroregión Podpoľanie Jana Kunická.
Projekty za milión eur
„Zároveň s otvorením centra sme podali sedemnásť projektov vo výške 970-tisíc eur. Ak tieto žiadosti o nenávratné finančné prostriedky budú schválené, tak do regiónu pribudnú investície za takmer milión eur. To je v podstate prvý mesiac našej aktívnej činnosti," skonštatovala. O ďalší mesiac to bude ďalších pätnásť projektov.
Hneď na začiatku rozbehli súťaž pre deti základných škôl na tému, ako vidia budúcnosť regiónu. Pri projektoch je aktivita niekedy na strane obce a niekedy vychádza priamo zo servisného centra. „Je to servis o tom, aké zdroje sú k dispozícii. Nejde iba o štrukturálne fondy či zdroje zo Slovenska, ale aj o všetky ostatné," dodala riaditeľka.
Na prevádzku si budú musieť zarobiť
V súčasnosti sú zákazníkmi centra predovšetkým obce, v budúcnosti sa zamerajú aj na podnikateľov. Budú musieť. „Rok a pol sme financovaní z Nórskeho finančného mechanizmu. Servis obciam by sme chceli zachovať, no zrejme bude nevyhnutná aj komerčná činnosť," doplnila riaditeľka. Utópiou je, aby centrum financovali obce samotné.