ZVOLEN. Krupina a Zvolen sa dostali do trojky miest s najlepšími podmienkami na podnikanie v Banskobystrickom kraji. V rebríčku ich predbehlo Fiľakovo v okrese Lučenec. Poradie miest zostavila porota prvého ročníka Mesto pre biznis, ktorú vyhlásila Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania s vydavateľstvom Ecopress. Porota hodnotila všetkých 138 slovenských miest.
Zavážili názory podnikateľov
Rebríček miest vzišiel z hodnotenia 73 ukazovateľov v štyroch kategóriách: infraštruktúra a kvalita prostredia, podnikateľské prostredie, pracovný trh a kvalita samosprávy.
„Posudzoval sa napríklad počet lôžok v ubytovacích zariadeniach, bytová dostupnosť, cenová mapa nehnuteľností, výška miestnych daní a poplatkov. Údaje sme zisťovali s pomocou štatistického úradu, zdravotných poisťovní, robili sme aj vlastné zisťovanie," povedal Peter Pacek z národnej agentúry. Najväčší vplyv na konečný výsledok však mali názory podnikateľov. Tých v rámci projektu Mesto pre biznis oslovili na Slovensku takmer 33-tisíc.
Víťazné mestá podľa Lukáša Pardubského, zástupcu vydavateľstva Ecopress, získali okolo 340 - 360 bodov. „Najviac mohli dosiahnuť 550, takže tie podmienky nie sú nikde úplne ideálne. Aj víťazné mestá majú svoje slabiny," dodal.
Krupina
Za víťazným Fiľakovom sa umiestnila Krupina. V tomto okresnom meste podnikatelia ocenili predovšetkým bankové a poštové služby a možnosť pripojenia vysokorýchlostného internetu. Spokojní sú aj s cestami či s dostupnosťou nehnuteľností, vrátane cenovou.
Prekvapivo dobre označili vzťah s úradníkom, na Slovensku to nie je pravidlo. Tento „dobrý vzťah" sa však netýka daňového úradu, ten v prístupe k podnikateľom zlyhal. „Prekáža im byrokracia daňového úradu, skutočnosť, že ich nútia chodiť na úrad osobne. V tomto ukazovateli Krupina nezabodovala," povedal Pardubský.
K negatívam Krupiny patrí podľa prieskumu oblasť trhu práce, dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily a kvalita školstva.
„Som prekvapený a potešený, že naše mesto obstálo v takej silnej konkurencii miest," povedal primátor Krupiny Radoslav Vazan. „Je to aj ocenenie práce vedenia mesta a smerovania mesta po posledných voľbách. Pre podnikateľov vytvárame priestor v priemyselnej zóne a hodnotenie zrejme ovplyvnil aj fakt, že sme stopercentne úspešní pri presadzovaní projektov z Európskej únie. Momentálne máme zmluvy na takmer 5 miliónov eur."
Primátor si myslí, že pri hodnotení vzťahu s úradníkom zavážila skutočnosť, že tri dni určené v týždni pre stránky rozšíril na celý pracovný týždeň. „U nás si ľudia vybavia veci aj v čase obeda. Naozaj sa im snažíme pomôcť a vychádzať im v ústrety. Za celé tri roky som sa so žiadnymi negatívnymi reakciami nestretol."
Zvolen
Hoci sa Zvolen dostal do trojky miest, kde sa najlepšie podniká, podnikatelia pri hodnotení bankových a poštových služieb až takí spokojní neboli. S výnimkou prístupu k vysokorýchlostnému internetu. Výraznú nespokojnosť prejavili aj s kvalitou ciest.
„Jedným z najväčších negatív, ktorý mal Zvolen, bola dostupnosť bytov. V tomto prípade nezískal ani polovicu z bodov, ktoré dosiahla Krupina a Fiľakovo, no pre väčšie mestá je to charakteristické. V menších nie je taký silný prílev obyvateľov, je v nich viac voľnejších bytov a preto sú aj lacnejšie," skonštatoval Pardubský.
Zvolen strácal body aj pri posudzovaní kvality súdnictva, pri hodnotení prístupu daňového úradu a ešte viac úradu práce, Pardubský spokojnosť podnikateľov v tomto prípade označil za podpriemernú. „Menšiu spokojnosť vyjadrili aj s cenami za služby, čo je však daň za to, že ide o väčšie mesto."
Podnikatelia sa vyjadrovali aj k otázke, či sa stretávajú s mafiánskymi praktikami s dôrazom na výpalníctvo. Pozícia miest je v tomto prípade totožná s konečným rebríčkom.
„Krupina dosiahla sedem z desiatich bodov, čo nie je tragické, aj keď najlepšie hodnotené mestá v tejto súvislosti dosahovali deväť bodov. Samozrejme, niektoré mestá skončili ešte horšie," povedal Pardubský.
Ani riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Zvolene Štefan Šurka si nemyslí, že by v regióne mali podnikatelia veľké problémy s mafiánmi.
„Už to nie je taký vypuklý problém ako v deväťdesiatych rokoch, keď vyhoreli napríklad erotické salóny vo Zvolene aj v Babinej. V tom čase takých prípadov bolo viac. Aj objasnených, keď sme vydieračov prichytili priamo na mieste činu. Za posledné obdobie sme však mali len jeden prípad v okrese Krupina, bolo to vlani na jeseň. V súvislosti s krádežami a vlámaním a stopami, ktoré páchateľ zanechal na mieste činu, sa podnikateľ domnieval, že sa mu niekto vyhráža a chce ho zlikvidovať." Prípad ešte vyšetrujú.
Keby sme tu mali problém s mafiánmi, tak sa o tom určite píše a hovorí. Závažnejším problémom v súčasnosti sú bezpochyby lúpeže a krádeže áut," dodal policajný riaditeľ.