RYKYNČICE. Arborétum Feľaťa pri Rykynčiciach v okrese Krupina, ktoré pred viac ako 50 rokmi založil lesník Ernest Koháry, upadá. Miestny urbár, ktorý areál s rozlohou asi 13 hektárov so 160 druhmi drevín spravuje, nemá dostatok finančných prostriedkov na jeho obnovu.
"Problém je v tom, že spoločenstvo vlastníkov lesa ako také nemôže žiadať napríklad európske fondy o financie na jeho obnovu," povedala TASR starostka Rykynčíc Marta Chrančoková. Ťažkosti by boli už len pri získavaní súhlasu od desiatok vlastníkov, ktorým územie arboréta patrí.
V roku 1998 arborétum podrobne preskúmala a popísala skupina ľudí pod odborným vedením profesora Jána Supuku. Cieľom projektu, ktorý vtedy podporila Štátna ochrana prírody (ŠOP) v Banskej Bystrici, bolo okrem iného určiť postupy obnovy a spôsoby ďalšieho využitia.
Podľa Supuku arborétum, ktoré je v rámci regiónu ojedinelé, by sa dalo využiť nielen na výskumné a študijné, ale aj turistické účely. V arboréte by napríklad mohol vzniknúť náučný poznávací chodník. V spojení s ďalšími atrakciami blízkeho okolia, ako sú vinice či pivnice vytesané do brala, by dokázali oživiť turistický ruch.
Po zhotovení štúdie sa ešte koncom 90. rokov uskutočnila v arboréte aj prvá etapa záchranných prác z prostriedkov ŠOP. Ďalšie potrebné kroky však už nikto nezrealizoval.
Z genofondu arboréta pritom len od roku 1985 do roku 1998 ubudli asi tri desiatky druhov drevín. Hrozí, že bez starostlivosti môžu za niekoľko rokov uhynúť ďalšie desiatky druhov. Rozpadnutá a rozobratá je už aj pôvodná zrubová chata, v ktorej pred 12 rokmi prespávali odborníci, ktorí robili výskum.