LIESKOVEC. Hoci závod firmy Castor & Pollux na likvidáciu plastových odpadov v Lieskovci mal pôvodne začať vyrábať v decembri, spustenie výroby sa ešte len pripravuje. Výstavba závodu je však podľa predsedníčky predstavenstva investora Jarmily Grujbárovej tesne pred dokončením. Od zajtra už začne spoločnosť prijímať prvých zamestnancov.
Spoločnosť momentálne dokončuje montáž technológie. „Mali sme menší sklz pri výstavbe haly. Teraz montujeme technologické zariadenie, ktoré je ešte dokonalejšie, pretože dodávateľ technológie je medzitým inovoval," zdôvodnila Grujbárová posun spustenia výroby.
„Dvoch zamestnancov sme už prijali, k nim ešte priberieme ďalších osemnásť. Zatiaľ sú to ľudia do výroby. Najskôr musia prejsť zaškolením, ktoré potrvá asi šesť týždňov. Tiež ešte budeme potrebovať vzorky výrobkov na atesty, takže predpokladám, že naplno by sme mohli výrobu naštartovať koncom februára."
Ďalších zamestnancov bude investor prijímať v závislosti od objemu výroby. Medzi nimi budú aj pomocné pozície, napríklad laboranti či ľudia na upratovanie.
V závode za približne 13,3 milióna eur dokáže investor spracovať približne 1000 ton plastových odpadov za mesiac. Recykláciou z neho vznikne 500 až 700 ton výsledného produktu.
Spracovávať bude polyetylény a polypropylény, napríklad nákupné tašky, obaly na čistiace prostriedky a kozmetiku, obaly na potraviny, časti domácich spotrebičov, rádií a televízorov, počítačov a iných technických zariadení, časti hračiek, nádoby, prepravky, nádrže, potrubia a izolácie káblov či časti automobilov ako nárazníky a palubné dosky, ale aj plasty vytriedené z komunálneho odpadu. Pri teplote približne 400 stupňov Celzia sa odpad rozloží na oleje, benzín a parafín. Desatina odpadu sa podľa projektu nerozloží a budú ho likvidovať na skládkach.
Obec s výstavbou závodu súhlasila, po protestoch občanov postoj zmenila. Začiatkom minulého roku obyvatelia Lieskovca zorganizovali k výstavbe závodu referendum, no keďže naň neprišla potrebná nadpolovičná väčšina ľudí, bolo neplatné.
Podobný závod na spracovanie plastov rastie aj v priemyselnom parku v Lučenci. Tam proti jeho výstavbe nikto neprotestoval. „Nie je to náš závod, ale pracovať bude s rovnakou technológiou ako my a ľudia sa naozaj nemusia obávať znečistenia ovzdušia," povedala Grujbárová.
Proces recyklácie sa deje bez prítomnosti vzduchu, takže nedochádza k spaľovaniu, pri ktorom unikajú do ovzdušia škodliviny. Na medzinárodnej výstave životného prostredia, zberu a likvidácie odpadu Pollutec vo francúzskom Lyone v roku 2006 získala technológia zlatú medailu, ďalšie ocenenie získala na renomovanej výstave The Energy World Leaders 2005. Technológiu, dodala Grujbárová, už vyskúšali aj Maďari a Poliaci.