Hoci je betlehem v domácnosti v súčasnosti skôr výnimkou, v minulosti bol na Slovensku najčastejším symbolom Vianoc, ktorý vlastnila takmer každá rodina. Drevené, plechové či papierové jasličky sa rozšírili potom, čo ich v rakúsko-uhorskej monarchii zakázali vystavovať v kostoloch. Domáce betlehemy mávali často aj 150 postavičiek.
Betlehemy sa na Slovensko dostali v 17. storočí, rozširovali ich najmä jezuiti a vystavené boli v kláštoroch či kostoloch. Postavičky pastierov, kráľov, domácich zvieratiek či Ježiša Krista spojené do jedného výjavu sa stali medzi ľudom v krátkom čase veľmi obľúbené.
Rodiacu sa tradíciu sa rozhodol potlačiť osvietenecký panovník Jozef II., ktorý stavanie betlehemov v kostoloch a kláštoroch v roku 1786 zakázal. Ľud sa však už obľúbeného symbolu Vianoc nechcel vzdať, a tak si domácnosti začali vyrábať vlastné betlehemy v menších rozmeroch. Rozšírené sa stali najmä v baníckych mestečkách a regiónoch, práve po zákaze ich popularita narástla.
Nezvyčajný betlehem s 50 postavičkami s typickými slovenskými prvkami. Foto: SITA
Domáce betlehemy si rodiny umiestňovali najčastejšie na špeciálne rohové podstavce. V malých domčekoch či izbách totiž nebolo dosť miesta, a tak betlehemy museli mať primeranú veľkosť. Rodina betlehemský výjav odkryla väčšinou 24. decembra, vystavený bol potom najmenej do 6. januára. Rodiny si navzájom svoje betlehemy chodili pozerať, a inšpirovali sa tak pri ďalšom dotváraní vlastných jasličiek.
V tradičnom betleheme musela byť postavička novorodeného Ježiša Krista. Nesmeli tiež chýbať oslík a vôl, ktorý novorodeniatko podľa biblie zohrievali vlastným dychom, či ďalšie postavičky pastierov, ktorým narodenie Ježiša zvestoval anjel. Výjav dotvárali traja králi, ktorí prinášajú svoje dary.
Hoci betlehemy poznali v takmer všetkých krajinách Európy, na Slovensku ich doplnili aj o maľované pozadie. Na dlhom papieri, ktorý sa umiestňoval za stenu za betlehemom, bol namaľovaný tradičný slovenský salaš s pastiermi a stádom oviec. Niektoré maľované papiere mohli mať aj niekoľko metrov.