Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário
Pridajte si svoje mesto

V Bystrickom kraji sa v druhom kole pobijú Maňka a Mikuš

(Aktualizované 4:16)V Detve sa pri voľbách do samosprávnych krajov hovorilo o kupovaní hlasov. Župana v Banskobystrickom samosprávnom kraji spoznáme až v druhom kole.

Prevahu vo volebných miestnostiach majú starší ľudia.(Zdroj: TASR)

(Aktualizované 10.16) Župana v Banskobystrickom samosprávnom kraji spoznáme až v druhom kole.

BANSKÁ BYSTRICA. Predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja si jeho obyvatelia zvolia až v druhom kole. Voliči vyberú nového župana z dvojice Vladimír Maňka (Smer-SD a ĽS-HZDS), Jozef Mikuš (SDKÚ-DS, KDH, OKS, KDS a Sloboda a Solidarita).

Banskobystrický kraj

Účasť voličov v %

27,06

Percento spracovaných okrskov

100

Platné hlasy pre kandidátov na predsedu

1. Vladimír Maňka 48090

2. Jozef Mikuš 39127

3. Milan Murgaš 18349

4. Marian Kotleba 13629

5. Jozef Šimko 7197

6. Igor Danihel 4098

7. Emil Samko 2499

8. Jozef Sásik 1506

9. Pavel Chovanec 1331

Najväčšie šance spomedzi kandidátov na župana v Banskobystrickom kraji sa dávali práve dvojici Maňka - Mikuš. Medzi nimi sa rozhodne v druhom kole. Postúpiť sa však snažili aj Emil Samko (Rómska iniciatíva Slovenska), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana), Jozef Šimko (HZD a SNS) a ako nezávislí kandidáti Igor Danihel, Marian Kotleba a Milan Murgaš.

((video2))

Účasť voličov dosiahla 27,06 percenta. Ani slnečné počasie neprilákalo Banskobystričanov k volebným urnám v hojnejšom počte než sa očakávalo. Volebné miestnosti a atmosféra v nich sa nápadne podobala na situáciu počas nedávnych eurovolieb. Základné školy na najväčšom sídlisku Sásová, ktoré počas soboty prepožičali priestory voličom a komisiám, zívali popoludní prázdnotou. „Zatiaľ máme 112 voličov z celkového počtu 885 oprávnených. Chodia väčšinou starší. Pripomína mi to voľby do europarlamentu," povedal Ján Píš predseda volebnej komisie 74. okrsku Starohorská.

((video1))

Podobné počty hlásili v priebehu volieb aj na Fončorde. Chodia všetky vekové kategórie, dôchodcovia aj mladí ľudia s rodičmi," zhrnul Rastislav Mesiarik z 39. okrsku. Medzi vzorných voličov patrí Alžbeta Kováčová z tohto sídliska. „Sledujem dianie už v piatom režime a všímam si aj župu, medzi kandidátmi hľadám ľudí, ktorí sú mi blízki svojim zmýšľaním. Pri kampani som si porovnávala aj výroky a činy jednotlivcov v minulosti. Ísť voliť považujem za svoju povinnosť."

O post poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja sa uchádzalo 491 kandidátov, čiže desaťkrát viac, než je zvoliteľných miest. Ako nezávislí kandidovalo 74 ľudí, ostatní sú nominantmi niektorej z 23 politických strán respektíve koalícií politických strán. Najviac kandidátov na poslancov - 88 - bolo v obvode Banská Bystrica, najmenej - 14 - v obvode Banská Štiavnica. Plný počet 49 kandidátov na poslancov má koalícia strán Smer-SD a ĽS-HZDS, nasleduje strana Úsvit so 44 kandidátmi. Volebná komisia pôvodne zaregistrovala 496 kandidátov na poslancov, odvtedy sa piati z nich kandidatúry vzdali. Za poslancov z banskobystrického obvodu boli nakoniec zvolení Ján Chladný, Ján Šulaj, Peter Bielik, Ladislav Topoľský, Viera Marková, Peter Mečiar, Ľubica Laššáková a Peter Lačný. Brezno budú zastupovať Jaroslav Demian, Eva Wolframová, Pavel Belko, Dušan Švantner a Jozef Tokár.

Jozef Mikuš. FOTO: JÁN KROŠLÁK

Lístok dostali v bielej dodávke

Kým volebné komisie vo väčšine obcí počas celého dňa podriemkavali, komisia v Detve v okrsku číslo 11 v budove gymnázia, mala od rána plné ruky práce. Voliči doslova stáli v radoch.

„Z 1120 voličov bolo doteraz voliť 350," povedala predsedníčka komisie Stanislava Gašparová. Od otvorenia miestnosti mali čo robiť, aby nával voličov vôbec zvládli. „Možno budeme mať plný počet," dodala s úsmevom Gašparová. Sama si vysokú účasť nevedela vysvetliť, a tak iba dodala: „Možno im niečo sľúbili."

Čo spomínaným voličom sľúbili, nebolo dnes v Detve žiadnym tajomstvom. „Sedem eur," prezradil nemenovaný zdroj. Ani tie všetci nedostali, niektorí mali za hlas iba päť eur. Lístok s informáciou, koho voliť, si volič vyzdvihol v svetlej dodávke zaparkovanej neďaleko volebnej miestnosti. Tam dostal aj sľúbené peniaze. Podobná situácia je vraj aj v Hriňovej. V hriňovskom okrsku číslo dva nám síce povedali, že akékoľvek informácie môžeme dostať až po ukončení volieb, no nakoniec priznali, že Rómovia aj tu volili vo veľkom. Percento voličov však z priemeru v okolí nevytŕčalo.

Vladimír Maňka dostal metlu. FOTO: MIROSLAV PEJKO

Najmä starší ľudia

V piatich obciach v okrese Revúca boli omylom zamenené hlasovacie lístky. Namiesto revúckych kandidátov na poslancov do VÚC ľudia takmer volili rimavskosobotských. "Chyba sa stala ráno počas distribúcie. Do piatich obcí sa dostali hlasovacie lístky, ktoré nepatrili nášmu volebnému obvodu číslo osem, ale obvodu číslo deväť, teda Rimavskej Sobote," informoval TASR predseda revúckej volebnej komisie Štefan Bán.

K volebným urnám v Rimavskej Seči v rimavskosobotskom okrese, kde je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti, chodia dnes najmä starší ľudia.

Chcel voliť, nemohol

Sťažnosť občana na to, že nemohol voliť v mieste svojho dlhodobého bydliska, zaznamenala okrsková komisia v centre Zvolena. Starší pán si chcel uplatniť svoje volebné právo v okresnom meste napriek tomu, že trvalé bydlisko má v obci Kriváň v okrese Detva. Väčšina voličov, ktorí prišli k urnám na sídlisku Rudlová-Sásová v Banskej Bystrici patrila do staršej generácie. Účasť tam bola oveľa slabšia ako v nedávnych voľbách do Euospkeho parlamentu.

Šufliarsky: Voľby boli na hranici regulérnosti

Zvolen, Detva aj Hriňová mali počas volieb rovnaký scenár. Voličov zo sociálne slabších skupín pozvážali k volebným urnám, napísali im koho majú voliť a údajne im za to aj zaplatili.

HRIŇOVÁ . Primátor Detvy Ján Šufliarsky (nezávislý) tvrdí, že tohtoročné voľby do samosprávnych krajov sú v niektorých obvodoch na hranici regulérnosti serióznej volebnej súťaže. V Detve niektorí kandidáti podľa primátora vsadili na Rómov. V meste ich žije približne 1500, z toho asi polovica môže voliť. V roku 2005 stačilo v obvode Detva na zisk poslaneckého kresla viac ako 850 hlasov.

„To nie sú slobodné voľby, keď ľudí najmä zo sociálne slabších skupín dovezú, napíšu im koho majú voliť a ešte im za to aj zaplatia niekoľko eur," vyhlásil primátor Šufliarsky.

V Hriňovej už od rána zvážali Rómov k volebným urnám s pripravenými ťahákmi, na ktorých mali napísané mená dvoch poslancov a kandidáta na predsedu. Prednosta Mestského úradu v Hriňovej Stanislav Horník požiadal v tejto súvislosti o asistenciu políciu.

Niektorí svedkovia tvrdia, že Rómky, ktoré sa zastavili po voľbách v miestnom obchode, hovorili o piatich eurách za účasť.

„Rómky povedali predavačke, že dostali päť euro, ak urobia to, čo je treba. Potvrdila mi to predavačka v obchode," konštatoval prednosta mestského úradu.

Horník videl, ako počas volebného dopoludnia v Hriňovej tri štyri staré autá zvážali Rómov z okrajových častí k volebným urnám. Jeden z nich bol okrskovej komisii podozrivý a na požiadanie členom odovzdal lístok s napísanými menami kandidátov, ktorých mal zakrúžkovať.

„Osobne som videl, ako ich zvážajú zo Štokovca v hornej časti mesta. Do pol jedenástej odvolili všetci Rómovia v Hriňovej," vyhlásil Horník, ktorý o podozrivých aktivitách v meste informoval políciu.

Podobná situácia bola aj v neďalekom Zvolene. Volebný manažér Smeru Štefan Repko, ktorý monitoruje od rána situáciu vo Zvolene, odhaduje, že mikrobusmi mohli pozvážať k voľbám približne 200 Rómov.

„Sú to doslova mafiánske praktiky. Keď sa dá poslanecký mandát kúpiť, je najväčšie ohrozenie demokracie za posledných 20 rokov," vyhlásil Repko.

Daniel Vražda

Volebná centrála Smeru v Banskej Bystrici. FOTO: MIROSLAV PEJKO

Maňka sa ohlásil na polnoc

V krajskej centrále SMER-SD v Banskej Bystrici bola počas volebnej noci pokojná atmosféra. Najpopulárnejšia strana na Slovensku očakávala spolu so svojimi koaličnými partnermi s ĽS - HZDS, že v župných voľbách budú úspešní rovnako ako v predchádzajúcom volebnom období. Jana Laššáková, krajská predsedníčka strany je presvedčená, že vyhrajú aj v Banskej Bystrici, kde boli v minulosti výsledky medzi ľavicou a pravicou tesné. „Postavili sme známych a skúsených kandidátov a myslím si, že v tomto súboji pretromfneme pravicu," povedala.

Vladimír Maňka, kandidát na župana, ohlásil svoj príchod do centrály na polnoc. „V pokoji budeme s kolegami čakať na prvé výsledky. Ráno mám ešte ďalší program a chcel by som sa aspoň pár hodín vyspať."

Laššáková je opatrná pri predpovedi výsledkov prvého kola voľby župana. „Netreba podceňovať kandidáta opozície pána Mikuša ani súčasného župana Milana Murgaša. Budem rada, ak budeme pred druhým kolom na prvom mieste."

Predbežne sa odhaduje nízka volebná účasť, rátajú s tým aj v SMERE. Krajská predsedníčka nepripúšťa, že by za to mohli strany. „Pred voľbami sme urobili dosť veľa a zrejme sa opäť ukáže, že treba zmeniť volebné zákony. Dva týždne na kampaň je málo. Zdá sa mi, že ľudia sú z politiky už otrávení a asi ani všetkému nerozumejú," skonštatovala.

Iný názor má Milan Urbáni (ĽS - HZDS) kandidát na poslanca. Myslí si, že za nízku účasť sú zodpovední politici a aj VÚC - ka samotná, pretože málo propagujú význam samosprávnych krajov. „Decentralizácia je nedokončená, voliči sú dezorientovaní. Zo župy by sa mali šíriť hlavne pozitívne správy. V minulom období to boli väčšinou negatíva," upozornil.


Maňka dostal metlu na upratovanie, ale najprv chce na nej lietať

BANSKÁ BYSTRICA. V krajskej centrále strany SMER - SD v Banskej Bystrici boli vo volebnú noc dôvody na oslavu. Straníci zajedali napätie kapustnicou, nechýbalo ani pečené prasa. S pribúdajúcim časom a priebežnými výsledkami sa v centrále ozývalo čoraz viac spokojných hlasov. Počet 27 kresiel zabezpečuje koalícii SMER - SD a ĽS - HZDS väčšinu v župnom zastupiteľstve. O predsedníctvo sa v druhom kole bude uchádzať Vladimír Maňka. „Sme spokojní, i keď kresiel mohlo byť aj viac. Dôležité je, že máme väčšinu," povedala Jana Laššáková, krajská predsedníčka strany.

Práve ona v mene všetkých členov darovala čerstvému víťazovi prvého kola metlu, šatku a župan. Metlu vraj preto, aby bol v kraji poriadok a šatku s uzlíkom, aby nezabudol na svoje sľuby. Maňka na to zareagoval tak, že metlu využije najskôr ako dopravný prostriedok, aby pred druhým kolom obehal celý kraj. O podpore tímu okolo novej straníckej jednotky v banskobystrickej župy svedčí určite aj to, že mu svorne zaspievali živio, hoci narodeniny mal pred dvomi mesiacmi.

V centrále sa oslavovalo až do rána, no bez ústrednej postavy volebnej noci. „Ráno mám ešte program a chcem si ešte pospať aspoň pár hodín," povedal Maňka.

Miroslav Pejko

"Som spokojný," povedal Jozef Mikuš o svojom volebnom výsledku. FOTO: JÁN KROŠLÁK

Mikuš: Druhé kolo chcem vyhrať

ZVOLEN . Kandidát Smeru Vladimír Maňka jasne zvíťazil v Banskobystrickom samosprávnom kraji. V prvom kole porazil o približne desať tisíc hlasov pravicového kandidáta z SDKÚ Jozefa Mikuša. Varovaním je štvrté miesto a viac ako 13 tisíc hlasov pre extrémistu Mariána Kotlebu. V roku 2005 sa toľko podarilo získať exministrovi Viliamovi Soboňovi.

„Som spokojný. Rozdiel nie je taký veľký, aby som neprekonal svojho finálového súpera v druhom kole," vyhlásil Mikuš a poďakoval sa všetkým voličom.

Vo volebnom tíme SDKÚ vo Zvolene verili o desiatej večer, že Mikuš postúpi do druhého kola. O približne hodinu Mikuš podľa predbežných výsledkov v kraji zapochyboval: „Len aby nebolo jedno kolo pre Maňku... Smer s HZDS majú v kraji 55 percent." Keď hlasy postupne pribúdali, Mikuš bol čoraz pokojnejší. „Maňka sa cez 50 percent nedostane."

Členovia volebného tímu SDKÚ-DS a KDH čakali na volebné výsledky v jednej zo zvolenských reštaurácií. Krátko pred uzavretím volebných miestností, vládol vo Zvolene prekvapivý pokoj. Niektorí v salóniku si pospevovali mierne pozmenený text reklamnej piesne, iní sledovali volebný vývoj a televíziu.

Krajský šéf SDKÚ Jozef Mikuš získal pred štyrmi rokmi v prvom kole viac ako 17 tisíc hlasov. Víťazstvo mu ušlo v druhom kole proti vtedajšiemu kandidátovi Smeru a teraz nezávislému Milanovi Murgašovi len o niekoľko stoviek hlasov. Mikuš v tomto roku získal viac ako dvojnásobok hlasov oproti voľbám v roku 2005, čo mu dáva šancu v druhom kole.

Mikuš prišiel do reštaurácie o približne ôsmej večer. Mal dobrú náladu a tváril sa, ako keby sa nič nedialo. Krátko pred uzavretím volebných miestností ho najviac zaujímal priamy prenos z osláv 17. novembra v Českej televízii a to, či Barack Obama spomenul v Prahe aj Slovensko.

Ostatné prieskumy pred voľbami dávali najviac šancí na víťazstvo Maňkovi, druhé najvyššie preferencie mal Mikuš a za ním župan Milan Murgaš. Priebežné výsledky kopírovali prieskumy.

Daniel Vražda

  1. Región Hontu sa dočká očnej ambulancie 581
  2. Vodič BMW zrážku so smetiarskym autom neprežil Foto 410
  3. Deti budú od septembra chodiť do novej škôlky 382
  4. Olympijský turnaj si zahrajú aj traja hokejisti spojení so Zvolenom 289
  5. Farkaška prechádza zmenami v doprave, ulice sú jednosmerné Foto 217
  6. V nemocnici ošetrili 21 pacientov s úrazmi 149
  7. Bývalý brankár Zvolena Jenčo: Neodchádzalo sa mi ľahko, čakal som ale dosť dlho 137
  8. Bežecké double: Milan Valocka vyhral Marathon BB Tour aj Zvolenskú bežeckú ligu Foto 115
  9. Dopravnú nehodu na Západe zavinil opitý vodič Foto 101
  10. Poľadovica na cestách sa podpísala pod 32 nehôd Foto 70

Najčítanejšie správy

Zvolen

Región Hontu sa dočká očnej ambulancie

Krupina, ktorá je okresným mestom, má problém s nedostatkom odborných lekárov.

Vodič BMW zrážku so smetiarskym autom neprežil

Včerajšiu štatistiku dopravných nehôd doplnila aj tragická.

Deti budú od septembra chodiť do novej škôlky

Budovu odkúpili od evanjelickej cirkvi, dovtedy jej platili za prenájom.

Olympijský turnaj si zahrajú aj traja hokejisti spojení so Zvolenom

Vedenie slovenskej hokejovej reprezentácie zverejnilo nomináciu na olympijský turnaj.

Farkaška prechádza zmenami v doprave, ulice sú jednosmerné

Doterajšia situácia komplikovala ľuďom život, ani zmeny však nie sú pre vodičov ideálne.

Blízke regióny

Ján Lunter štartuje transparentný úrad, dnes predstavil víziu

Zriadil napríklad telefónnu linku, na ktorú mu môžu obyvatelia kraja vo vyhradenom čase volať, na webovej stránke budú môcť sledovať jeho týždenný pracovný program.

Dychvyrážajúci pohľad do domu na juhu Slovenska (+ FOTO)

Deti vyrastajú v neľudských podmienkach v malej dedine na Gemeri.

Kremnické Bane uzavreli, na mieste sú policajti

Na cestách v žiarskom regióne je vrstva mokrého alebo utlačeného snehu.

Hrádočania budú mať takmer novú športovú halu

Práce na športovej hale už finišujú, náklady by sa mestu mali vrátiť hlavne v úspore za energie.

Všetky správy

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Je veľký rozdiel medzi živnostníkom, ktorý podniká dobrovoľne a živnostníkom, ktorého do zväzku donútili.

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

Šok číslo 2: Košice musia vrátiť ďalších 14,5 milióna eur z eurofondov

Magistrát: Brusel zmenil pravidlá počas hry. O pomoc žiada ministerstvo.

Dvojitý milenec šokuje otvoreným sexom. Ale erotický thriller to nie je

Od filmu Françoisa Ozona dopredu radšej nič nečakajte.

Vyriešili záhadu slávnych egyptských múmií, pomohla analýza DNA

Múmie dvoch vysokopostavených mužov, ktoré našli v roku 1907, patria k najlepšie zachovaným.