ZVOLEN. Epidemiológovia upozorňujú, že v priebehu tohto a nasledujúceho mesiaca by sa ľudia mali dať zaočkovať proti sezónnej chrípke. Na základe dlhoročných sledovaní prvý mierny nárast ochorení očakávajú v decembri. Epidémie zvyčajne vypuknú v januári a februári.
Štatistické údaje súvisiace s chrípkou
Od začiatku tohto roku ochorelo na chrípku a podobné ochorenia v okrese Zvolen 1011, v detvianskom okrese 393 a krupinskom 737 ľudí. Podľa vyjadrenia epidemiológa Petra Reinhardta z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene presný počet ľudí, ktorí sa dali proti sezónnej chrípke zaočkovať nepoznajú. „Sledujeme len údaje od detských lekárov a z ústavov sociálnych služieb. V minulom roku sa v okrese Zvolen z tejto skupiny obyvateľov dalo zaočkovať proti chrípke 1064 ľudí, v okresoch Detva 66 a Krupina 860," informoval.
Odhady lekárnikov
Svetová zdravotnícka organizácia pre tohtoročnú chrípkovú sezónu odporučila očkovacie látky, ktoré obsahujú tri kmene vírusu chrípky - ľudských, vtáčích aj prasacích. Vakcíny proti chrípke sú už na našom trhu od začiatku septembra. Miroslava Mitterová, lekárnička v lekárni Červený mak vo Zvolene potvrdila, že o ne už prejavili záujem lekári aj pacienti. „Tento rok vyšli zdravotné poisťovne v ústrety pacientom a všetkým, bez rozdielu, vakcíny proti chrípke preplatia," povedala. V minulom roku v tejto lekárni predali okolo 1200 vakcín a predpokladajú, že tohto roku bude záujem rovnaký ak nie vyšší. „Ľudí trochu vystrašila nová chrípka (prasacia - pozn. red.) a preto si myslím, že záujem zaočkovať sa proti sezónnej bude vyšší. Počet záujemcov o očkovanie sa minimálne udrží na vlaňajšej úrovni, alebo bude o trochu vyšší," dodala. V lekárni U škorpióna majú iné skúsenosti. Ako poznamenala Marta Hlaváčová, doteraz nemali ani jedného zákazníka, ktorý by chcel vakcínu proti chrípke. „Majú obavy z novej chrípky a tak zvažujú očkovanie proti sezónnej. Predpokladám, že tohto roku predáme menej vakcín ako vlani," povedala.
Sporná štúdia o očkovaní
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že skúma nezverejnenú kanadskú štúdiu, ktorá naznačuje, že očkovanie proti sezónnej chrípke môže zvýšiť riziko nákazy vírusom H1N1, ktorý spôsobuje takzvanú prasaciu chrípku. Riaditeľka iniciatívy WHO pre výskum očkovania Marie-Paule Kienyová informovala, že žiadny iný výskum doteraz nepriniesol podobné závery a mohlo by ísť o „predpojatosť štúdie", hoci všetci vedci, ktorí sa na nej podieľali, sú známi a uznávaní odborníci.
Názory ľudí na očkovanie proti sezónnej chrípke
Cieľom Európskej únie je dosiahnuť 30-percentnú zaočkovanosť. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zvýšiť ju u rizikových skupín a starších ľudí na 75 percent do roku 2010. Slovensko zatiaľ za ostatnými krajinami Európskej únie v tejto oblasti zaostáva. Mnohí naši ľudia účinnosti vakcín neveria.
Adriana Šurinová sa v predchádzajúcich rokoch proti chrípke zaočkovať nedala a neplánuje tak urobiť ani tohto roku. „Otec sa dáva zaočkovať každý rok a pomáha mu to, nie je tak často chorý ako býval, no ja na to nemám čas a očkovanie neuznávam," konštatovala.
Zaočkovať sa neplánuje ani Miroslava Farbiaková. „V minulosti sa dal manžel zaočkovať a aj tak ochorel," takto odôvodnila svoj postoj. Naopak, dobré skúsenosti má Jozef Kelement.
„Každý rok sa dávam očkovať a dám sa aj teraz. Pomáha mi to, chrípka sa ma nechytá. Aj členovia najbližšej rodiny sa dávajú očkovať, sú to lekári," poznamenal.