ZVOLEN. Obyvatelia sídlisk Západ a Balkán sa sťažujú, že v ich okolí žijú potkany a znepríjemňujú im život. Magistrát spolu s riaditeľom deratizačnej firmy Babolna bio Slovensko Jurajom Agoštonom naopak argumentujú, že Zvolen je na 98 percent čisté mesto.
Ľudia hlodavce chovajú
Radnica je s prácou deratizačnej firmy spokojná. Potvrdila to vedúca odboru sociálnych vecí Dagmar Bellová. „S firmou máme uzatvorenú zmluvu o deratizácii verejných priestranstiev už tri roky. Od vtedy je mesto čistejšie a vyskytuje sa menej hlodavcov," tvrdí.
Pracovníci deratizačnej firmy robia kontroly priestranstiev každý mesiac a na podnet mesta alebo obyvateľov robia deratizáciu. „Problém je stále v tom, že ľudia doslova hlodavce chovajú, hádžu potravu k ich norám a neudržiavajú poriadok pri smetných košoch. Najčastejšie sa sťažujú obyvatelia sídliska Západ. Je pravda, že sú tam nory, ale sú prázdne," tvrdí Bellová.
Deratizácia je účinná
„Vieme zistiť stav zamorenia, v letnej sezóne hlavne podľa toho, či hlodavce vychodia v tráve chodníky od svojich nôr," vysvetľuje Juraj Agošton a dodáva, že ich metóda deratizácie je najúčinnejšia. Na rozdiel od iných firiem nástrahu dávajú do zeme, do kanalizačných vpustí. V iných mestách ju dávajú na povrch, no keď prší, voda ju odplaví.
Potkan žije 1,5 metra pod zemou. Na povrch vychádza keď je premnožený, najmä pred západom slnka, kedy si hľadá potravu. Denne jej spotrebuje 100 gramov. „Podľa toho, koľko hlodavce z nástrahy zožerú, vieme zistiť stav zamorenia. Takto dokážeme dosiahnuť stav, keď jeden živý potkan pripadne na 10-tisíc obyvateľov," konštatuje Agošton.
Potkan pohrýzol dievčatko
Z hlodavcov veľkých ako mačky a premnožených švábov majú obavy obyvatelia bytovky na Balkáne. „Bojíme sa, že dostaneme žltačku, alebo inú infekčnú chorobu. Malú dcéru Horváthovcov potkan pohryzol do prsta. Hrala sa na chodbe v bytovke s loptičkou a skočil na ňu," hovorí Oľga Kandráčová.
Najväčším problémom tejto komunity sú smeti a neporiadok v okolí i v dome. Hoci v predchádzajúcich dňoch obyvatelia upratali dvor, smeti len zhromaždili na inom mieste. V dome sa však nič nezmenilo. „Snažíme sa ako vieme, ale čo keď v jednom baraku žije vyše 100 detí? Mestský úrad sme nežiadali o deratizáciu, lebo vie o situácii v tomto dome. Nikto sa o nás nestará," hovorí žena.
O deratizáciu domov musia požiadať
Napriek výhradám obyvateľov bytovky na Balkáne Bellová tvrdí, že firma Babolna na požiadanie radnice v nej robí pravidelne deratizáciu aj dezinfekciu. „Najväčším problémom v tejto oblasti, ale aj na iných sídliskách je to, že potkany sa počas roka rozmnožia aj šesťkrát. Mestské časti, kde žijú sociálne slabšie rodiny, sú viac zamorené aj pre to, že obyvatelia neudržiavajú poriadok. No ani tu nie sú hlodavce premnožené, len je tu väčšie riziko, že po deratizácii sa vrátia. Najmä do domov, do ktorých nemôžeme vstúpiť, len na základe individuálnej objednávky. Podľa zmluvy s mestom sa staráme len o verejné priestranstvá," vysvetľuje riaditeľ Agošton.
Podľa jeho vyjadrenia dosiahnuť, aby mesto bolo na 100-percent bez potkanov, je ťažké. S deratizérmi by museli spolupracovať aj firmy a spoločenstvá, ktoré majú v správe obytné domy. Napriek tomu Bellová tvrdí: „Mesto je čistejšie aj vďaka tomu, že firma robí systematickú deratizáciu a kontrolu. Jednorazové akcie nie sú účinné."