Starosta Demänovskej Doliny žiadal od štátu peniaze, názor jeho poslancov ho nezaujímal. Polícia ho obvinila z pokusu zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Do kresla starostu Demänovskej Doliny sa dostal aj vďaka lyžiarom, ktorí si obľúbili blízky Chopok. Poslanci ho obviňovali, že sa spriahol s developerom, ktorý v Jasnej plánoval lanovku. Zasahoval už Ústavný súd, teraz sa o neho zaujíma aj polícia.
Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii trestne stíhajú starostu Demänovskej Doliny Ivana Šimka pre podozrenie, že sa pokúsil nezákonným spôsobom získať peniaze z európskych fondov pre obec.
Starosta sa odmietol o stíhaní rozprávať. „Nemám čas. Neposielajte mi nič, nebudem na otázky reagovať," povedal.
Šimko sa stal starostom Demänovskej Doliny dvakrát v jednom volebnom období. Prvý raz odstúpil na začiatku tohto roku, pretože Ústavný súd rozhodol, že voľby starostu a obecných poslancov boli nezákonné.
Voličov prudko pribudlo
Do obce sa krátko pred voľbami v roku 2006 nahlásili na trvalý pobyt a neskôr aj volili desiatky ľudí z celého Slovenska. Ústavný súd zrušenie volieb odôvodnil tým, že hromadné prihlasovanie na trvalý pobyt a sľubovanie voľných lístkov na vleky v Jasnej ako protihodnota mohlo mať vplyv na výsledok.
Po voľbách sa väčšina voličov s čerstvým trvalým pobytom z obce odhlásila. Šimko sa však na obecný úrad vrátil, vyhral aj opakované voľby.
Ešte pred zrušením volieb starosta požiadal v roku 2008 Sociálnu implementačnú agentúru o nenávratný finančný príspevok na rozvoj vzdelávania, podporu a udržanie zamestnanosti v obci. Agentúru zriadilo a financuje ministerstvo práce, ktoré má pod sebou Smer. S podporou Smeru Šimko vyhral svoje prvé voľby.
Starosta vyčíslil v projekte sumu na udržanie zamestnanosti na takmer šesť miliónov korún (takmer 200tisíc eur), projekt mu agentúra schválila.
Bývalý obecný poslanec Vlastislav Čabo tvrdí, že ak by peniaze z eurofondov obec nakoniec dostala, musela by ich vrátiť aj s pokutou, pre nedodržanie podmienok.
Poslanci nehlasovali
Zastupiteľstvo o nenávratnom príspevku totiž nerokovalo a teda ho ani neschvaľovalo.
„Pamätám si, že starosta sa zmienil na jednom zo zastupiteľstiev jednou vetou, že vzhľadom na jeho kontakty je možnosť čerpania približne päť miliónov, ale zastupiteľstvo o tom nediskutovalo, ani nehlasovalo," spomína si Čabo.
Poslanci podľa Čaba zistili, že obec má peniaze dostať, až po Šimkovom odstúpení.
Komisia, ktorá potom skúmala zmluvy, zistila, že na projekt má dať peniaze aj obec. „Myslím si, že spoluúčasť bola viac ako 250tisíc korún. Takúto sumu nemôže podpísať starosta, ale musí ju schváliť obecné zastupiteľstvo. Ak išlo o mimoriadny výdavok, mal byť zahrnutý v rozpočte a aj o tom mali bezpodmienečne hlasovať poslanci," hovorí Čabo.
Obecné zastupiteľstvo v Demänovskej Doline muselo v apríli tohto roku od žiadosti na financovanie projektu odstúpiť.
Ak súd potvrdí podozrenia polície, Šimkovi hrozí trest od 7 do 12 rokov.