ZVOLEN. Krojovaný sprievod mestom dnes popoludní odštartoval vo Zvolene 19. ročník medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen. Festivalová prehliadka je súťažná. Popri štyroch zahraničných hosťoch z Gruzínska, Grécka, Čiech a Poľska sa predstavilo desať slovenských súborov z univerzít a vysokých škôl z Košíc, Bratislavy, Banskej Bystrice, Nitry, Žiliny, Prešova, Liptovského Mikuláša a Zvolena. Pre neudelenie víz nepricestoval na festival súbor z Alžírska.
Dnešný program potrvá do neskorých večerných hodín súťažnými aj nesúťažnými vystúpeniami. Keďže Zvolenský zámok, jedna z tradičných scén festivalu, je v týchto dňoch v čiastočnej rekonštrukcii, festivalové večery budú na centrálnom zvolenskom námestí a súťažné festivalové koncerty v dome kultúry na sídlisku Podborová. Súbory sa predstavia aj v okolitých dedinách a mestečkách.
Festival ukončí vo štvrtok galakoncert. Vyhlásia na ňom laureáta festivalu, ktorý získa cenu O zvolenskú fujaru. V roku 2007 aj 2005 si ju odniesol folklórny súbor Technik zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Poľský súbor Masovia.
Akademický Zvolen sa strieda s Akademickou Nitrou, z obidvoch podujatí sa tak stali bienále. Akademický Zvolen má medzinárodnú akreditáciu, je zahrnutý v svetovom kalendári podujatí CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Arts Traditionnels) na rok 2009, v ktorom sa nachádza len päť podujatí zo Slovenska.
„Jej forma vytvára podmienky pre ďalšie objavovanie pôvodných prameňov a hľadanie nových foriem ich stvárnenia a vzájomnú konfrontáciu poznatkov, postupov, tvorivého spracovania, čím sa stáva stimulom ďalšieho rozvoja národnej kultúry na Slovensku a umenia celkovo," povedal Peter Gašperan z organizačného výboru Akademického Zvolena 2009.
Súčasťou festivalu bude 8. júla na Technickej univerzite vo Zvolene podujatie Fujara známa - neznáma. Šiesti odborníci na tento najtypickejší slovenský hudobný nástroj, ktorý pred štyrmi rokmi v Paríži zapísali do Zoznamu diel ústneho a nehmotného dedičstva humanity, budú hovoriť o jeho histórii nástroja, o konštrukcii, materiále a o zdobení. Na záver všetkým zahrajú a zaspievajú.