ZVOLEN. O osude Borovej hory, kedysi známej liečebne so sanatóriom na tuberkulózu a respiračné ochorenia pre celé stredné Slovensko, poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zatiaľ nerozhodli. Úrad BBSK predložil na rokovanie župných poslancov návrh na predaj areálu. Poslanci ho neschválili rozdielom jedného hlasu.
Borovú horu mala získať banskobystrická spoločnosť Kontakey, víťaz obchodnej verejnej súťaže, za 330-tisíc eur (10 miliónov korún). S predajom súhlasilo 13 poslancov, dvaja boli proti (poslanci za mesto Zvolen Milan Čarnoký a Juraj Družbacký), 12 sa hlasovania zdržali.
Zasiahol zvolenský primátor
Župní poslanci o predaji nerozhodli aj na základe listu primátora Zvolena Miroslava Kuseina. Kusein v ňom upozornil, že ide o územie, ktoré z hľadiska kultúrneho, historického a prírodovedného patrí k jedným z najatraktívnejších.
„Mesto má o Borovú horu záujem. Z pohľadu územného plánovania nie je v areáli možná zásadná nová výstavba a existujúci potenciál územia a jeho hodnoty je potrebné využiť pre verejnosť," napísal v liste adresovanom predsedovi BBSK Milanovi Murgašovi. Územný plán počíta aj možnosťou zaradenia areálu do Arboréta Borová hora, ktoré bývalú liečebňu z veľkej časti obklopuje. Kusein požiadal Murgaša o stretnutie. Chce hľadať možnosti prevodu areálu na Mesto Zvolen.
Vaše zdravie malo svoje plány
Borová hora je cenná pre vzácne biotopy a tiež pre jazierko s minerálnou, mierne rádioaktívnou vodou, ktorá v zime nezamŕza. Sto rokov, od polovice 19. storočia do druhej svetovej vojny, bola Borová hora mestskými liečebnými kúpeľmi.
V roku 1949 areál znárodnil štát. Neskôr ho spravovala zvolenská nemocnica s poliklinikou, liečebňa bola nemocničným oddelením. V roku 1999 nemocnica oddelenie zrušila a areál predávala za 16 miliónov korún súkromnému investorovi. Plány investora zrejme stroskotali na zákaze búrať staré a stavať nové objekty. Uhradil aj zisťovací archeologický výskum, ale plánov postaviť niekoľko súkromných viliek a tenisové kurty sa vzdal.
Ministerstvo zdravotníctva v roku 2003 previedlo nemocnicu ako príspevkovú organizáciu pod BBSK a spolu s ňou areál Borovej hory. V roku 2005 získala areál do nájmu spolu so zvolenskou nemocnicou nezisková organizácia Vaše zdravie.
„Už pri prezentácii nášho projektu, keď sme sa uchádzali o správu nemocnice, sme predstavili aj naše zámery na Borovej hore. Chceli sme tam zriadiť zdravotnícke stredisko plastickej chirurgie a dentálnych služieb, no nemôžeme investovať, pokým sa nevyrieši otázka, či budeme pokračovať podľa zmluvy, alebo bude nové vedenie úradu BBSK trvať na tom, aby sa nemocnica vrátila pod jeho správu," vyjadril sa generálny riaditeľ zvolenskej nemocnice Erik Valovič pre regionálny týždenník MY Žurnál Zvolen pred tromi rokmi.
Dodal tiež, že BBSK by rekonštrukcia nestála ani korunu. Zarastený areál sčasti vyčistili, chceli ho vrátiť ľuďom na prechádzky, no spor o zvolenskú nemocnicu sa skončil len pred dvoma týždňami, keď neziskovka vypovedala nájomnú zmluvu.
V decembri 2008 zastupiteľstvo BBSK Borovú horu neziskovej organizácii odobralo z dôvodu, že areál „nebol využívaný na účel, na ktorý bol zverený do výkonu správy, je neudržiavaný, dlhodobo chátra a budovy sú v havarijnom stave". Zároveň Borovú horu označilo za prebytočný majetok a schválilo vyhlásiť verejnú súťaž na jej predaj.
Jazierko v zime nezamŕza. Je pozostatkom minerálneho prameňa, z ktorého sa Borová hora vytvorila.
Predaj pod cenu
Znalec, ktorý vyhotovil posudok pre BBSK, Borovú horu ohodnotil na 638-tisíc eur (19 miliónov korún). Podľa Zory Myslivcovej z občianskeho združenia Borová hora hodnotu areálu nedocenil.
„Klenot, ktorý patrí všetkým Zvolenčanom, predával úrad BBSK ako schátrané budovy a travertínové jazierko ako obyčajné záhradné jazierko. Ide pritom o minerálny prameň, z ktorého sa Borová hora vytvorila," povedala.
Združenie Borová hora vzniklo v roku 2005. Vytvorilo sa z petičného výboru, ktoré v roku 2001 začalo boj proti postaveniu viliek a tenisových kurtov na Borovej hore.
„Pamiatkový úrad potvrdil, že Borová hora je vzácnou a ojedinelou lokalitou. Jej vyhláseniu za kultúrnu pamiatku však musí predchádzať komplexný archeologický výskum a prezentácia nálezov na mieste," dodala.