BANSKÁ BYSTRICA. Terajšie volebné obvody v Banskobystrickom samosprávnom kraji pre voľby do jeho zastupiteľstva a počty poslancov v nich sú v rozpore so Zákonom č. 302/2001 Z.z. o samospráve vyšších územných celkov. Úrad BBSK preto chce navrhnúť zmenu tak, aby boli volebné obvody rozdelené v súlade so zákonom. Schváliť ju musí zastupiteľstvo, zaoberať ňou by sa malo na svojom augustovom rokovaní.
"Rozdelenie volebných obvodov, ktoré je ešte z roku 2001 a kopíruje hranice 13 okresov, je chybné. Zákon stanovuje, že zastupiteľstvo určí počet poslancov na celé volebné obdobie v pomere 12.000 až 15.000 obyvateľov na jedného poslanca. V okrese Detva však na jedného poslanca pripadá len 11.172 a v Krupinskom 11.442 obyvateľov a nespĺňajú tam ani spodnú hranicu počtu obyvateľov. Naopak, v okrese Banská Štiavnica je to až 17.151 a vo Veľkokrtíšskom 15.580 obyvateľov na jedného voliča, teda stanovený počet tam výrazne prekračujú," konštatoval dnes na tlačovej besede predseda BBSK Milan Murgaš. Dodal, že na to poukázali aj poslanci za okres Veľký Krtíš. Zistili to aj na Úrade BBSK, kde sa už začali pripravovať na novembrové voľby do Zastupiteľstva BBSK. Podľa neho ak sa situácia nezmení a niekto po spomínaných voľbách by podal sťažnosť na nedodržanie spomínaného zákona, súd by ich v BBSK vyhlásil za neplatné.
"Ak sa chceme vyhnúť tomu, aby niekto vyhlásil, že voľby do samosprávy v našom kraji boli protizákonné, tak musíme túto situáciu zmeniť, musíme to uviesť do súladu so zákonom, ktorý rigorózne určuje, aký počet obyvateľov pripadá na jedného poslanca. No a bohužiaľ v predchádzajúcich voľbách to tak nebolo," povedal Murgaš. Podľa neho záujmom BBSK je zmeniť tento stav a zároveň čo najviac priblížiť vyšší územný celok občanom v okrajových regiónoch. Dosiahnuť aj to, aby každý poslanec zastupoval približne rovnaký
počet občanov. Jedným z riešení je vytvoriť volebné obvody podľa prirodzených mikroregiónov, ktoré by sa stali jedno či viacmandátovými volebnými obvodmi. Volebné obvody nevyhnutne musia prekročiť hranice okresov, iným spôsobom sa nedá splniť zákonom stanovený limit. "Ideálne by bolo vytvorenie jednomandátových volebných obvodov. Znamenalo by to, že každý občan by vedel, ktorý poslanec je jeho zástupcom a mohol by ho priamo osloviť. Teraz je stav taký, že v jednom obvode je aj osem poslancov," uzavrel Murgaš.