ZVOLEN. Inšpektorát životného prostredia v Banskej Bystrici uložil minulý rok sankcie vo výške 6 575 968 korún (takmer 220-tisíc eur). Porušenie predpisov zistili pri tretine z takmer osemsto kontrol.
„Prostredníctvom našich šiestich odborov monitorujeme dodržiavanie zákonov na ochranu životného prostredia, a to aj na základe podnetov od fyzických a právnických osôb. S dôverou sa na nás obracia stále viac ľudí," povedal Daniel Magic, riaditeľ inšpektorátu.
Najviac platil Continental
Nedisciplinovaných firiem je stále dosť. „V súčasnosti sa to veľmi nemení. Ukladáme veľa sankcií. Najvyššiu pokutu za minulý rok, 1,1 milióna korún (36 513 eur), sme udelili firme Continental Automativ Systems Slovakia zo Zvolena za zmenu stavby oproti vydanému povoleniu a užívanie stavby bez kolaudačného rozhodnutia. Je to zároveň najvyššia sankcia na celom Slovensku," skonštatoval.
Podľa Magica výška pokuty nemusí vždy rozhodovať o náprave. „Je to relatívne. Niekedy s menšou pokutou dosiahneme viac než s vysokou. V minulosti sa napríklad opakovali prípady znečistenia Hrona Biotikou. Teraz je viditeľné zlepšenie, pretože už dávno sa nič také nestalo a náš postup zrejme zabral," vysvetlil.
Peniaze, ktoré takto vyzbierajú, posielajú do environmentálneho fondu. Ten slúži na uhradenie náležitostí súvisiacich so životným prostredím. Napríklad na kanalizácie a iné projekty.
V Bystrici najhoršia Smrečina
Najväčším hriešnikom v Banskej Bystrici v minulom roku bola firma Smrečina Hofatex. Dostala pokutu 320-tisíc korún.
„Vypúšťali dvojnásobne viac oxidu uhoľnatého a tuhých znečisťujúcich látok, ako je dovolené. Problém bol konkrétne s kotlom na spaľovanie biomasy. Ak do konca júna firma neurobí opatrenia na dodržiavanie emisných limitov, nemôže tento kotol prevádzkovať," objasnila Magdaléna Urbánková, vedúca odboru inšpekcie ochrany ovzdušia.