ZVOLEN. Film českého režiséra Jiřího Chlumského Nedodržaný sľub, ktorý začali minulý týždeň premietať slovenské kiná, natáčali vo Zvolene aj Sliači.
Film je inšpirovaný skutočnými osudmi židovského chlapca z Bánoviec nad Bebravou. Opisuje spomienky na detstvo dnes už osemdesiatnika Martina Petráška, ktorý od roku 1959 žije v USA.
Hlavný hrdina vyrastal ako syn obchodníka s hydinou. Chodil zvoniť do miestneho kostola, kde bol v tom čase farárom neskorší prezident Tiso. Keď ten nastúpil do čela štátu, deportácie neobišli ani Martinovu rodinu.
Vo filme mladého Petráška stvárňuje 16-ročný Samuel Spišák. Hoci pochádza z hereckej rodiny, študuje anglické gymnázium. Je vnukom zosnulého herca a režiséra Ondreja Spišáka a synom režiséra Michala Spišáka, ktorý pravidelne režíruje inscenácie vo zvolenskom divadle.
Nedodržaný sľub je jeho prvou hereckou príležitosťou. „Hľadali sme do hlavnej postavy výrazný typ s tmavými očami, aby ľudia uverili, že je to židovský chlapec. Na chlapca, ktorý ten príbeh naozaj prežil, sa Samko teraz dosť podobá," povedal režisér. „Pôvodne sme Samka obsadili len do prvej časti filmu, potom ho mal vymeniť starší herec, Vojta Kotek z Prahy, pretože film sleduje osem rokov chlapcovho života. Keďže sa Samko herecky osvedčil, skúsili sme ho urobiť starším. Na tvár sme mu pridali fúzy, jazvy a kilá mejkapu, a vyšlo to. Maskérske aj kamerové skúšky dopadli dobre."
Samuel Spišák "v maskérni". Na tú sa na tri dni zmenila sobášna sieň Zvolenského zámku.
Dej filmu, vychádzajúc z vojnových reálií a zo spomienok hlavného hrdinu, zasadil režisér aj do historického prostredia Zvolenského zámku. Filmový štáb sa na zámku usadil vlani na tri dni. Vo filme je 182 hereckých rolí. Medzi komparzistami, tých je 1560, sa objavia aj Zvolenčania.
Začiatok príbehu sa odohráva v Bánovciach nad Bebravou, no namiesto tohto mesta si režisér za filmové zákulisie vybral Svätý Jur. Sekvenciu, v ktorej sa chlapec zotavoval z ťažkého zranenia v sanatóriu, natočili v Sliači. Časť, v ktorej sa skrýval rok a pol v kláštore, natočili pri Dolnom Kubíne, zberný pracovný tábor v Seredi natáčali v Komárne.
Na Zvolenský zámok prišiel židovský chlapec s partizánskou skupinou, strávili na ňom dva mesiace, kým sa skončilo Povstanie, potom znova odišli do hôr. Hoci dejisko starobylého Zvolenského zámku režisér nezmenil, ulice Zvolena kombinoval so zábermi z Kremnice. „Sú to krátke zábery, divák ten rozdiel skoro ani nespozoruje," povedal režisér.
Zvolen sa v minulosti stal miestom nakrúcania viacerých filmov. V roku 1937 to bol film režiséra Karola Spelinu Súmrak nad Detvou, vo Zvolene mal aj premiéru. Film Rodná zem s Martinom Ťapákom v hlavnej úlohe nadviazal na vznik SĽUK-u a na premiéru jeho prvého programu pri 5. výročí SNP. Malomestský ráz historického jadra vyhovoval aj tvorcom filmu Zemianska česť, natočeného na motívy románu Jána Kalinčiaka Reštavrácia. V roku 1957 ho natočil režisér Vladimír Bahna s takými hercami ako Andrej Bagar, Hana Meličková, Alojz Kramár, Karol Machata, František Dibarbora či Karol L. Zachar. Zvolenský zámok sa stal objektom pre maďarský film Zálety kráľa Matiáša.
Prílev filmových štábov zaznamenal Zvolen v roku 1973. Film Vladimíra Bahnu Skrytý prameň mapoval život Majstra Pavla z Levoče a okrem Ctibora Filčíka, Štefana Kvietika, Michala Dočolomanského či Magdy Vášáryovej si v ňom zahrali aj niekoľkí Zvolenčania. Natáčali tu aj film Ivana Bukovčana Deň, ktorý neumrie, týkal sa histórie pancierových vlakov vyrobených vo Zvolene. Z čias Povstania bol aj film Trofej neznámeho strelca režiséra Vladimíra Pavloviča s Ivanom Rajniakom, Ivanom Mistríkom, Jurajom Kukurom či Emilom Horváthom st. V ňom si zahrali aj herci zvolenskej činohry Andrej Mojžiš a Marián Sotník.
V okolí Zvolena sa natáčali exteriéry filmu Očovské pastorále s Jozefom Kronerom a Andrejom Mojžišom, premiéra filmu bola v Očovej a vo Zvolenskej Slatine. V historickej časti Zvolena sa natáčala aj časť exteriérov pre film Pacho, hybský zbojník.