ZVOLEN. Žiaci sa zhoršili v matematike, mierne sa však zlepšili v slovenskom jazyku a literatúre. Vyplýva to z výsledkov tohtoročného celoslovenského testovania deviatakov, ktoré zverejnili dnes na Ministerstve školstva SR. Rezort zdôraznil, že kvalitnejším výkonom v základných školách (ZŠ) pomôže postupná redukcia osemročných gymnázií.
Tohtoročné testovanie sa uskutočnilo v riadnom termíne 11. marca, zúčastnilo sa na ňom 1453 základných škôl a 53.709 deviatakov. Najšikovnejších školákov podľa výsledkov testov možno nájsť opäť v Prešovskom kraji, najmenej sa darí žiakom v Banskobystrickom. Výsledky znova potvrdili, že slovenčinu zvládajú lepšie dievčatá.
„Je potrebné významne zredukovať počty osemročných gymnázií, ktoré selektujú žiakov. Šikovné deti v základných školách chýbajú a patria tam," upozornila na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Dodala, že práve usilovnejší školáci môžu motivovať svojich vrstovníkov k vyšším výkonom.
V osemročných gymnáziách by malo podľa zámerov rezortu ostať len päť percent skutočne talentovaných žiakov. Redukcia osemročných gymnázií má byť podľa Kanovskej prirodzená. Počty by mali kvótne redukovať krajské školské úrady. „Sú na to vytvorené nástroje a mechanizmy. Títo žiaci nebudú preraďovaní do iného vzdelávacieho systému, dôjdu do konca osemročného vzdelávania." Najmenej osemročných gymnázií funguje v Prešovskom a Žilinskom kraji. „Tam zostáva najviac šikovných žiakov," podčiarkla Kanovská s tým, že práve v Bratislavskom kraji, kde je ich najviac, ostáva v ZŠ najmenej šikovných žiakov.
V ostatných dvoch rokoch v testovaní dosahujú najlepšie výsledky z matematiky a slovenského jazyka v Prešovskom kraji, najhoršie z hľadiska celoslovenského porovnávania sú na tom školáci z Banskobystrického kraja.
Kým v medzinárodných meraniach, napríklad PISA, možno zaznamenať významné rozdielne výkony z matematiky u chlapcov a dievčat, na Slovensku sa pod štatistické výsledky rodové rozdiely markantne nepodpísali. „Výkon chlapcov a dievčat je porovnateľný," zdôraznila Kanovská.
V matematike dosiahli žiaci spolu 53,01-percentnú úspešnosť. V slovenčine a literatúre získali deviataci viac percentuálnych bodov, spolu vyše 61 percent. Kanovská upozornila, že pri tomto predmete sa rodová rozdielnosť prejavila viacej. Lepšie obstáli dievčatá. „Dievčatá majú väčší vzťah k čítaniu, viac čítajú ako chlapci. Orientácia chlapcov na počítače a nevenovanie sa čítaniu je trendom," komentovala Kanovská s tým, že tieto výsledky nie sú prekvapivé.
Testovania 9 (v minulosti Monitor) sú jedným z kritérií prijatia na stredné školy. Kanovská konštatovala, že im väčšiu váhu pripisujú skôr kvalitnejšie školy než tie, ktoré pri prijímaní nemusia v počtoch výrazne selektovať žiakov.