Zvolen - Ponuka nápaditého, moderného, kvalitného i cenovo prijateľného nábytku je na slovenskom trhu chabá. Kvantita často prevažuje nad kvalitou. Absolventi odboru Tvorba a konštrukcia nábytku Strednej priemyselnej školy drevárskej sú nádejou na zmenu. Rovnako ako ich spolužiakom z odboru Výroba hudobných nástrojov im nechýba invencia, tá je podmienkou absolvovania štúdia. Stredoškolské štúdium končia verejnou prezentáciou svojich návrhov na výstave, na ktorej sa jedenásteho mája v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene stretli s profesormi, rodičmi i odborníkmi z oblasti drevárskej výroby.
Riaditeľ školy Jozef Hazlinger podotkol, že si budúci výrobcovia hudobných nástrojov čoraz častejšie vyberajú za maturitnú prácu gitaru. Na celoslovenskej súťaži však uspel iný hudobný nástroj – detvianska fujara. Tvorca práce, tretiak Ján Petrík, postúpil z celoslovenskej súťaže v Piešťanoch do medzinárodnej súťaže v Českej republike. Maturantov po prvý raz, po známom husliarovi Jánovi Nemčekovi, viedol Peter Horčin, vedúcim študijného odboru je Ondrej Vanga.
Odbor Tvorba a konštrukcia nábytku vychováva budúcich dizajnérov. Elena Farkašová, vedúca odboru, na margo maturít hovorí: „Svoje práce obhajovalo 33 maturantov, to najlepšie, čo vytvorili, prezentujeme na tejto výstave. Každý návrh je doriešený aj z hľadiska výroby – konštrukčného riešenia, návrhu materiálu či cenovej kalkulácie.“ Nábytok, kreslá, police... Niektorí maturanti sa prezentujú návrhmi, ktoré by – uplatnené v praxi – zákazníkov oslovili. Problém je nájsť výrobcov... „Po skončení výstavy“, hovorí Elena Farkašová,“ pošleme najlepšie študentské práce na dizajnérske súťaže, napríklad na Národnú cenu za dizajn. Vďaka intenzívnejšej propagácii by sa mali nájsť aj výrobcovia. Na našej výstave sú aj zástupcovia drevárskeho priemyslu vo Zvolene, vidia ponuku, môžu sa skontaktovať s autormi. Chceli by sme, aby sa tieto verejné maturity stali istým spôsobom aj trhom práce.“
S maturitnou prácou mobiliár pre výstavné účely sa prezentovala Stanislava Durianová. Vedúca odboru prácu považuje za jednu z najlepších, aké na pôde školy vznikli. Variabilný systém dokáže fungovať v rôznych variantoch, možno ho spájať podľa predstáv a potrieb, čo ocenia najmä galérie pri výstavách. Mobiliár pre výstavné účely je už niekoľko rokov maturitnou témou. Maturantka Stanka tromfla mnohých svojich predchodcov, z celoslovenskej SOČ-ky v Piešťanoch si odniesla druhé miesto a vedúca odboru o jej práci hovorí, že patrí k najlepším, ktoré na pôde školy vznikli. Od nápadu po realizáciu v praxi je však ešte ďaleko: „Systém je veľmi variabilný, dá sa ľahko uskladniť, nevyžaduje veľké priestory, možno doň doplniť rôzne prvky a prispôsobiť ho každej výstave. Ocenili by ho nielen v galériách, uplatnil by sa aj napríklad aj v halách...,“ približuje svoj návrh Stanislava. Dievčina z Nevoleného pri Kremnici si stredoškolské štúdium dizajnu vybrala cielene. Svoje hobby – výtvarnú – pomaly mení na profesiu. Budúcu študentku architektúry prišli na výstavu maturitných prác podporiť aj rodičia, ona však už viac myslela na prázdniny. „Budem oddychovať, pomáhať doma a chystám sa do tábora ako vedúca“, tešila sa na prázdninové leto maturantka Stanka.