Zvolen, Krupina – V niektorých domoch dôchodcov platia penzisti za ubytovanie, stravu a starostlivosť od začiatku mája viac. Aj ministerstvo sociálnych vecí odporúča upraviť ceny do 30 percent. Banskobystrický samosprávny kraj je zriaďovateľom 24 domovov dôchodcov a o zvýšení poplatkov v žiadnom z nich zatiaľ neuvažuje. Samotné domovy môžu rozhodnúť o výške poplatkov za stravu. Z tohto dôvodu sme oslovili dve zariadenia v našom regióne a zaujímalo nás, aká je situácia.
V krupinskom domove sa poplatky mesačne pohybujú od 3500 do 4500 korún. Vyššie úhrady platia len celkom imobilní obyvatelia. Rozdiely v platbách určuje kvalita ubytovania a starostlivosti. Ako nám povedala riaditeľka Anna Korčoková, so zvyšovaním cien zatiaľ neuvažujú. „Zvýšenie cien potravín sme doteraz nepocítili, lebo máme určité zásoby. Rozhodujúci bude máj. Podľa nákladov uvidíme, či budeme musieť cenu stravného zvýšiť, alebo nie.“ V súčasnej dobe platia dôchodcovia za päť jedál denne od 60 do 78 korún. Zvýšenie by nemalo podstatne ohroziť ich dôchodky. „Na jeden deň by to boli dve až tri koruny,“ dodáva Anna Korčoková.
Riaditeľka domova dôchodcov vo Zvolene- Sekieri Milena Môciková nás tiež ubezpečila, že poplatky zatiaľ u nich zostávajú nezmenené. „Zatiaľ vystačíme s tým, čo máme,“ povedala. „Až koncom júna budeme vedieť, ako sa pre nás zmenia poplatky za energie.“ Keďže priemerná penzia na Slovensku je 6500 korún, chceli sme vedieť, koľko obyvatelia zaplatia v tomto domove, keďže je v porovnaní s krupinským drahší. „Priemerne na obyvateľa, ktorý je chodiaci a nemá diabetickú stravu, to vychádza 4300 korún,“ informovala nás riaditeľka.
Domovy dôchodcov napriek tomu, že pohltia dve tretiny dôchodkov svojich obyvateľov, praskajú vo švíkoch.
Na uvoľnené miesto sa čaká dlho a poradovníky uchádzačov sú tiež poriadne dlhé. Všeobecne-záväzné nariadenie Banskobystrického samosprávneho kraja umožňuje domovom prijať od uchádzačov sponzorský príspevok 50 tisíc korún. Po jeho zaplatení môžu byť prednostne prijatí. „Takýto prípad sme ešte nemali,“ povedala nám riaditeľka Domu dôchodcov v Krupine. „Informovali sme o takejto možnosti žiadateľov, ale zatiaľ ju nikto nevyužil.“ Iná situácia je vo Zvolene. Milena Môciková nám potvrdila, že doteraz prijali sponzorské dary od 4 – 5 žiadateľov. „Vždy najskôr posudzujeme ich zdravotný stav a sociálnu odkázanosť,“ vysvetľovala postup pri prijímaní nových obyvateľov. „Nemôžu si ľudia myslieť, že keď dajú domovu dar, tak ich automaticky prijmeme.“