Zvolen – Vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy na Slovensku vedú mnohých našincov pracovať za hranice vlasti. Hlavne mladí ľudia, využijúc svoje jazykové znalosti, odchádzajú zarábať doláre a eurá. Starší dávajú prednosť sezónnym prácam. Nový, prísnejší zákon o zamestnanosti, platný od začiatku tohto roku, má hlavne odstrániť čiernu prácu a prinútiť dlhodobo nezamestnaných, aby si aktívne hľadali prácu. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku zriadili 1. januára tohto roku nové služby – EURES (európske služby zamestnanosti), čím sa zaradili do medzinárodnej siete organizácií pracujúcich v oblasti zamestnanosti.
Aj takto sa snažia podporiť mobilitu pracovných síl na medzinárodnej a cezhraničnej úrovni. „Po našom vstupe do Európskej únie bol internetový program Eures zavedený aj na našom úrade práce,“ informovala nás pracovníčka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Zvolene Katarína Hrašková. Záujemcovia o prácu v zahraničí si na tejto internetovej stránke nájdu ponúkané pracovné príležitosti, podmienky zamestnávateľov a ďalšie dôležité informácie, potrebné k uplatnenie sa na zahraničnom trhu práce. „Klientom doporučíme Eures stránku a poskytneme im radu a informácie,“ hovorí Katarína Hrašková. „To znamená, že my im prácu nehľadáme, to musia klienti urobiť sami.“ Po našom vstupe do EÚ boli zo strany iných členských štátov prijaté opatrenia, ktoré obmedzili našim občanom zamestnať sa v ich krajine.
Voľný pracovný trh má len Veľká Británia, Švédsko a Írsko. Štáty, ktoré neotvorili voľný pracovný trh, patrí k nim aj Nemecko a Rakúsko, pustia do krajiny cudzincov len s pracovným povolením. Slovensko má podpísanú s Nemeckom bilaterálnu zmluvu, na základe ktorej umožňuje nemeckým zamestnávateľom zamestnať cudzincov v rámci sezónnych prác hlavne v oblasti hotelových a reštauračných služieb a v poľnohospodárstve. Pre potreby nemeckých zamestnávateľov ÚPSVaR preberá od záujemcov zo Slovenska žiadosti.