Kriváň – Uzavretá ulica, všade plno hasičov a policajtov. Takýto obraz sa naskytol každému, kto sa v stredu predpoludním vybral ku krivánskej pošte. „To majú len cvičný poplach, nie?,“ hovorí pani, prichádzajúca k budove pošty. Keď zistí, že sa mýli, doslova stratí reč. „Antrax?,“ vykríkne vystrašene a neveriacky pokrúti hlavou. Slovo antrax sa v stredu v Kriváni skloňovalo vo všetkých pádoch. Pracovníčky pošty pri manipulácii s balíkmi totiž zistili, že sa z jedného niečo sype. Biely prášok! Celosvetové šialenstvo bolo odrazu realitou. Okamžite zalarmovali políciu a hasičov. Hasiči prišli z Detvy, kým zasiahli, museli počkať na kolegov zo Zvolena, ktorí im priniesli protichemické pretlakové odevy. V nich musia zasahovať v zamorenej zóne – tou bola momentálne krivánska pošta. Paradoxne, policajti sa v rovnakom priestore pohybovali bez ochranných prostriedkov. Žeby mali iné predpisy? Alebo mali istotu, že ide o planý poplach? „My sme potom ľuďom na smiech, keď postupujeme podľa predpisov a chodíme v gumených oblekoch,“ hovorí jeden z hasičov, no nechce byť menovaný. Ani pracovníčky pošty vraj nepostupovali správne, pretože nechali poštu otvorenú a ľudia dovnútra ďalej chodili. Snaha skontaktovať sa s poštárkami v Kriváni skončila pri zamrežovaných dverách. Na slušný pozdrav reagovala zrejme vedúca pracovníčka zvýšeným hlasom a zabuchnutím dverí. Aj ďalšia snaha získať kontakt na niekoho kompetentného skončila fiaskom. Poštárka, ktorá vyšla von zobrať niečo z auta, nám odpovedala päťkrát za sebou rovnako: „Nemôžem vám nič povedať.“ Potom neisto pristala, že sa spýta. Zvnútra sa však ozvalo iba hlasné: „Zatvor dvere!“ Nuž, prísnejšie to nemajú hádam ani v SIS-ke.
Kvôli bielemu prášku zasahovali v minulých rokoch hasiči patriaci pod Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene v Litave, Sielnici, Zvolene a tiež v Krupine. Väčšinou išlo o pošty. Antrax sa však nakoniec nepotvrdil ani v jednej podozrivej zásielke. Našťastie! Balík z Kriváňa umiestnili do špeciálnej nádoby a odviezli na expertízu. Až tá potvrdí alebo vyvráti podozrenie. Celú poštu hasiči ešte vydezinfikovali. Na zamknutých dverách sa objavil nápis - z prevádzkových dôvodov zatvorené. Potom ho doplnil ďalší – otvorené bude 9. augusta. Vtedy by už malo byť isté, či išlo o antrax, alebo len ďalší výstrelok nejakého šialenca.
V stredu ráno vedúca Pošty, pobočka Kriváň, oznámila na políciu v Detve, že v poštovej zásielke z Pošty Zvolen prišiel balík s prilepenou sprievodkou, z ktorého sa pri otváraní sprievodky vysypal neidentifikovateľný prášok bielej farby. Šetrením bolo zistené, že balík bol odoslaný z Litovského Mikuláša a bol adresovaný Marte K., bytom Kriváň, ktorá si v piatok objednala z Liptovského Mikuláša dva kusy textilnej látky. Na miesto sa dostavili pracovníci HaZZ Zvolen a Detva, ktorí nález zabezpečili. Miestnosť pošty dezinfikovali a nález uložili na OR PZ vo Zvolene, odkiaľ si ho prevzali pracovníci CO Krajského chemického laboratória Slovenská Ľupča, okr. Banská Bystrica a zabezpečili jeho doručenie ku skúmaniu Štátnemu zdravotnému ústavu Banská Bystrica. (policajná správa)
Do kontaktu s podozrivou zásielkou a s neznámym bielym práškom prišli viaceré poštárky. Aj preto hasiči ihneď zavolali lekára Ľudovíta Máčaja. „Viaceré sa ho dotkli a keďže sa im vysýpal, mohli sa ho aj nadýchať,“ hovorí MUDr. Máčaj. Podľa neho nemali poštárky žiadne zdravotné problémy. „Samozrejme, nemuseli sa hneď prejaviť,“ dodáva lekár. Kontakt s antraxom by sa na pokožke prejavil popáleninami, záleží však na tom, v akej je antrax koncentrácii. Vdýchnutie je ešte nebezpečnejšie, nastáva dusenie a poškodenie dýchacích orgánov. Kým sa nezistí, o aký prášok ide, musia byť poštárky opatrné. Lekár ich poučil, ako majú postupovať. Musia sa dôkladne vyumývať, všetko oblečenie dať do uzatvoreného vreca. Keby išlo skutočne o antrax, museli by ho zrejme spáliť, praním by sa nič nevyriešilo. MUDr. Máčaj okamžite konzultoval svoje kroky s infekčným lekárom, ten neodporučil preventívne nasadenie antibiotík. „Samozrejme, ak by sa u nich vyskytli nejaké problémy, musia ihneď vyhľadať lekára,“ dodáva Ľudovít Máčaj. Veď ochorenie na antrax môže spôsobiť aj smrť.