Mnohí robia pohreby v úzkom kruhu.
Veľké kary sú príliš drahé
Anna : Pre dôchodcu je úprava hrobu veľkou položkou. Manžel cestuje do Žiliny, takže ho to vyjde najmenej na tisícku. Ešteže si niečo dokážeme pripraviť aj sami. Pohreb? Takých 35 – 40 tisíc korún. V dnešnej dobe sa naozaj neoplatí zomrieť. Štát prispeje dvetisíc korunami, ale to nie je ani na truhlu, ani na to, aby ste zaplatili farárovi.
Jana Sádovská: Podľa mňa to nie je veľká položka. Každý si určí, akou formou si uctí pamiatku svojich blízkych. Dá sa to zvládnuť. Ja si všetko potrebné kupujem. Nemám predstavu, koľko stojí taký pohreb a ani nad tým nerozmýšľam.
Peter Oravčok: Na cintoríny sa, samozrejme, chystáme. Je to dosť veľká položka, ale našťastie mám šikovnú manželku, ktorá všetko pripraví. Samozrejme, že kvety musíme kúpiť, ale zatiaľ je to pre nás taká suma, ktorú dokážeme v rámci rodinného rozpočtu zvládnuť. Snažíme sa hroby udržiavať, pokosiť, upratať. Pohreb? To je asi drahšie ako svadba. Určite to vyjde na viac ako 20 tisíc korún.
Alica: Manžela mám pochovaného na zvolenskom cintoríne, takže blízko. Všetko okolo hrobu si porobím sama. Zvolenský cintorín by si však zaslúžil viac pozornosti. Málo sa kosí pomedzi hroby. A ani úprava nie je na úrovni. Medzi hrobmi nie sú chodníky, treba preskakovať z hrobu na hrob, sú tam veľmi nahusto. V Lučenci máme pochovaných príbuzných a tam je to úplne inak upravené, lepšie, premyslenejšie. Kvety, aj všetko na hroby kupujem v obchode, myslím si, že sa to doma neoplatí robiť. Keď zomrel manžel, tak nás pohreb vyšiel asi na desaťtisíc korún, ale to bolo pred desiatimi rokmi. Odvtedy išli ceny hore, takže to bude možno dva alebo i trikrát toľko. Za miesto v urnovom háji budem teraz platiť 2 500 korún na 25 rokov.
Pavel: Čačinu si donesiem z hory, prikúpim kvety a sviečky, takže ma úprava vyjde tak na dve stovky. Ale neviem, koľko stojí starostlivosť o hrob ročne, lebo o to sa stará mama. Pohreb, pri skromnosti, môže stáť okolo 10 – 15 tisíc korún. Ale to iba hádam. Ja zatiaľ na to vo svojom rozpočte nemyslím.
Miroslav Vácha: Ja som z Pardubíc. U nás je to podobne drahé ako na Slovensku. Vence, ktoré stáli pred rokom 80 korún, dnes stoja až 150. Na Dušičky idú ceny hore, obchodníci chcú túto príležitosť využiť. Doma si to každý nedokáže vyrobiť. A celková úprava hrobu je veľmi drahá. Mne zomrela manželka pred štyrmi rokmi. Vtedy to stálo okolo 17 000 českých korún, dnes to bude určite okolo 30 tisíc. A pohreb vyjde na takých 20 tisíc, čo sú veľké položky pre tých, ktorí žijú z dôchodku, alebo majú malý príjem. Dnes sa už pohreby nekonajú vo veľkom, ale len takzvané pohreby v úzkom v rodinnom kruhu, a to preto, lebo pozostalí nie sú schopní zaplatiť kar pre väčší počet ľudí. Podľa mojich skúseností prevládajú u nás občianske pohreby. Tých je odhadom okolo 80 percent, cirkevných asi 20 percent.
Jozef SLIACKY
Posledná cesta býva často tá najdrahšia
Zvolen – Väčšina starších ľudí si roky sporí, aby najbližší nemali starosti, keď ich budú musieť odprevadiť na poslednej ceste. Pohreb v dnešnej dobe nie je lacnou záležitosťou. Samozrejme, záleží aj od požiadaviek pozostalých a od finančných možností rodiny, koľko bude stáť. Snažili sme sa zistiť ceny vo zvolenských pohrebníctvach, no s prekvapením musíme konštatovať, že ani samotní majitelia týchto zariadení o cenách nechcú veľmi hovoriť. Možno preto, aby neodradili zákazníkov, alebo z konkurenčných dôvodov. Napokon sa nám predsa len podarilo získať niekoľko cifier. Cena kompletne vybavenej truhly sa pohybuje od 3500 korún až po závratnú sumu 15 000 tisíc. Za kremáciu zaplatíte 3 356 korún. Mesto Zvolen účtuje za prenajatie miestnosti v dome smútku a za obrad s hudbou rovnú tisícku. Tisícpäťsto korún stojí prenajatie hrobu na zvolenskom cintoríne na desať rokov. Jedna zo zvolenských pohrebných služieb za prepravu mŕtveho autom vo Zvolene účtuje 500 korún. Kytice a vence sú ďalšou položkou, ktorá závisí od výberu zákazníka. Dokážu pripraviť kyticu za dvesto korún, ale aj za dvetisíc. Podľa slov majiteľov pohrebných služieb vedia zorganizovať najlacnejší pohreb od 5 do 8 tisíc korún. Na otázku, aký najdrahší pohreb organizovali, sme však dostali odpoveď – „To je obchodné tajomstvo.“
(schv)
S neplatičmi majú problémy hlavne väčšie mestá
Začiatkom budúceho roka uplynie ďalší z desaťročných cyklov a občania budú musieť opäť zaplatiť za prenajaté miesta na cintorínoch. Správcovia v týchto dňoch pripravujú prehľady hlavne o neplatičoch za existujúce hroby. Situácia je iná v mestách a iná v obciach. Kým zvolenský cintorín má problémy s voľnými miestami a tiež s množstvom ľudí, ktorí si svoje povinnosti zabúdajú plniť, vo väčšine obcí takéto starosti nepoznajú. Na zvolenskom cintoríne evidujú aj neplatičov zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Ako nám povedala správkyňa, hneď začiatkom roka budú všetkým dlžníkom posielať upomienky a nezaplatené hroby budú rušiť. Opatrenie je nevyhnutné aj z toho dôvodu, že voľných miest je veľmi málo. Situácii sú úmerné aj ceny za prenájom miesta. V starom urnovom háji si mesto účtuje 2 500 korún, v novom 3750, na dobu 25 rokov. Za klasický hrob zaplatia obyvatelia raz za desať rokov 1500 korún.
Iná situácia je napríklad v Sliači. V dvoch cintorínoch je tu 1417 hrobov a jeho kapacita ponúka ešte približne 200 až 250 voľných miest. V urnovom háji s kapacitou približne 160 miest je vyše polovice ešte voľných. Zaujímavé je, že mesto Sliač nemá v tomto smere neplatičov. Mapovali sme situáciu aj v dvoch obciach, v Kováčovej a Sielnici, kde majú cintoríny tiež dostatočné kapacity a minimálny počet tých, ktorí za hroby neplatia. Pre porovnanie uvádzame, že na zvolenskom cintoríne je 5453 hrobov, v Sliači 1417, v Sielnici 680 a v Kováčovej 508.
(schv)