Chcem reagovať na článok Slatine by pomohlo vodné dielo z 13. 12. 2005. Vo Zvolenskej Slatine sa povodne objavujú takmer pravidelne, avšak voda často prichádza od Očovej – kadiaľ Slatina (pokiaľ viem) netečie. Problémom je zle nadimenzovaný, alebo poškodený kanál, ktorý začína zbernou šachtou na Mierovej ulici vedie celou Školskou, časťou obce Stred a vyúsťuje do Slatiny pri železničnej stanici. Pôvodne bol odokrytý – jednoducho obložený kameňmi, no dnes ho bežný návštevník obce neuvidí. Vedie totiž popod park, ulice, cesty... Nik netuší, v akom je stave, či nie je zanesený splaveninami alebo či kamenné obloženie nie je poškodené. To, že niečo je v neporiadku, však možno ľahko posúdiť. Všetko začína na poliach, keď sa topí sneh na obrovskej ploche medzi Očovou, Zolnou a Zvolenskou Slatinou.
Sú tu tri potoky, ktoré odvádzajú vodu (dva z nich pretekajú intravilánom obce). No a potom spomínaný kanál. Maličké jarčeky sa spájajú do obrovskej masy vody, tá padá do zbernej šachty a je odvádzaná kanálom. Lenže kanál nestačí. Preto niekedy voda tečie po uliciach, tlak vody vyráža poklopy na kanáloch, trhá asfalt na ceste, rozbíja zámkovú dlažbu na chodníkoch a ničí trávnik pred obecným úradom. Keď voda opadne, zostane na uliciach hrubá vrstva blata, takže je jasné, že zvýšená hladina Slatiny nebola príčinou povodne... Aj Slatina sa niekedy v jarných mesiacoch alebo pri extrémnych zrážkach vyleje z koryta, vtedy zaleje hlavne priľahlé lúky a občas sa dostane do pivníc domov, ktoré ležia príliš nízko alebo blízko rieky. Tu však obyvateľom často presakuje spodná voda do múrov celý rok, takže chyba je asi v celkovom umiestnení niektorých stavieb.
Je otázne, nakoľko by Slatine vodné dielo pomohlo. Komáre, hmly by asi občanom veľa radosti nepriniesli. A čo sa povodní týka – napríklad Rybný potok, ktorý tečie ulicami Kráľová a SNP by pri súčasnom projekte pravdepodobne pravidelne (pri zvýšenom prietoku) zaplavoval prinajmenšom niektoré záhrady... Skôr možno povedať, že Slatine by vodné dielo uškodilo. Bolo by treba investovať miliardy korún do výstavby priehrady niekoľkonásobne väčšej ako VN Môťová. Okrem hmiel a komárov existuje ešte mnoho negatívnych dopadov, na ktorých vymenovanie by bolo treba niekoľko strán. No hlavnou stratou by bol nenávratný zánik územia nevyčísliteľnej hodnoty. Ekologickej aj spoločenskej. Nachádza sa tu množstvo lokalít s výskytom vzácnych chránených druhov rastlín, hmyzu, aj niekoľko zaujímavých prírodných výtvorov. V každej civilizovanej krajine by bola táto oblasť chráneným územím. Obcí, ktoré majú priehradu, je dosť, ale koľko z nich sa môže pochváliť tak vzácnym a krásnym prírodným prostredím?
Vodné dielo by Slatine určite nepomohlo. A problémy s povodňami majú zaiste aj iné (pravdepodobne lacnejšie) riešenia.
Jana PAVLÍKOVÁ, Zvolenská Slatina