Štátny veterinárny ústav vo Zvolene je jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré disponuje metódami a technikou na zistenie vtáčej chrípky. Od začiatku roka už preskúmali vyše sedemdesiat uhynutých vtákov. Doteraz nezistili pri žiadnom z nich smrteľný vírus H5N1, ktorý sa prenáša aj na človeka. Každý deň však pribúdajú ďalšie vtáky, pri ktorých treba zistiť príčinu smrti. Vo štvrtok z Dunaja pri Štúrove veterinári vylovili dve mŕtve labute. Výsledky laboratórnych testov, ktoré mali veterinárni pracovníci k dispozícii v piatok večer, prítomnosť vírusu vtáčej chrípky nepotvrdili. Ide však len o prvotný, tzv. screeningový test. Po ňom je potrebné vykonať ďalšie analýzy. Ich výsledky budú k dispozícii o niekoľko dní.
Ako nás v piatok popoludní pri návšteve Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene informoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, na ceste na rozbor bolo ďalších päť labutí z Piešťan, dve z Nitry a jedna z Kalinkova v okrese Senec. Všetky nálezcovia nahlásili na tiesňovú linku ministerstva 0800 127 127.
„Každý vták musí byť testovaný dvakrát. Prvý, orientačný test sa robí do 24 hodín. Za ten čas dokážu pracovníci povedať, či je nakazený vtáčou chrípkou,“ vysvetľuje minister. „Druhý, ktorý je povinný, aj keď prvý skončil s negatívnym výsledkom, trvá päť - sedem dní, záleží to od kvality vzorky. Ten test povie, či ide o smrteľný vírus H5N1.“
Hoci budova ústavu vyzerá ošarpane, interiéry sú čisté a moderné, podľa ministra so špičkovým vybavením. Ústav má viac ako osemdesiat pracovníkov a zabezpečuje 24-hodinový servis. Je pripravený aj na to, že bude musieť robiť aj väčší počet rozborov. „Ak sa potvrdí nákaza vtáčou chrípkou, vzorku okamžite transportujeme do Veľkej Británie, kde ju opätovne podrobia analýze. Okamžite tiež v okruhu 10 kilometrov vyhlásime karanténu. Ak sa zistí pri hydine, v lokalite obmedzíme pohyb všetkého, čo s hydinou súvisí, to znamená živej hydiny, hydinového mäsa a výrobkov z neho, vajec či peria,“ skonštatoval minister.
Pri podozrení, že sa vtáčou chrípkou nakazil človek, testy bude robiť takisto Štátny veterinárny ústav vo Zvolene, pretože iný ústav na to nemá potrebné technické vybavenie.
Ľuba MOJŽIŠOVÁ
Panika nám nepomôže
„Situácia je vážna, ale netreba robiť paniku,“ reagoval na výskyt smrtiaceho vírusu v susedných štátoch minister Zsolt Simon. „V okolitých krajinách zostalo ochorenie zatiaľ len vtáčou chrípkou a dotklo sa iba populácie labutí. Človek vie, že líšku netreba chytať, pretože môže mať besnotu. Podobne sa treba správať aj v prípade labutí. Prípad podozrivých labutí treba nahlásiť na tiesňovú linku nášho ministerstva, alebo na príslušnú regionálnu veterinárnu správu a veterinári jej transport zabezpečia.“
Riaditeľ Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene Miroslav Mojžiš zdôraznil, že riziko nákazy narastá s manipuláciou potenciálne nakazeného vtáka alebo zvieraťa. „Je lepšie sa ich nedotýkať. Ak je to nevyhnutné, na bežnú manipuláciu s uhynutým vtákom či zvieraťom postačí ochranné rúško, okuliare a rukavice. Ak pôjde o manipuláciu so živým zvieraťom, odporúčam aj ochranný štít, ktorý zabráni vzájomnému kontaktu,“ podčiarkol.
Podľa výsledkov sčítania hydiny z prelomu rokov, ktoré realizovalo ministerstvo pôdohospodárstva s obcami, Slováci jej chovajú pri rodinných domoch viac ako 3 milióny kusov. Labutí hniezdi na Slovensku asi 3-tisíc.
(moj)