Je Ind, no žije a pracuje v Európe. Už viac ako tridsať rokov. Jeho Svätosť Svámidží. Hlavnú rezidenciu má vo Viedni a patrí vraj k najvýznamnejším duchovným predstaviteľom moderného sveta. Vytvoril systém joga v dennom živote, podľa ktorého dnes cvičia jogu tisíce ľudí. Je hinduistickým mníchom a my sme sa s ním stretli v Sliači.
Slovensko
Viac ako tridsať rokov pozná Svámídží našu krajinu. Môže porovnávať, môže hodnotiť... Veľa vecí sa vraj zmenilo, no stále je dosť toho, čo ostáva rovnaké. „Tlak, ktorý v čase komunizmu bol v prvom rade psychický a rezultoval predovšetkým z vlastných pocitov, teraz už nejestvuje. Na druhej strane každý človek mal prácu, ľudia chodili do škôl a vzdelávali sa. Dnes rastie nezamestnanosť a chudoba. Zvlášť pre starších ľudia, ktorí majú nízke dôchodky, je náročné zaplatiť účty za elektrinu, byt, telefón... Keď porovnávame minulosť so súčasnosťou, vychádza to tak, že teraz sa ľudia majú horšie. Na druhej strane je tu ekonomický rozvoj, i keď, nanešťastie, je množstvo majetku v rukách cudzincov. Mnohí stratili zamestnanie a tí, ktorí ho majú, musia ťažko pracovať. Je tu však viac možností chodiť do zahraničia, študovať a pracovať...,“ hovorí Svámidží. Komunistická ideológia bola podľa neho v mnohom dobrá.
Život
„Najdôležitejšie je žiť pre túto planétu. Mám tri princípy - tolerancia voči všetkým náboženstvám, úcta voči každej kultúre a chápanie všetkých národov,“ hovorí Svámidží. Bojuje tiež za ochranu životného prostredia. Dnes máme podľa neho znečistené všetky rieky, jazerá, vlastne je znečistená všetka pôda a tým aj podzemná voda a rovnako oceán... Ten je plný plastových fliaš. „Práve fľaše z umelej hmoty sú veľkou tragédiou pre život v mori,“ dodáva. Svamídží sa venuje rozvoju vzdelávania a tiež duchovnej stránky človeka. „Bez duchovného rozvoja ľudstvo nepôjde ďalej,“ konštatuje. Všetky vojny sú podľa neho dôsledkom nedostatku duchovnosti.
Tri najdôležitejšie veci v živote...
Na prvom mieste je nenásilie alebo neubližovanie. Nezabiješ druhého ani mu neublížiš. Na druhom mieste je vegetariánstvo – Svámidží neje mäso. Nezabiješ ani žiadne zviera. Na treťom mieste je pre majstra jogy duchovno. A aké sú najhoršie veci na svete? „Nedostatok viery a boj medzi náboženstvami,“ hovorí. Veľmi zlým je podľa Svámidžího zabíjanie zvierat. A nielen zabíjanie, ale aj ich trápenie a mučenie.
(ak, ms)
Bežný deň
Aký je obyčajný deň majstra jogy? Vstáva zavčas ráno - o pol piatej. Do ôsmej cvičí jogu. Nasledujú raňajky, po nich práca... Odpovedá na e-maily, vybavuje korešpondenciu. Neskôr sa ide prejsť do viedenského lesa. Potom obed, krátky odpočinok a ďalšia práca. Ľudia prichádzajú na konzultácie, absolvuje rôzne stretnutia... Večer zvyčajne patrí prednáškam, no aj modlitbám a štúdiu.