Do Mníchova jej chýbali dva body
Kým kaderníci nesúťažili o žiadny postup, pre vizážistov bola súťaž v Trenčíne kvalifikáciou na majstrovstvá Európy v Mníchove. Kozmetičke a vizážistke Eve Horňákovej, majsterke odborného výcviku, chýbali k získaniu vstupenky do Mníchova dva body. V zhmotnení svojej predstavy ruskej krásy dvadsiatych rokov skončila na druhom mieste. „V tom čase si ženy chránili pleť pred slnkom, opálenie nebolo v móde. Bolo to obdobie, keď ženy chceli mať zvýraznené len oči a ústa,“ hovorí. „In“ bol pážací strih alebo vlnovka nad čelom. Do vlasov si dávali ozdoby, šaty nosili dlhé pod kolená s predĺženým pásom. Bolo to honosné obdobie, pre ktoré boli príznačné kožušiny a množstvo perál. Taká bola aj Evina modelka, ktorá na porotu zapôsobila najviac; za celkový dojem získala najvyšší počet bodov. Typ štíhlej krehkej krásy s priesvitnou pleťou.
Podľa Evy je v móde etno štýl, kombinácia zemitých farieb s farbami oblohy. „Je to oranžová farba, hnedá a tyrkysová,“ hovorí. Prechod zo zimy do jari by však malo sprevádzať veľa farebnosti. Nie však na perách, módne sú lesklé farby v hnedých a oranžových odtieňoch. A v čom robia ženy pri líčení zásadné chyby? „Blondínka a modrý očný tieň, to bol kedysi úzus, no už je dávno prežitkom. Napriek tomu sa tohto úzusu niektoré dámy, najmä staršie, pridržiavajú,“ hovorí Eva. „Iné dámy nepoužívajú špirálu, hoci použijú očný tieň a očnú linku. Špirála je dôležitá pri líčení, oko opticky otvorí. V minulosti bola moderná tmavá linka okolo pier a svetlý rúž, no aj tieto časy sú preč, stále však stretávam takto namaľované ženy,“ skonštatuje Eva, dodajúc, že „treba sledovať módne trendy“.
Súťažný účes nosí dodnes
„Bol to účes na denné nosenie, ale s prvkami extravagancie, aby bol zaujímavejší a aby upútal porotu,“ okomentoval svoje víťazné dielo Richard Čonka, ktorý vlani ukončil kadernícke štúdium. Dnes je profesionálnym kaderníkom a zároveň majstrom odborného výcviku na Združenej strednej škole vo Zvolene. Modelku mu robila sestra, ktorá účes nosí aj po súťaži. Richard si myslí, že veľkú zásluhu na úspechu má predovšetkým ona. „Porota hodnotila módnosť, trend, strih, techniku strihania, použitie farieb a celkový dojem z modelky. Tá znamená 90 percent úspechu a len zvyšných 10 percent je to, čo my dotvoríme. Bez dobrej modelky nie je šanca vyhrať,“ tvrdí.
Na strih mali súťažiaci limit desať minút, ďalších dvadsať na finálnu úpravu účesu aj modelky.
Richard hovorí, že ani pri denných účesoch sa netreba báť extravagantnejších prvkov, ktoré sa dajú prelínať s klasikou. A ženám radí neexperimentovať doma s farbami, ktoré nepoznajú. „Zláka ich vidina farby na obale výrobku, no výsledný efekt býva spravidla úplne iný. Potom chcú pohromu na svojej hlave zachraňovať v kaderníctve. Výsledok závisí aj od farby pôvodného vlasu. Kto s vlasmi nerobí pravidelne, nemôže vedieť, ako sa pôvodná farba zmení. Kaderník v salóne navyše môže pridať peroxid, primiešať inú farbu, aby vlas dostal finálnu farbu takú, akú si zákazníčka želá,“ dodáva.
Vyhrala so zimnou kráľovnou
„Chcela som vytvoriť zimnú kráľovnú,“ hovorí Ivana Zúbeková, študentka štvrtého ročníka, víťazka študentskej kategórie v celoslovenskej súťaži v účesovej tvorbe a dekoratívnej kozmetike v Trenčíne. Podarilo sa. Jej zimná kráľovná, ladená do fialovo-šedých farieb, porotu zaujala. Priznáva, pomáhali aj majsterky školy a veľkú rolu podľa nej zohrala modelka. Tou bola Dominika Lišková, prváčka z tej istej školy. „Modelka musí vyžarovať charizmu. Od toho, ako reprezentuje naše dielo, závisí náš úspech,“ dodáva Ivana, ktorá ešte nevie, či po skončení štúdia zostane vo Zvolene, kde má priateľa, alebo odíde za rodičmi do Veľkej Británie.
Kaderníctvo a vizážistiku chcú dostať na svetovú úroveň
Spoločnosť kaderníkov a vizážistov Slovenska odštartovala v septembri projekt Education (Vzdelanie) so zámerom podporovať mladé talenty a dostať slovenské kaderníctvo a vizážistiku na svetovú úroveň. Predstaviteľ spoločnosti Brani Gröhling tvrdí, že kadernícka oblasť na Slovensku stagnuje. Podľa jeho slov mladí nemajú podmienky na profesijné vzdelávanie napríklad účasťou na workshopoch v iných európskych krajinách a listovanie zahraničných časopisov nepovažuje za najvhodnejšiu formu vzdelávania.
Projekt realizuje spoločnosť v piatich slovenských školách. Tie nevybrali náhodne. Všetky sa zúčastňujú súťaží a ich žiaci na nich obsadzujú popredné miesta. Štvoricu škôl v Bratislave, Michalovciach, Banskej Bystrici a Nitre dopĺňa aj Združená stredná škola služieb vo Zvolene. Ako nám povedala Silvia Havranová, majsterka odborného výcviku kaderníkov, zámerom spoločnosti je prinášať nové trendy, strihy, technológie. „Renomovaní slovenskí kaderníci, ako je Brani Gröhling či Paviel´Rochniac Wiliam, pravidelne prichádzajú medzi našich žiakov a školia ich teoreticky aj prakticky. Sú to pre nich cenné informácie, záujem je aj o praktické ukážky.“ Projekt je určený pre študentov tretích ročníkov, potrvá do konca školského roka.