Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Predstavujeme Terany

Nezamestnanosť - problém číslo jeden!

Štyridsaťsedem nezamestnaných pracuje pre obec

Oficiálne je nezamestnanosť v obci na úrovni 33,3 percenta. Skutočnosť je však ešte horšia, viacerých vyradili z evidencie úradu práce, pretože s úradom nespolupracovali. „Buď sa nechodili hlásiť na úrad práce alebo neodrobili na malých obecných službách potrebný počet hodín,“ hovorí starostka Terian Iveta Gajdošová. Na malých obecných službách zamestnáva štyridsaťsedem nezamestnaných. Zatiaľ majú dohodu do 30. apríla, podľa starostky sa to zrejme predĺži. Napokon v obci ich prácu vidieť. „Je krajšia a čistejšia,“ konštatuje starostka Gajdošová. Okrem nezamestnaných zamestnala obec dvoch absolventov. Nezamestnaní musia týždenne odrobiť dvanásť hodín, absolventi pracujú každý deň. Absolventská prax im končí tiež koncom apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezamestnaných v zime využívali najmä na zimnú údržbu. Veď obec má mnoho svojich ciest či už s pevným asfaltovým povrchom alebo poľných. „Tie tiež musíme sprístupňovať,“ hovorí starostka. Koľkokrát nie sú ani na mapách zakreslené ako cesty. Ľudia ich však potrebujú, sú prístupom k chatám, pozemkom, záhradkám... Nezamestnaní v obci pracujú počas celého roka. Buď čistia obec alebo sa starajú o zeleň, prípadne robia drobné opravy. Vlani opravovali múrik okolo cintorína, tento rok ho dokončia a navyše sa pustia do stavby garáže pri obecnom úrade.

Pre deti postavili novú škôlku

Školu Terany už dávno nemajú. Problémy však mali aj so škôlkou. Obec nemá dostatok detí. Zo sedemstodvadsať sedem obyvateľov je takmer tristo dôchodcov. Vysoký počet je spôsobený domovom dôchodcov, v ktorom žije osemdesiat obyvateľov. Škôlku zdedila obec od štátu. „Veľmi zlú škôlku,“ spresňuje starostka a dodáva: „Preto sme postavili novú z vlastných prostriedkov.“ Pár metrov od starej budovy škôlky vyrástla nová, ktorá už spĺňa nároky hygienikov. A nielen ich! Milión dvestotisíc korún z obecného rozpočtu nebolo zbytočne vyhodenými peniazmi. Škôlku v Teranoch teraz dávajú za príklad iným obciam. Prísne kritériá na kuchyňu či sociálne zariadenia nie sú v nej žiadnym problémom. Podmienkou je napríklad aj to, aby stena z triedy do kúpelne a sociálnych zariadení bola priehľadná. Aby učiteľky videli vždy na deti. Stará budova škôlky, ktorá je z drevotriesky, stále stojí na svojom mieste. Pre deti nebola vhodná no obec ju prenajala na podnikateľské účely – je z nej súkromná predajňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesty, chodníky, autobusové zastávky...

Ešte v júli minulého roka podala obec na VÚC projekt rekonštrukcie miestnych ciest. Podobne ako takmer všetky obce v okrese. Na cesty potrebujú okolo dvadsať miliónov, veď už niekoľko desaťročí sa s nimi takmer nič nerobilo. Niektoré potrebujú väčšie, niektoré menšie opravy. Kým niekde postačí zaplátať diery, iné si vyžadujú úplne nový asfaltový povrch, odvodnenie a tiež chodníky. Popri tom treba urobiť nové autobusové zastávky ako aj malé námestie. V minulosti sa obec pustila sama do budovania chodníkov, tisícdvesto metrov dlhý chodník vyšiel obec na viac ako tri milióny korún. Okrem tohto by nový povrch potrebovali všetky ostatné chodníky. Či už asfaltový alebo zo zámkovej dlažby.

Skryť Vypnúť reklamu

Za robotou do Dudiniec alebo do Krupiny

Vysoká nezamestnanosť je dôsledkom nedostatku pracovných príležitostí. V obci niet väčšieho zamestnávateľa. Veľa ľudí dochádza do Dudiniec, no aj do Krupiny. Niektorí pracujú v miestnom domove dôchodcov. Autobusové spoje nie sú z obce zlé, podľa starostky bolo lepšie, kým fungovalo spojenie železničné. „Veľa ľudí cestovalo, najmä do Krupiny, vlakom. Teraz chodia svojimi autami. Vyjde ich to lacnejšie ako autobusom, ak sa dvaja traja poskladajú na benzín,“ hovorí starostka.

Prešli na separovaný zber a ušetrili

Obyvatelia Terian platia za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu menej ako vlani. „Odpad triedime, vlastne neustále ľudí učíme ako triediť odpad,“ spresňuje starostka. Podľa nej oveľa menej peňazí vynaložia teraz na skladovanie a vývoz odpadu. Rodiny dostávajú igelitové vrecia na plastové fľaše a tetrapaky, okrem toho je v obci sedem kontajnerov na sklo. Približne raz za tri mesiace vykupujú v obci papier. Ľudia zaň dostanú buď peniaze alebo toaletný papier či hygienické vreckovky. Triedenie spôsobuje, že do košov ide menej odpadu, aj štvorčlenná rodina má vraj niekedy problém naplniť klasickú „kuka“ nádobu. Poplatok za odpad je dvesto korún na hlavu. Vlani to bolo ešte dvestopäťdesiat korún.

Zamestnanie pre invalidov

Ľudia na čiastočnom invalidnom dôchodku sú poväčšine tiež doma. Nikde nepracujú... „Štát za nich platil odvody a preto sa dali z evidencie vyradiť. Teraz sa pôjdu určite prihlásiť, pretože vláda vyčlenila nejaké peniaze na podporu zamestnávania invalidov,“ dodáva starostka. Je presvedčená, že sa nájdu viacerí zamestnávatelia, pretože je to pre nich výhodné. Organizácie, ktoré majú viac ako dvadsať zamestnancov, musia zamestnávať aj postihnutých ľudí. Viacerí však doteraz radšej platili pokuty. Teraz sa situácia mení. Nielenže nebudú musieť platiť pokutu, navyše dostanú od štátu peniaze.

Telovýchovná jednota oslavuje štvrťstoročie

Telovýchovná jednota je na deväťdesiatpäť percent financovaná obcou. Tento rok oslavuje dvadsiate piate výročie založenia, čo sa nezaobíde bez menšej oslavy. Telovýchovná jednota v obci to sú futbalisti. Ako sa im podľa starostky darí? „No darí... Chceli by postúpiť o triedu vyššie,“ hovorí starostka a v jej hlase cítiť menšiu obavu. Veď teraz dáva obec do futbalu sedemdesiattisíc korún ročne, po postupe by to bolo rozhodne viac. Veď vo vyššej súťaži by museli mať popri mužstve mužov aj žiacke mužstvo. Oslavy štvrťstoročia zrejme spoja s júnovým turnajom starých pánov, na ktorom sa zúčastní niekoľko známych futbalových mužstiev. Napríklad Banská Bystrica či Rusovce...

Na kanalizáciu potrebujú tridsať miliónov

Terany majú viac ako stopäťdesiat domov. Nie všetky majú žumpy. Veľa domov má takzvané trativody. „Najmä staré domy... Vtedy ešte neplatil zákon, že pri dome musí byť žumpa. Viaceré nové majú žumpy nevyhovujúce, preto sme sa rozhodli vybudovať kanalizáciu,“ hovorí starostka Terian. Spolu s poslancami zastupiteľstva robí na príprave už štyri roky. Za projekty zaplatili dvestotisíc korún, ktoré spolu so žiadosťou podali na ministerstve životného prostredia. Kanalizácia všetkých domov v Teranoch nie je lacná záležitosť, podľa projektu by na ňu potrebovali tridsať miliónov korún. A to by nestavali ani vlastnú čističku odpadových vôd, využili by, už existujúcu v susedných Dudinciach. Veď od posledného domu v Teranoch k prvému v Dudinciach nie je ani kilometer. Ak sa úradníci na ministerstve rozhodnú kladne a projekt kanalizácie obci „priklepnú“ bude musieť zaplatiť päť percent z celkovej sumy. „Tieto peniaze sme už vyčlenili v rozpočte. Aj keby sme ich nemali, nie je pre nás problém zobrať si úver a neskôr ho splácať,“ dodáva starostka. Kanalizácia je jednoznačne prioritou. Rozhodnúť by sa malo do troch mesiacov. Ak by s budovaním začali ešte tento rok, nestihli by ju urobiť v celej obci. Keďže ide o tlakovú kanalizáciu, nepotrebujú kopať až tak veľa. Všetko však pôjde záhradami, kde sa nedá vždy použiť ťažká technika.

Dve koruny denne na stravu

Škôlka v Teranoch je naplnená na sto percent. „Navštevuje ju dvadsaťdva detí. Viac by sme ani nemohli zobrať,“ hovorí starostka. Počet je ovplyvnený aj tým, že štrnásť detí je zo sociálne slabých rodín a stravu majú za dve koruny. Samozrejme denne! Zvyšok platí rovnako. Zákon totiž určuje, že ak je počet detí zo sociálne slabých rodín väčší ako päťdesiat percent, dostávajú príspevok na stravu od štátu všetci. Preto ten nebývalý záujem o škôlku. Kto by si dieťa nedal do škôlky, keď za stravu platí štyridsať korún do mesiaca. Deti ktoré nie sú zo sociálne slabých rodín platia okrem stravného ešte päťdesiatkorunový poplatok za škôlku. Plnú škôlku budú mať v Teranoch zrejme dovtedy, kým bude strava za dve koruny. Ak by mali rodičia platiť plnú hodnotu stravnej jednotky, čiže 28 korún na deň, viacerí by si to zrejme rozmysleli.

Peniaze od štátu na prevádzku škôlky sú podľa starostky nepostačujúce. Hore išli ceny za energie, stúpli aj platy učiteľom. „Ak chceme škôlku mať, musíme na ňu doplácať z vlastných peňazí,“ dodáva.

Milan SUJA

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 2. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 3. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 4. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 1. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 2. Compliance – who should be responsible?
 3. Employee's age as a new ground for notice of termination
 4. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 5. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 6. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 7. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 10. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 019
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 720
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 645
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 854
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 856
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 234
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 249
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 056
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor 2 075
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 1 970

Blogy SME

 1. Tomáš Sedliačik: Šírenie nepravdivej informácie
 2. Anton Sládek: Bratislava - Zaujímavé fasády na Leškovej ulici
 3. Tupou Ceruzou: Kolaterálne obete lockdownu
 4. Jiří Ščobák: Co říkají odborníci na připravované reformy II. a III. piliera? A co si myslí lidé, kteří tyto reformy tvoří?
 5. Michael Achberger: Strata menštruácie kvôli diéte? Aj to vám hrozí
 6. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 7. Martin Greguš: 6,4 mld. EUR na rok...pravda o slovenských nemocniciach a zdravotníctve...analýza rozpočtu ZDRAVOTNÍCTVA...
 8. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 863
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 312
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 879
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 733
 5. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 469
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 372
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 700
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 672
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Centrum Zvolena.

Samosprávam prospeje porovnávanie.


TASR 11 h
Očkovanie proti koronavírusu.

Záchranka sa k jednému vchodu otočila tri razy. Z troch ľudí prežil jeden.


13 h
Vizualizácia R2 Kriváň - Mýtna.

Dve tretiny trasy budú tvoriť mosty.


4. dec
Ilustračné foto.

Muž sa snažil uniknúť väzeniu. Skrýval sa pod Poľanou.


4. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


16 h

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


4. dec

Blogy SME

 1. Tomáš Sedliačik: Šírenie nepravdivej informácie
 2. Anton Sládek: Bratislava - Zaujímavé fasády na Leškovej ulici
 3. Tupou Ceruzou: Kolaterálne obete lockdownu
 4. Jiří Ščobák: Co říkají odborníci na připravované reformy II. a III. piliera? A co si myslí lidé, kteří tyto reformy tvoří?
 5. Michael Achberger: Strata menštruácie kvôli diéte? Aj to vám hrozí
 6. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 7. Martin Greguš: 6,4 mld. EUR na rok...pravda o slovenských nemocniciach a zdravotníctve...analýza rozpočtu ZDRAVOTNÍCTVA...
 8. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 863
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 312
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 879
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 733
 5. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 469
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 372
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 700
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 672
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu