Zvolen - Od januára vstúpi do platnosti zákon, ktorý ukladá mestám a obciam povinnosť kompostovať biologický materiál. Teda konáre, vyrúbané stromy, či pokosená tráva by sa nemali spaľovať, ale ukladať. V našom regióne má zatiaľ jedine mesto Sliač skúsenosti so spracovaním biologického materiálu na vlastnom kompostovisku. Napriek tomu, že primátor Stanislav Koreň ponúkol mestu Zvolen spoluprácu, zvolenský magistrát ju odmietol. Ako nám pred časom povedal pracovník odboru výstavby a životného prostredia mestského úradu vo Zvolene Ján Velebný: „Ponuka prišla neskoro.“ Keďže zákon povoľuje využiť na mestské kompostoviská aj existujúce silážne jamy, Zvolenčania oslovili okolité poľnohospodárske družstvá, ale nedohodli sa. Nakoniec padlo rozhodnutie, že využijú kompostivisko na skládke odpadu vo Zvolenskej Slatine. Lenže to ešte neexistuje. Podľa vyjadrenia, ktoré nášmu týždenníku poskytol Ján Velebný začiatkom tohto roka, v máji už malo byť v prevádzke. Je jún a výstavba sa ani nezačala. Spoločnosť, ktorá sa stará o zeleň vo Zvolene, preto odpad z nej vozí na Sliač. Za spracovanie však musí zaplatiť. Záhradkári riešia situáciu svojpomocne.
Zo záhrad sa majú vynášať len kamene a úroda
V záhradkárskej osade na Podborovej sme pri práci zastihli Štefana Pauča. Pri políčku so zeleninou má upravený trávnik so záhonmi kvetov a vidieť, že aj o túto časť záhrady sa stará. Zaujímalo nás, kde dáva skosenú trávu a vypletú burinu. „Do kompostu. Máme vlastné malé kompostovisko,“ ukazuje do rohu záhrady. „Všetko zelené dávam tam, posypem to vápnom a o dva roky, keď to zhnije, mám dobré hnojivo,“ vysvetľuje. Ako nám tiež povedal, nie všetci záhradkári zelený odpad kompostujú. Nájdu sa aj takí, ktorí ho vyvezú k Hronu. Kontajnery na biologický odpad v záhradkárskej osade nemajú. „Nemáme tu ani kontajner na obyčajné smeti. Keby nám sem mesto aj jeden dalo, bolo by to málo. Osada je veľká a chodiť s burinou ku kontajneru z druhého konca, to by sa nikomu nechcelo,“ hovorí záhradkár.
Aj Benjamín Antal má vlastné kompostovisko. „Zo záhrady treba odnášať len kamene a úrodu,“ tvrdí. Ku kompostu vraj pridá trochu zajačieho trusu a masu zúžitkuje ako hnojivo. „Predtým záhradkári odpad spaľovali, ale po pribúdajúcich sťažnostiach prestali. Potom mnohí z nich zistili, že do Hrona je blízko a tak všetko vysýpajú tam. Bolo by dobré, keby mesto dalo do osady kontajner,“ dodáva.
Ešte stihnú termín stanovený zákonom
Stavebný úrad vo Zvolenskej Slatine podľa starostových slov už vydal stavebné povolenie na vybudovanie kompostoviska v priestoroch skládky odpadu. Prečo sa termín oddialil o takmer štyri mesiace? Technik spoločnosti Marius Pedersen Miroslav Tomeček to odôvodnil slovami: „Výstavba sa oneskorila z dôvodu dodatočných úprav v projektovej dokumentácii. Stavebné práce začnú po ukončení výberového konania dodávateľa, teda v prvý júlový týždeň. Počas nich bude zrealizovaná výstavba vodohospodársky zabezpečenej plochy so záchytnou nádržou a príjazdová komunikácia ku kompostovisku. Prevádzku plánujeme spustiť v septembri tohto roku.“ Stavebné práce budú stáť približne 8 miliónov korún. Podľa skúseností primátora Sliača Stanislava Koreňa treba na technické vybavenie kompostoviska ďalšie štyri milióny. Teda žiadna lacná záležitosť. „Mesto Zvolen nebude musieť do výstavby investovať žiadne finančné prostriedky. Výstavbu a prevádzku bude hradiť prevádzkovateľ skládky, spoločnosť Pohronie, v ktorej má mesto zastúpenie,“ informoval začiatkom tohto roka J. Velebný.
J. SCHVARZBACHEROVÁ