Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Dobojované! Po nechutnostiach prišli na rad tresty

Každý má svoju pravdu, futbalu však nepomohol nikto. Na našich regionálnych trávnikoch sa dejú čudné veci

Pripomeňme si, čo sa 17. septembra v Brezinách stalo. V siedmom kole II. triedy sa v majstrovskom futbalovom stretnutí proti sebe postavili mužstvá Interu Zvolen a hosťujúcej Budče. Z rozhodcov delegoval ObFZ na toto stretnutie trojicu Sádovský (ako hlavného arbitra), Marko a Brachna. Delegátom bol Jozef Bartánus. Na začiatku stretnutia nikto netušil, ako bežná futbalová nedeľa v obci neďaleko Zvolena dopadne. Zápas, ktorý bol podľa viacerých nervózny od svojho začiatku, sa do polčasu aj napriek ,,menším výstrelkom“ hral v rámci pravidiel. Do kabín odchádzali tímy za stavu 0:1 pre hostí z Budče. Priostrovať sa začalo hlavne v jeho druhom dejstve. Zákroky na hranici regulárnosti, hádky hráčov s rozhodcami, nadávanie a simulovanie začali byť čoraz častejšími javmi zápasu. Vyvrcholením všetkého bola 73. minúta, kedy sa strhla hromadná bitka a stretnutie bolo predčasne ukončené.

Skryť Vypnúť reklamu

Riešenie? Postihy sú tvrdé, no zrejme zaslúžené

Po desiatich dňoch sa na pôde ObFZ vo Zvolene toto neslávne stretnutie II. futbalovej triedy medzi Interom Zvolen a Budčou ,,dohrávalo“. Zápas, ktorý na ihrisku v Brezinách trval len sedemdesiattri minút a s futbalom mal málo spoločného, dohrali zainteresované strany netradične za zeleným stolom športovo – technickej (ŠTK) a neskôr aj disciplinárnej komisie (DK). Pomyselného druhého polčasu sa však nezúčastnilo, ako býva zvykom na ihriskách, dvadsaťdva hráčov a traja rozhodcovia, ale pozvaní boli tí, ktorí mali v nechutnom extempore najviac za ušami. Nakoniec, pre rôzne príčiny a ospravedlnenia (či skutočné, vedia len sami dotyční), sa ,,dozvukov“ zúčastnili len traja hráči, rozhodcovská trojica, delegát stretnutia a vedúci mužstiev. Príslušné komisie ObFZ si postupne vypočuli všetkých zúčastnených, z ktorých im každý jeden poskytol svoj pohľad na dianie v Brezinách. Poďme však po poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Vypočúvaniu zúčastnených predchádzala porada ŠTK, počas ktorej si jej členovia ešte raz prešli všetky podklady k incidentu. Predseda komisie Vladimír Orságh postupne prečítal zápis zo stretnutia, vyjadrenia delegáta a rozhodcov, ale aj vyjadrenia Kucharku staršieho a Kohúta pre náš týždenník, či dopis futbalistov Podzámčoku, ktorí sa stretnutia zúčastnili ako diváci. ,,Názory na incident sa značne rozchádzajú a preto bude najlepšie, keď pristúpime k vypočúvaniu,“ skonštatoval Orságh a doplnil: ,,Som za prizvanie disciplinárky, aby sme celú kauzu riešili spoločne.“ Keďže s jeho názorom súhlasili aj ostatní členovia ŠTK, František Veľký, Štefan Koštialik, Tibor Michalko a Milan Mažgut, k vypočúvaniu sa pripojili aj predseda disciplinárky Eduard Katina a jej členovia Jozef Balák, Miroslav Halama.

Skryť Vypnúť reklamu

Delegát: Rozhodcov som upozorňoval

Delegát zápasu, Jozef Bartánus, opísal incident nasledovne. ,,Kohút kopol Kucharku v hre. Ten spadol a ostal ležať na zemi. Po prerušení hry svojho protivníka napadol, čo vyvolalo hromadnú bitku.“ Sám Bartánus vo svojej správe tvrdí, že asistent rozhodcu Brachna mal a musel incident vidieť. ,,Vo vypätej situácii, po ukončení stretnutia, sa hodnotenie výkonu rozhodcov previesť nedalo. Som presvedčený, že to vidieť mal. Navyše, Brachna sa po ukončení stretnutia veľmi rýchlo a bez nejakého slova vytratil,“ postavil sa kriticky k asistentovi č. 2. ,,S jeho kolegami sme si stretnutie rozobrali mimo ihriska.“ Na reakciu Orsága, že jeho názory sa s rozhodcovskými v mnohom líšia, delegát zareagoval. ,,Konflikt jednoznačne vyvolal Kucharka mladší, ktorý sa choval až brutálne.“ Ako skúsený zväzový činovník si je vedomý, že všetkému sa dalo predísť. Cez prestávku sa stretol s rozhodcami a apeloval na nich, aby sprísnili svoj posudzovací meter, pretože zápas sa im vymkne z rúk. ,,O upozornenie ma požiadal aj Kucharka starší, ktorý poukazoval na zákerné fauly. Ako dôkaz doviedol svojho spoluhráča, ktorý mal zlomený nos. Bohužiaľ, v provokáciách a nechutnostiach sa pokračovalo z jednej aj druhej strany.“

Rozhodcovia: Nič nevideli

Z rozhodcovskej trojice dostal právo vyjadriť sa ako prvý hlavný arbiter, Ivan Sádovský. ,,Prečo sa Kucharka mladší ocitol na zemi, neviem, lebo som to nevidel,“ začal a pokračoval: ,,Dúfal som, že mi pomôžu kolegovia. Tí však tvrdia, že tiež nič nevideli.“ Nasledujúce scény už videl veľmi dobre, dokonca sa im snažil zabrániť vlastnými silami. ,,Kucharka začal biť Kohúta. Snažil som sa ich oddeliť. Do mely sa zapojil Karaffa, ktorý odťahoval Kucharku. Po údere sa však okamžite ocitol na zemi.“ Neskôr sa vraj staral o Karaffu, s ktorým to nevyzeralo dobre. Nevedel sa preto vyjadriť ani k údajnej inzultácii kolegu Brachnu, ktorého poslal pre nosidlá. Asistent č. 1, Marek Marko, sa pohyboval po opačnej polovici ihriska. ,,Kto v konflikte Kohúta s Kucharkom začal, skutočne neviem. Udialo sa to dosť ďaleko a to som povedal aj Sádovskému. Vidieť to mohol Adam Brachna.“ K samotnej masovej bitke sa dostal aj on. Podobne ako hlavný rozhodca, aj on sa snažil oddeliť hráčov od seba. Spomedzi rozhodcov bol najviac pretriasaný asistent č. 2, Adam Brachna. Na celý problém mal vraj najlepší výhľad a dokonca bol vraj inzultovaný. ,,Keďže údajný atak Kohúta na Kucharku sa udial mimo hry s loptou, nemohol som to vidieť. Sledoval som predsa loptu. Bitku začal Kucharka, ale účastníci boli viacerí. Kto koho bil a bránil je ťažké povedať, pretože tam vznikla jedna veľká mela.“ Brachna si z Brezín odniesol ešte jeden skvelý zážitok. Keď prichádzal pre nosidlá, dostal sa do potyčky s Kucharkom. ,,Vyhrážal sa mi a napadol ma. Držal som mu ruky, aby ma nemohol udrieť. Rany som sa však predsa len dočkal, ale kto ma udrel...“, poznamenal s ironickým úsmevom. Prísediace komisie smerom k rozhodcom poznamenali, že si vzájomne príliš nepomohli. Ich postrehy sa totiž v mnohom dosť rozchádzajú.

Hráči: Mali byť vylúčení a bol by pokoj

Spomedzi hráčov Interu sa k ,,súdu“ dostavil Miroslav Kucharka starší. Svoj názor, za ktorým si stál aj teraz, už prezentoval cez náš týždenník. ,,Doplnil by som snáď len, že môj syn Miro a Jarábek sú na maródke,“ ospravedlnil svojich spoluhráčov. Starší z Kucharkovcov je presvedčený, že zápas nezvládla hlavne rozhodcovská trojica. ,,Ešte raz zdôrazňujem, že ma to mrzí. Dalo sa tomu predísť.“ K inzultácii Brachnu sa vyjadril tiež. ,,Nie je pravda, že Brachna prišiel pre nosidlá. Tie som ja osobne dával do rúk asistentovi Markovi. Navyše, počul som ako Brachna potvrdil aj delegátovi Bartánusovi, že ho nikto neudrel.“ Z Budčanov sa pred komisiu ako prvý postavil Július Kohút, ktorý sa k incidentu už taktiež vyjadril cez naše noviny. ,,V hre ma prvý kopol Kucharka, čo som mu ja opätoval. Spadol na zem a simuloval. Keď ho rozhodca vykázal z ihriska, vtedy ma surovo napadol. Na to zareagovala naša striedačka, ktorá ma bránila. Zlosť hráčov Interu si vo veľkom odskákal aj spoluhráč Karaffa, ktorého na zemi surovo dokopali. Ako dôkaz som priniesol aj jeho dres, ktorý je dotrhaný na franforce.“ Po Kohútovi sa k slovu dostali ďalší Budčania, Ján Kosorín a vedúci mužstva Vladimír Hajdúch. Kosorín bol údajne jedným z najagilnejších bitkárov. ,,Do bitky som sa absolútne nezapojil. Neviem ani ako a prečo začala potyčka medzi Kohútom a Kucharkom. Na ihrisku vznikla veľká skrumáž, ktorá nebola z môjho miesta priehľadná.“ Do bitky sa zapojila aj striedačka hostí. ,,Treba povedať, že z našej lavičky sa do bitky nezapojili všetci. Do ihriska vbehli len dvaja hráči,“ upresnil Hajdúch, ktorý podobne ako Kucharka starší prilial viny rozhodcom: ,,Keby vylúčili Kohúta s Kucharkom, neudialo by sa nič. O tom som presvedčený.“

Verdikt

Po vypočutí všetkých zúčastnených si slovo zobral predseda ŠTK, Vladimír Orság. ,,Jednoznačne si myslím, že určitý podiel viny v celej kauze majú všetky tri zúčastnené strany. Podiel viny arbitrov síce rozhodujúci nebol, ale hlavne asistenti alebo aspoň jeden z nich situáciu vidieť mal. Každopádne, vinník len z jednej strany sa určiť nedá a preto okrem trestov pre hráčov navrhujem aj obojstrannú kontumáciu. Okrem toho, vzhľadom na to, že zo strany Interu Zvolen nešlo o podobný prešľap po prvýkrát, navrhujem jeho vylúčenie zo súťaže. Považujem to za tvrdý, ale potrebný postup. Nemôžeme predsa dopustiť, aby sa v našom oblastnom futbale vyskytovali podobné prípady aj naďalej. Čo sa týka trestu pre Budču, navrhujem podmienečné vylúčenie zo súťaže, pretože vinu v celej blamáži majú aj jej hráči.“ V tomto momente sa disciplinárka odobrala do vedľajšej miestnosti, v ktorej začala udeľovať tresty jednotlivcom aj kolektívom.

Čo dodať?

Skutočnú pravdu sa aj tak nikdy nedozvieme, pretože každý zo zainteresovaných tvrdí dookola len to svoje a máloktorí z nich sa zhodli aspoň v jednej veci. Niekto videl a počul, iný nevidel a počul a ... Celé to vystihol sekretár ObFZ, Karol Béla, ktorý sa pojednávania zúčastnil tiež. ,,Toľko slepých a hluchých ľudí som pokope už dávno nevidel.“ Páni, ešte raz! V prvom rade prehral futbal.

Daniel Valach

ŠTK a DK ObFZ udelili nasledovné tresty:

ŠTK na základe šetrenia problémov v zápase Inter Zvolen – FK Budča stretnutie obojstranne kontumuje. DK na návrh ŠTK vylučuje FK Inter Zvolen zo súťažného ročníka 2006/07 od 27. 9. 2006. DK na návrh ŠTK podmienečne vylučuje FK Budča zo súťažného ročníka 2006/07 od 27. 9. 2006. DK trestá FK Budča a FK Inter Zvolen pokutami 500,- Sk za hrubé nešportové správanie realizačného tímu, respektíve za nedostatočnú usporiadateľskú službu vo vzájomnom stretnutí. DK zastavuje činnosť týmto hráčom Interu: Miroslavovi Kucharkovi mladšiemu na 24 mesiacov nepodmienečne, Miroslavovi Kucharkovi staršiemu a Dušanovi Kuchárovi na 5 mesiacov nepodmienečne, Jozefovi Gašparovi za inzultáciu asistenta rozhodcu na 24 mesiacov nepodmienečne. DK zastavuje činnosť týmto hráčom Budče: Júliusovi Kohútovi, Martinovi Karaffovi a Jánovi Kosorínovi na 5 mesiacov nepodmienečne. Rozhodcovia a delegát prídu na rad neskôr.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 245
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 469
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 718
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 971
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 893
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 641
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 826
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 740
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 603
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Za 4 dni viac ako 1000 eur, ZŠ Hrnčiarska pomohla kultúre

Vďaka zbierke kultúrnych poukazov pomohli dvom inštitúciám.

Vyzbierané kultúrne poukazy zo ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene

V Teranoch nemajú o zdravotníkoch žiadne informácie

Testovať budú vo vonkajších priestoroch.

Ilustračné foto.

V Hriňovej bude k dispozícii osem odberných miest

Dobrovoľníkov majú, zareagovali aj dobrovoľní hasiči.

Mestský úrad v Hriňovej.

Dobrovoľníkov na testovanie už majú istých

Otázny je zdravotnícky personál.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Už ste čítali?