Pálenice zanikajú, svetlou výnimkou je pálenica v Dubovom. „Naša pálenica voľakedy patrila pod Fatru v Banskej Bystrici, hoci budova bola obecná. Zariadenie sme od nich odkúpili,“ povedal nám starosta Milan Balko. V tej dobe vraj pálenice išli. Cena za destilát nebola až taká veľká. „Pracovali v nej dvaja zamestnanci a pálili takmer nonstop,“ dodal. Za sezónu natieklo okolo tridsaťsedemtisíc litrov pálenky. V posledných rokoch je to menej ako pätina z bývalého množstva. Spotrebná daň z liehu išla hore a celkovo sa podmienky na prevádzkovanie pálenice sprísňovali. Iba za certifikát by obec podľa starostu musela zaplatiť tridsaťtisíc korún. Obec pálenicu predala súkromnému podnikateľovi pred šiestimi rokmi. „Potrebná bola tiež rekonštrukcia, pretože pálenica už nespĺňala požiadavky hygienikov,“ povedal starosta a dodal: „Už sme do toho nechceli investovať peniaze.“ Nový majiteľ však investoval a dal všetko do poriadku. Pálenica v Dubovom je dnes jedinou v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.
Podľa európskych noriem
Hoci je faktom, že staré pálenice zanikajú, rovnakým faktom je, že vznikajú nové. V posledných dvoch rokoch ich na Slovensku pribudlo dvanásť. Za rovnaký čas skončili tri alebo štyri staré. „Nie je to kvôli tomu, že by nebolo čo robiť. Jednoducho nespĺňali európske podmienky. Všetko sa zmenilo, nepatríme pod Daňové riaditeľstvo, ale pod Colnú správu,“ vysvetlil majiteľ pálenice v Dubovom Pavel Kallach. Podľa neho je správne, že podmienky sprísňujú, pretože je stále veľa nelegálnych páleníc, aj keď v posledných rokoch ich už ubúda. Spotrebná daň z liehu je podľa Pavla Kallacha už dva roky rovnaká. Koľko stojí vypálenie litra päťdesiatpercentného alkoholu? V niektorých páleniciach je to aj 140 korún, v Dubovom sú lacnejší, za liter päťdesiatky zaplatí zákazník 115 korún, čo je najmenej v okolí.
Mimoriadna sezóna
Úrodu ovocia označili viacerí respondenti v ankete za výbornú. Aká je z pohľadu majiteľa pálenice? „Sezóna je mimoriadna, robíme od 1. septembra. Najmä sliviek je tento rok strašne veľa - šesť rokov takáto úroda nebola,“ skonštatoval Pavel Kallach. Predpokladá, že tohtoročná produkcia bude na úrovni šiestich tisícok. Koncom minulého týždňa mal v poradovníku zapísaných stodvadsať záujemcov o vypálenie ovocnej pálenky. Najmä zo sliviek, slivovica tvorí viac ako polovicu z jeho produkcie, po nej ide jablkovica a hruškovica. Alebo rôzne zmesky... Slivovica je podľa Kallacha najobľúbenejším domácim alkoholom na Slovensku. „Tomu sa nevyrovná žiadna whisky,“ dodal. Stále však platí nariadenie, že na jednu rodinu môže sa môže vypáliť šesťdesiat litrov.
(ms)
Nikto nechce sad
Mestský pozemok v Krupine je roky nevyužívaný. Z dvanástich hektárov je na desiatich čerešňový a čiastočne i višňový sad. „Jedného času mala o vykupovanie záujem firma z Košíc, no nakoniec z toho zišlo,“ povedal nám prednosta mestského úradu Ján Macko. Sad chátra, stromy neošetrujú, iba občas sad vykosia. Stromy sú staré, niektoré majú päťdesiat až osemdesiat rokov. Investovať do sadu mesto nemieni. „To sa neoplatí, museli by sme staré stromy vytrhať a vysadiť nové,“ dodal prednosta. Najlepšie by vraj bolo, keby si niekto zobral sad do dlhodobého prenájmu a tým získal i nárok na dotáciu. Mesto ju totiž dostať nemôže. Záujemca sa však nehlási a čerešňový sad je ďalej pustý.
(ms)
Pozor na vrtuľník!
Colná správa má na starosti odhaľovanie nelegálnych páleníc a využíva na to rôzne spôsoby. Napríklad vyšle nastrčených provokatérov, ktorí sa snažia v dedine kúpiť domácu pálenku. „Chceš kúpiť? Pravdaže, dobrú rožovku dostaneš v tom dvore, ten má zasa slivovicu,“ vysvetlil záujemcovi nič netušiaci starček. Chcel predsa cudzincovi pomôcť. Dobrosrdečne vyrozprával všetky podrobnosti, pritom colná prepadovka bola už pripravená na zásah. Asi takto nejako vyzerali akcie colníkov. Dnes sú už ľudia opatrní a je ťažké dozvedieť sa, kto páli i predáva. Podľa neoverených informácií sa vo vyhľadávaní nelegálnych páleníc výrazne posunuli dopredu i colníci. Nájdu ich vraj zo vzduchu – termovíziou. Z vrtuľníka, v ktorom majú zariadenie citlivé na dym. Ak je to tak, je to skutočný koniec nelegálnych páleníc.
(ms )