Šesťdesiatročný muž mal dvadsaťročnú priateľku a rozhodoval sa, či sa s ňou má oženiť. Rozmýšľal: keď budem mať sedemdesiat, ona bude mať tridsať, keď budem mať osemdesiat, ona bude štyridsiatnička. A čo budem robiť s takou starou ženou? Takýto vtip si hovorievajú muži v súvislosti s veľkým vekovým rozdielom medzi mužom a ženou.
Teraz však vážne. Vekový rozdiel medzi partnermi býva často diskutovanou témou. Za štandardné sa považuje, keď je muž od ženy o pár rokov starší. Desaťročný vekový rozdiel je už trochu nezvyčajný, verejnosť zvyčajne nedáva takým manželstvám dlhú životnosť. Napriek tomu môžu byť partneri spokojní a šťastní. Príkladom môže byť český pár Dagmar Patrasová a o trinásť rokov starší Félix Slováček, ktorí spolu žijú dvadsaťpäť rokov a okrem neprajníkov z ich okolia musia odolávať aj mediálnym tlakom. V istej relácii sa ich pýtali, či nemajú s vekovým rozdielom problém. Félix odpovedal, že jediným problémom je ten, že nemajú žiadny problém.
Keď sa ľudia rozhodnú spolu žiť, je to ich osobná vec. Nám do súkromia dovolili nahliadnuť manželia, ktorých vekový rozdiel nie je desať, ani dvadsať, ale dvadsaťosem rokov. Päťdesiatpäťročný Jaroslav Petran z Liptovského Mikuláša a jeho dvadsaťsedemročná manželka, Zvolenčanka Danka, rodená Lukáčová, sú touto dvojicou.
Zvedavým pohľadom odolali
„Keď sme sa začali spolu ukazovať na verejnosti, reakcie ľudí boli rôzne. Liptovský Mikuláš je malé mesto, každý každého pozná. Keď sme šli po ulici, cítil som, ako sa ľudia za nami obzerajú, i zvedavé pohľady z okien spoza záclon. Zažil som aj priame negatívne reakcie, dokonca sa mi naštrbili niektoré vzťahy s priateľmi. Hovoril som si, treba počkať, vydržať. Je to ako jazda autom. Keď ideš do zákruty, nevidíš, čo ťa za ňou čaká,“ vysvetľuje Jaroslav Petran.
Odvtedy, ako sa s Dankou prvýkrát stretli, uplynulo desať rokov. „Stretnutie s Jarkom bolo dosť netypické. So spolužiačkou zo strednej školy sme išli zo školy domov autostopom. Prvýkrát v živote som stopovala, konečne som sa odhodlala a postavila sa k ceste. V jedinom aute, ktoré nám zastavilo, bol Jarko,“ spomína Danka a povie presný dátum, kedy sa to stalo. Jaroslav dodáva: „Danku som pozval na večeru a pozvanie prijala. Hneď som sa jej spýtal, či vie, koľko mám rokov a či jej to neprekáža. Odpovedala, že ak by jej to prekážalo, nebola by tam.“
Sedemnásťročná študentka mala šťastie. Prvýkrát v živote stopovala a zastavil jej hneď úspešný podnikateľ, bohatý muž. A ženatý... „Pre mňa bol Jarko seriózne vyzerajúci dobrosrdečný pán, ktorý zobral na cestu dve možno trochu úboho vyzerajúce študentky. Vtedy som netušila, aký priebeh bude mať naše stretnutie a ako sa skončí,“ hovorí Danka.
Danka ho úplne očarila
Stretnutie skončilo manželstvom. Ale ako skončilo jeho manželstvo s vtedajšou manželkou? „V tom období sme s bývalou manželkou už nemali harmonický vzťah. Mal som pocit, že život mám prežitý, že nič mimoriadne sa mi už nemôže stať. Ale vo chvíli, keď som stretol Danku, ktorá ma okamžite očarila, som začal inak rozmýšľať nad perspektívami svojho života. Zistil som, že život nemám prežitý až tak, aby som sa musel vzdať citov. Bola to veľká zmena v mojom živote. Keďže som bol ženatý, chvíľu bol náš vzťah s Dankou zákulisný, ale keď som dostal priamu otázku od bývalej manželky, odpovedal som na rovinu“, hovorí Jaroslav.
Priateľkinu vypočítavosť odmietajú
Danka bola slobodná, ale správu, že má partnera o pár rokov staršieho ako je jej mama, musela oznámiť rodičom. „Rodičia sa to dozvedeli postupne. Prvá to vedela mamina. Vedela, že jej dcéra má partnera a keďže som nádejného ženícha hneď nedoviedla domov, aby som ho rodičom predstavila, vycítila, že v tom niečo bude. Neviem, čo vnútorne prežívala, ale zachovala sa, ako neskôr aj ocino, skvele. Povedali mi, že pokiaľ ja budem šťastná a spokojná, im to stačí,“ pripomína Danka a dodáva: „Počas nášho vzťahu sa mi dostali do uší aj reči o tom, že som s Jarkom kvôli jeho peniazom. Nemám prečo zakrývať, ani sa za čo hanbiť, keď priznám, že tie peniaze tu sú, ale nie je to podstatné...“
Dankine spolužiačky však vypočítavosť svojej priateľky odmietajú: „Danka je natoľko samostatná, cieľavedomá a šikovná, že nepotrebovala zbaliť muža kvôli peniazom,“ zhodnú sa. Po strednej pedagogickej škole študovala na trnavskej Univerzite Cyrila a Metoda a ďalšie vysokoškolské vzdelanie získala aj na Masarykovej univerzite v Brne. Je doktorkou filozofie a pôsobí ako vysokoškolská pedagogička.
Na žiarlivosť niet dôvodu
Danka na manželovi, aj po osemročnej známosti a takmer dvojročnom manželstve, vidí iné prednosti ako peniaze: „Myslením a duchom je veľmi mladý. Zároveň je múdry a zrelý a ja potrebujem práve takého muža. Na oplátku sa mu snažím dať to, čo potrebuje on.“ Starší muž, mladá, krásna a atraktívna žena. Je súčasťou vzťahu aj žiarlivosť? „Dôverujeme si, poznáme sa dosť dlho a dobre na to, že na žiarlivosť nie je dôvod,“ odpovedá Jaroslav. Podľa jeho slov nenachádza žiadny moment, prečo by vzťah aj s takým veľkým vekovým rozdiel nemohol fungovať tak dobre, alebo aj lepšie, ako ktorýkoľvek iný. „A napokon aj tí, ktorí nám spočiatku nepriali, zmenili názor a dnes nám v dobrom závidia,“ konštatuje Jaroslav.
Ani sa poriadne nerozlúči
Ďalším šťastím bolo narodenie dcéry Sofie Laury v júni tohto roku. Prvú októbrovú sobotu dievčatko v ružových šatôčkach na mestskom úrade uvítali do života. Jaroslav bol na slávnosti určite najstarším otcom: „Neriešim to. Trápi ma iba to, že keď Sofia Laura vyrastie a príde z diskotéky o štvrtej ráno, nebudem sa môcť ani poriadne rozčúliť. Sotva totiž budem mať ešte taký dobrý sluch, aby som to počul,“ smeje sa.
x x x x
Ak vraj chceš mať starosti, kúp si staré auto a ožeň sa s mladou ženou. Zdá sa, že pre Jaroslava Petrana ani jedno, ani druhé neplatí. Má mladú ženu, je fanúšikom veteránov a ani jedno nepociťuje ako starosť. Vychutnáva si život plnými dúškami tak, ako by to mal robiť každý človek bez ohľadu na dátum narodenia v kalendári. A bez ohľadu na konvencie, ktoré nám diktujú, s akým partnerom by sme mali byť šťastní.
(ep)